/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Eğilcancel
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Eğil Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Eğil Kiralık Konut Arayanlara İlçe Hakkında Bilgiler 

Eğil kiralık konut arayan ziyaretçilerimiz ilçe hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlarsa bu yazıyı mutlaka okumalılar. Eğil, Diyarbakır’ın ilçelerinden bir tanesidir. İlçenin yüzölçümü 494 kilometrekareden oluşur. Deniz seviyesinden yüksekliği 800 metre dolaylarındadır. İlçenin kuzeyinde Dicle, güneyinde Yenişehir, doğusunda Kocaköy ve batısında Ergani ilçeleri yer alır. Şehir merkezine 48 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin eski merkezi tarihi kalenin yakınlarındayken sonra kalenin batısına geçmiştir. Bu sayede merkez nispeten daha düz bir araziye geçmiştir. İlçe dağlık bir arazide bulunur. İlçe alanlarının yaklaşık %65’i engebeli geriye kalanı ise düz bir araziden oluşur. Bölge halkının geçim kaynaklarını bağcılık ve hayvancılık oluşturur. 

Eğil Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Tarihi

Yapılan araştırmalarda bölgede Orta Paleolitik Dönemden kalma yerleşmeler görülmüştür. Mağaralarda yaşayan insanların kullandıkları aletler tespit edilmiştir. Bölgede binlerce yapay ve doğal mağara vardır. Bu mağaraların bazıları anıt mezar ve bazıları barınak olarak kullanılmıştır. İlçede yer alan Eğil Kalesi Kral Mezarları oldukça meşhurdur. Urartu döneminde ise bölge Şupani ya da Şupa olarak isimlendirilmiştir. Bölge tarihi boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Hititliler dönemindeki adı Angl’dır. Roma kayıtlarında ise bölge Angl ve İngelene ismiyle bilinir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bölge adının Gêl olduğu yazar. Daha yakın tarihte ise önceleri nahiye olan bölge 1860 senesinde Palu’ya 1866 yılında da Mamureti Laziz Vilayetine bağlanmıştır. Ardından Diyarbakır’a bağlanmıştır. 1936’da ilçe konumuna getirilmiştir fakat 1939 yılında ilçelik Dicle’ye verilmiştir ve Dicle’ye Eğil adı verilmiştir. 1950 yılında da isim değişimi yapılmıştır. 1957 senesinde bölge Dicle’den alınmış ve Diyarbakır Merkeze verilmiştir. 1987 yılında da ilçe konumuna getirilmiştir. 

Eğil Kiralık Konut Arayabileceğiniz Mahalleleri

Eğil ilçesini 30 mahallesi vardır. Bu mahalleler; Döşemeler Mahallesi, Kazanlı Mahallesi, Akalan Mahallesi, Konak Mahallesi, Gündoğuran Mahallesi, Baysu Mahallesi, Kırkkuyu Mahallesi, Gürünlü Mahallesi, Babalar Mahallesi, Selman Mahallesi, Meşeler Mahallesi, Düzlük Mahallesi, Sarmaşık Mahallesi, Bahşilar Mahallesi, Yukarıhaydan Mahallesi, Sarıca Mahallesi, Kalecik Mahallesi, Balaban Mahallesi, Yatır Mahallesi, Kaya Mahallesi, Balım Mahallesi, Taşdam Mahallesi, Kale Mahallesi, Dere Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Oyalı Mahallesi, Ilgın Mahallesi, Kalkan Mahallesi, Sağlam Mahallesi ve Tepecik Mahallesidir. Siz de Diyarbakır Eğil kiralık ev arayışınızda bu mahallelerin herhangi birinde ev sahibi olmayı düşünüyorsanız istediğiniz mahalleyi listeleme sayfalarımızdan aratabilirsiniz. 

Eğil Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Nüfusu 

Şubat 2019 TÜİK verilerine göre ilçenin nüfusu 23.369 kişiden oluşur. Bu nüfusun 11.655’i kadın ve 11.714’ü erkektir. Oranlarsak ilçe nüfusunun %49,87’sini kadınlar ve %50,13’ünü erkekler oluşturur. İlçenin 2017 yılına ait nüfusu 22.600’dür. Bir yıl içinde ilçede yaşayan kişi sayısında artış yaşanmıştır. İlçenin yıllık nüfus artış oranı % 3,40’dır. Nüfus yoğunluğu 52’dir. Yani ilçede kilometrekareye düşen insan sayısı 52 kişiye denk gelir. 2019 EmlakJet bölge raporu verilerine göre Eğil kiralık konut arayanlar için ilçedeki konutların sayısı 5.117’dir. Konut başına denk gelen insan sayısı 5,61’dir. İlçedeki yer alan işyeri sayısı 292’dir. 

Ev arayışınız hala aktif ise ve bütçenizi oluşturduysanız ilgili ilanlara en kolay EmlakJet üzerinden ulaşabilirsiniz. Hayallerinizdeki eve bir an önce yerleşmek için emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Diyarbakır Eğil ilanlarına ve diğer ilçelerdeki ilanlara sitemizden bakabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.