/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çüngüşcancel

Diyarbakır Çüngüş Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Çüngüş Kiralık Konut Arayanlara Genel Bilgiler 

EmlakJet Çüngüş kiralık konut arayanlara özel olarak bu yazıyı hazırladı. Çüngüş, Diyarbakır’ın ilçelerinden biridir. İlçenin tarihi oldukça eskidir. İpek Yolu üzerinde yer aldığı için bölgenin jeopolitik önemi vardır. Fakat ipek yolunun yer değiştirmesi sonucunda bölge canlılığını kaybetmiştir. Osmanlı Devleti zamanında bölgede yoğunluklu olarak Ermeniler yaşamıştır. Bölgede Ermenilerden kalma harabe olmuş iki kilise vardır. İlçenin adının anlamı Çoban aldatan kuş olduğu düşünülür. Çüngüş, Elazığ ilçesine bağlı iken 1934’te Diyarbakır iline bağlanmıştır. 1953 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. 

Çüngüş Tarihi Köprü Çüngüş Çayı üstünde yer alır. Köprünün üstünde yapıldığı dönemi ve yaptıran kişiyi anlatan bir yazıt yer alır. Köprü üstü düz, sivri kemerli ve tek gözlü köprüler sınıfına girer. 17. yüzyılda yaptırıldı düşünülür. Köprünün ana malzemesi sarı kalker taşıdır. Ayakları doğal kayalara kondurulmuştur. Köprü 5 metre genişlik, 18,72 metre uzunluk ve 15,20 metre yüksekliğe sahiptir. Köprünü zaman içinde bozulan kısımları aynı teknik ile onarılmamıştır ve daha kolay olan moloz malzeme ile yenilenmiştir. Üst döşemesi kilitli parke taşlarıyla kaplanmıştır. İlçedeki diğer tarihi yapılar Çüngüş Tarihi Manastır ve Kilise ile Çüngüş Tarihi Hamamdır. 

Çüngüş Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafyası 

Çüngüş, ilin kuzeybatısında yer alır. İlçenin yüzölçümü 489 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden ortalama yükseltisi 1049 metredir. İlçenin en yüksek yeri Karaoğlan Dağlarıdır. İlçenin 4 bir yanı dağlarla çevrilidir. İlçenin kuzeyinde Elazığ, batısında Malatya, doğusunda Çermik, güneyinde Adıyaman ili bulunur. İlçedeki akarsular Fırat Nehri, Çüngüş Çayı ve Medye Çayıdır. Bölgenin bitki örtüsünü çalılıklar ve bozkırlar ile ardıç ve meşe ağaçları oluşturur. İlçe içinde bulunduğu Güneydoğu Anadolu’nun iklim özelliklerini göstermez. Daha çok Doğu Anadolu Bölgesinin iklim özelliklerine sahiptir. Kış ayları yağışlı ve sert geçer. Yaz ayları kurak ve serindir. Yağış miktarı 750 – 850 mm’dir. Karakaya Barajı yakınlardaki köylerin iklimlerini etkilemiştir. Baraj yakınlarında daha ılıman iklim görülür. 

Çüngüş Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Mahalleleri 

İlçenin 40 mahallesi vardır. Diyarbakır Çüngüş kiralık ev bakabileceğiniz mahalleleri; Camii Kebir Mahallesi, Arpadere Mahallesi, Elmadere Mahallesi, Çataldut Mahallesi, Akbaşak Mahallesi, İbikkaya Mahallesi, Değirmensuyu Mahallesi, Avut Mahallesi, Güneydere Mahallesi, Kaynakköy Mahallesi, Handere Mahallesi, Aktaş Mahallesi, Keleşevleri Mahallesi, Gökçepelit Mahallesi, Albayrak Mahallesi, Ormançayı Mahallesi, Hindibaba Mahallesi, Camiisuk Mahallesi, Koçören Mahallesi, Atalar Mahallesi, Seferuşağı Mahallesi, Norşin Mahallesi, Aydınlı Mahallesi, Yukarışeyhler Mahallesi, Üçpınar Mahallesi, Karakaya Mahallesi, Balcılar Mahallesi, Yaygınkonak Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Türkmen Mahallesi, Çaybaşı Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Polatuşağı Mahallesi, Deveboynu Mahallesi, Yazyağmuru Mahallesi, İlyas Mahallesi, Geçitköy Mahallesi, Yenice Mahallesi, Oyuklu Mahallesi ve Sağtepe Mahallesidir. 

Çüngüş Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Ulaşımı 

Çüngüş kiralık konut arayanlar için ilçenin ulaşım olanaklarını araştırdık. Çüngüş, şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafe karayoluyla ortalama 1 saat 45 dakika sürer. İlçeye il merkezinden kalkan dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz. Havayolunu kullanmak isterseniz bölgeye en yakın havaalanı Diyarbakır Havalimanıdır. Bu havalimanı ilçe merkezine 118 kilometre mesafededir. Havaalanına ulaşım ortalama 1 saat 50 dakika sürer. 

EmlakJet ev arayışlarınızı en hızlı şekilde yapmanız için burada. Bütçenize uygun ve isteklerinize uyan emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Diyarbakır Çüngüş ilanlarına ve Diyarbakır’ın diğer ilçelerindeki ilanlarına listeleme sayfalarımızdan kolayca ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

29 Temmuz 2020

Çüngüş Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.