/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çermikcancel

Diyarbakır Çermik Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Çermik Kiralık Konut Bakanlara İlçe Hakkında Bilgiler  

EmlakJet ailesi olarak Çermik kiralık konut bakanlara özel olarak hazırladığımız yazıda ilçenin coğrafyasından gezilecek yerlerine varana kadar derledik. Çermik, Diyarbakır’ın bir ilçesidir. İlin kuzeybatısında yer alır. Bölge merkezi oldukça engebelidir. 948 kilometrekareden oluşan bir arazi üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 686 metredir. İlçenin kuzeybatısında Çüngüş, doğusunda Ergeni, güneybatısında Şanlıurfa, batısında Adıyaman illeri yer alır. Medya Çayı, Sinag Çayı, Sinan Suyu ve Medrap Çayı ilçedeki akarsulardır. Şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 86 kilometredir. Bölge halkı tarım ve hayvancılıktan geçimlerini sağlar. Tarımda en çok pamuk ve pirinç yetiştirilir. Toplamda 81 mahallesi bulunan ilçenin 2018 yılı nüfusu ise 50.812 kişiden oluşur. 

Çermik Kiralık Konut Arayanlara Bölge Rehberi 

İlçe kaplıcalarıyla ünlüdür. İlçenin adı da buradan gelir. İlçenin eski ismi Abernadır. Daha sonra bölge adı kaplıca anlamına gelen Çermik olarak değiştirilmiştir. Çermik, ülkemizin ve dünyanın her yanından şifa bulmak amacıyla ziyaretçilerini ağırlar. Çermik Melike Belkıs Kaplıcası oldukça meşhurdur. Kaplıcayı yılda yaklaşık 200.000 küsur insan ziyaret eder. Hastalıklarına şifa bulmak amacıyla gelen kişiler en çok Haziran ve Eylül ayları arasında gelirler. Kaplıcanın iyi geldiği hastalıklardan bazıları kadın hastalıkları, iltihaplı romatizmalı hastalıklar, çocuk felçleri, deri hastalıkları ve üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarıdır. Siz de bu kaplıcalar için bölgeye gelmeyi düşünürseniz Çermik kiralık daire ilanlarına da listeleme sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Bölge sadece kaplıcalarıyla değil tarihi yapılarıyla da dikkat çeker. İlçede görülmesi gereken yerlerin başında Haburman Köprüsüdür. Üç gözlü olan köprü Haburman Köyünde yer alır. En büyük ve sivri olan göz ortada bulunur. Köprünün genişliği 5,5 metre, uzunluğu 109 metre ve yüksekliği 11,2 metredir. Sinek Çayı Kaya Kabartmaları da görülmesi gereken bir diğer yerdir. Kabartmalar ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafededir. Bir kanyon içinde yer alır. Kabartmanın üzerinde avcılık ile ilgili resim vardır. Bu resmin Anadolu’da çizilmiş ilk resim olduğuna inanılır. İlçeye geldiğinizde Çermik Sinagogu da görmeden dönmemelisiniz. Yapının kimler tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Saray Hamamı ise ilçe merkezinde yer alır. Bu yapının da kimler tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. 16. yüzyıllarda Osmanlılar tarafından inşa edildiği düşünülür. Büyüklüğü ile göz kamaştıran yapı halvetlik, hamam soğukluk ve ılıklık bölümlerinden oluşur. Çeteci Abdullah Paşa Medresesi 1756 yılında Abdullah Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Medrese birbirlerine bağlı 9 adet küçük hücreden meydana gelir. Okul olarak yaptırılan yer şuanda cami olarak kullanılır. İlçede yer alan Gelincik Dağı Ve Efsanesini de mutlaka görmelisiniz.  Bölge Çüngüş’e giden yoldadır. Rüzgar sebebiyle peribacaları benzeri şekillere sahiptir. Şekillerle ilgili rivayetler vardır. Bunlardan ilki berdel olmuş iki gelinin birbirlerine beddua etmeleri ve gelinler ile düğündekilerin taş kesilmesi sonucu bu şekillerin ortaya çıktığıdır. Çermik Kalesi ise yüksek bir kaya üzerine yapılmıştır. Yapımı oldukça eskilere dayanır. İlk olarak kimler tarafından inşa edildiği bilinmez. Günümüzde harap olmuş bir haldedir. Çermik kiralık konut arayışınız sona erdiğinde ilçedeki bu güzellikleri görmeyi unutmamalısınız. 

EmlakJet istediğiniz il ya da ilçedeki ev ilanlarını sizler için topladı. Aradığınız kriterlere en çok uyan ve bütçenizi de aşmayan Diyarbakır Çermik kiralık ev ilanlarına listeleme sayfalarımızdan bakabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Çermik Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.