/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ortaköycancel

Çorum Ortaköy Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Ortaköy Kiralık Konut Arayanlara Bölge Rehberi 

Ortaköy kiralık konut bakan ziyaretçilerimize ilçe hakkındaki soru işaretlerini cevaplamak için bu yazıyı oluşturduk. Ortaköy, Çorum’un bir ilçesidir. İlçenin tarihi oldukça eskidir. İlk olarak kimler tarafından kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Bölge Türk hakimiyetine girince Türkler üç kabile şeklinde bölgeye gelmişlerdir. İlçe merkezine, Asraköy ve Pınarköy’e yerleşmişlerdir. İlçe adını bu iki köyün arasında kaldığı için almıştır. Daha sonra Asraköy ile Pınarköy birleşimiyle Ortaköy oluşmuştur. 

Ortaköy Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafyası 

Bölge Karadeniz’in güneyinde, Orta Anadolu’nun kuzeyinde ve Kelkit Vadisinin sonunda bulunur. Arazi yapısı engebeli ve dağlıktır. Bölge platosu tali kolları ve akarsular ile parçalanmıştır. Şehir merkezine olan uzaklığı 53 kilometredir. 300 kilometrekareden oluşan bir araziye kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 809 metredir. Mundar Gölbaşı Tepesi ilçedeki en yüksek noktadır. Fığla Tepesi 1081 metre ve Gündoğdu Dağı ise 1383 metre yüksekliğe sahiptir. İlçenin doğusunda Alaca, kuzeyinde Mecitözü ilçeleri, batısında Amasya ve güneyinde Yozgat illeri yer alır. Bölgenin kuzey tarafında Çal Dağlık Kütlesi ve güneyinde Kıran Dağları bulunur. İlçe iklimi karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş özelliği gösterir. İlçenin yıllık sıcaklık ortalaması 10,8 derecedir. En düşük sıcaklık ayı 0,8 derece ve en yüksek sıcaklık ayı ortalama 20,1 derecedir. Bu ilçede yaşamayı düşünüyorsanız Çorum Ortaköy kiralık ev ilanları listeleme sayfalarımızda sizleri bekliyor. 

Ortaköy Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Ekonomisi 

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılıktan oluşur. Tarım alanı 14.560 hektardır. Tarım arazinin %94’ü kuraktır. Sadece %6’sında sulu tarım yapılabilir. İlçede yetiştirilen tarım ürünlerinin başına; şeker pancarı, çeltik, buğday, nohut, haşhaş, arpa, fiğ ve mercimek gelir. Yetiştirilen tarım ürünleri yakınlardaki il ve ilçelerde satılır. Bağcılık da bölgedeki önemli tarımsal etkinliklerdendir. Bal üzüm olarak isimlendirilen pekmezlik ve sofralık üzüm yetiştiriciliği yapılır. Hayvancılıkta ise büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaygındır. Bu hayvanlar yakınlardaki alanlara otlatılır. Kış aylarında ise ağıllardan beslenir. Bölgede arıcılık da yapılır. Fakat arıcılık çok fazla yaygın değildir ve bu alanda yeterli gelişim sağlanamamıştır. 

Ortaköy Kiralık Konut Bakanlara Gezi Rehberi 

Ortaköy kiralık konut arayan okuyucularımız arasında bölgeye turistik amaçlı gelecekler olabilir. Çünkü ilçede gezilecek tarihi ve doğal oldukça güzel yerler vardır. Bunlardan ilki İncesu Kanyonu’dur. Bu Kanyon İncesu Köyünde bulunur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihiyle de adından söz ettirir. Kanyonun iki tarafında yer alan sıralı duvarlar Helenistik dönemdendir. İlçede su sarnıçları gibi pek çok tarihi eser bulunur. Doğal manzarası ile birleşince de muhteşem bir yer haline gelmiştir. Aşdağul Mağarası bölgedeki bir diğer görülmesi gereken yerdir. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alan mağara Aşdağul Köyündedir. Mağara 80 metre uzunluğa ve 13 metre derinliğe sahiptir. Mağarada kanyon görünümüne sahip vadiler vardır. Şapinuva Ören Yeri de bölgedeki mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Hititliler döneminden kalma şehirde o zamanlara ait birçok kalıntı bulunmuştur. Adeta açık hava müzesi olan kent Hititliler için idari, coğrafi ve dini anlamda çok önemlidir. Ören yerinde A (idari), B (ticari), C (dini) ve D (dini) olarak adlandırılan binalar vardır. A ve B binaları ortaya çıkarılmış; D ve C binaları tahrip olmuştur. 

Siz de ilçedeki bu güzellikleri görmek için kısa süreliğine bölgeye gelecekseniz Çorum Ortaköy günlük kiralık ev ilanlarına listeleme sayfalarımızdan göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Ortaköy Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.