/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mecitözücancel
Çorumcancel

Çorum Mecitözü Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Mecitözü Kiralık Konut Arayanlara Tercih Rehberi 

Mecitözü kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık.Mecitözü, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’nde toprağı bulunan Çorum iline bağlı bir ilçedir. İlçenin tarihi milattan önce beş binli yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgede bulunana Kuşsaray Köyü’nde yapılan arkeolojik kazılar, semtteki yaşamın ne zaman ve nasıl başladığına dair bilgi vermektedir. İlçede Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular hüküm sürmüştür. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Zaferi ile semte Türkler yerleşmiştir. Bölgede kurulan Danişmetliler Beyliği, ilçenin iskan edilmesini kolaylaştırmıştır. Semt, 14. Yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı orduları tarafından fethedilmiştir. 1402 yılında gerçekleşen Ankara Savaşı sonrası yeniden bağımsız olsa da, Çelebi Mehmed döneminde yeniden Osmanlı sınırlarına katılmıştır.

Mecitözü Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Mecitözü kiralık ev arayanların, ilçe hakkında bilgi sahibi olmaları gereken ilk konu semtin doğası ve coğrafi özellikleridir. İlçe kent merkezinden otuz yedi kilometre uzağa kurulmuştur ve semtin toplam yüzölçümü yaklaşık 942 kilometrekaredir. İlçenin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği 743 metredir. İlçenin kuzeyinde Avkat Dağları, güneyinde Çıkrık ve Kırklar Dağları bulunmaktadır. Semtte karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı 300 mm’den azdır.  İlçedeki en soğuk ay Ocak iken, en sıcak ay ortalama 18 derece sıcaklık ile Temmuz’dur. En çok yağış ilkbahar aylarında düşmektedir. Bölgenin yüksek kesimlerinde çam, meşe ve kayın ağaçlarına rastlanmaktadır. 

Mecitözü Kiralık Konut Bakanlara Semtin Ekonomik Durumu 

Bir bölgenin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli o ilçenin veya ilin emlak piyasası hakkında bilgi vermektedir. Bu nedenle yazının ikinci bölümünde Mecitözü kiralık daire tercih edecekler için ilçe ekonomisinden ve istihdam potansiyelinden bahsettik.  İlçede yaşamını sürdürenlerin büyük bir bölümü tarım ve hayvancılık ile meşgul olmaktadır. İlçede 38.644 hektarlık tarım arazisi bulunmaktadır. Bölgede en çok şeker pancarı, buğday, arpa, kuru soğan, ayçiçeği ve nohut yetiştirilmektedir. Tarım arazilerinin beşte birinde sulu tarım yapılmaktadır. Bölge halkı tarım ile birlikte hayvancılık da yapmaktadır. Bölgede on beş bine yakın büyükbaş, yirmi beş bine yakın da küçükbaş hayvan yaşamaktadır. Semt merkezinde bir un, bir tane de tuğla fabrikası bulunmaktadır. Bölge halkının önemli bir bölümüne istihdam olanağı sağlamaktadır. 

Mecitözü Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’na göre, semtte 15.655 kişi hayatını sürdürmektedir. İlçe nüfusunun %50.08’i erkek, %49.92’si ise kadındır. Bölgenin nüfusu 2007 yılından sonra sürekli azalmıştır. 2017 yılından sonra ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Popülasyonun artış hızı %4.81’e ulaşmıştır.  İlçe birçok mahalle ve köyden oluşmaktadır. Ancak köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Çorum Mecitözü kiralık ev arayanlar aşağıda gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıralanan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçını tercih edebilirler:

  • Doğu Mahallesi 
  • Bahçelievler Mahallesi 
  • Tutluk Mahallesi 
  • Sarı Dede Mahallesi 
  • Mescit Mahallesi 
  • Hıdırlık Mahallesi 
  • Cami Kebir Mahallesi 
  • Şehler Mahallesi 
  • Yeni Köy 

Eğer Mecitözü Kiralık Konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek için hareket geçmek isterseniz,  ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti talep edebilir veya sahibinden Mecitözü Kiralık daire  ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

26 Ocak 2022

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

26 Ocak 2022

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

26 Ocak 2022

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

26 Ocak 2022

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.