/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hanicancel

Diyarbakır Hani Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Hani Kiralık Konut Arayanlara Genel Bilgiler 

EmlakJet Hani kiralık konut arayanlar için ilçe hakkında genel bilgilere yer verdiği bu yazıyı hazırladık. Hani, Diyarbakır’ın ilçelerinden biridir. Yüzölçümü 450 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden yüksekliği 756 metre civarlarındadır. İlçenin batısında Dicle, güneyinde Kocaköy, doğusunda Lice ve kuzeyinde Bingöl ile Elâzığ ilçeleri yer alır. Dağlık bir yapısı vardır. İlçe Dicle Nehrine 18 kilometre mesafededir. Bölgede yetiştirilen en önemli tarım ürünleri pamuk, tahıl, yaş ve kuru meyvelerdir. Ek olarak ilçede kereste, tereyağı ve çökelek de satılır. 

Hani Kiralık Konut Arayanlara İlçe Tarihi 

Bölgenin eski adı Henı’dır. Bu isim çeşme anlamına gelir. Kuruluşu çok eskilere uzanan bölgeye ait bulunan en eski bilgiler Milattan Önce 8. yüzyıla denk gelir. Bölgenin Asurlular ve Urartular arasında çatışmalara şahit olduğu bilinir. Ardından Nirbilerin hakimiyetine geçen ilçenin tarihi Diyarbakır’ın tarihi ile paralellik gösterir. Daha sonra bölgede İskitler, Makedonyalılar, Persler, Medler, Romalılar, Bizanslılar, Sasaniler, Abbasi ve Emevi Devletleri hüküm sürmüşlerdir. Malazgirt Savaşı ile bölge Türk hakimiyetine girmeye başlamıştır. 1514 yılında yapılan Çaldıran Savaşında Hani, Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. 1875 yılında Palu ilçesine bağlı bucak olan ilçe ardından Lice’ye bağlanmıştır. 1878 yılında belediyelik kurulmuştur. 1958 yılında çıkarılan kanunla da ilçe statüsüne getirilmiştir. Hatuniye Medresesi, Hani Ulu Camii, Aynkeris Şifalı Suyu, Koki Çayı Mesiresi, Aynkebir Havuzu ve Şeyh Ahmed Efendi Türbesi ilçedeki tarihi yapılar arasındadır. 

Hani Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Demografisi 

Şubat 2019 Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı verilere göre ilçede yaşayan kişi sayısı 33.100 ‘dür. Bu kişilerin %49,01’ini (16.223) kadınlar ve %50,99’unu (16.877) erkekler oluşturur. 2017 senesinde ilçe nüfusu 32.573’tür. 12 ay içinde ilçede yaşamını süründüren insan sayısında artış yaşanmıştır. İlçenin yıllık nüfus artış oranı %1,62’dir. Kilometrekareye düşen kişi sayısı yani nüfus yoğunluğu 76’dır. İlçenin 1 belediyesi ve 26 mahallesi vardır. En kalabalık mahalleleri; Merkez Mahallesi, Gürbüz Mahallesi, Kuyular Mahallesi, Anıl Mahallesi, Belen Mahallesi ve Çardaklı Mahallesidir. En düşük nüfuslu mahalleleri; Akçayurt Mahallesi, Okurköy Mahallesi, Serenköy Mahallesi, Soylu Mahallesi, Veziri Mahallesi ve Çarşı Mahallesidir. Diyarbakır Hani kiralık ev arayışlarınızı bu mahallelerden birinde yapabilirsiniz. 

Hani Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçedeki Eğitim Kurumları

Hani kiralık konut arayanlar arasında okul çağında çocuğu olanlar olabilir. Bu sebeple ilçede yer alan okulları sizler için listeledik. İlçenin anaokulları; Zübeyde Hanım Anaokulu, Ayşe Ana Anaokulu ve Kuyular Anaokuludur. Başlıca ilkokulları; Kuyular Şehit Emrah Tezgel İlkokulu, Şehit Nazım Tuncer İlkokulu, Gürbüz İlkokulu, Çardaklı İlkokulu, Yukarı Turalı Köyü Ovacık Mezrası İlkokulu, Topçular İlkokulu, Yukarı Turalı Köyü Çay Mezrası İlkokulu, Kalaba İlkokulu, Abacılar İlkokulu ve Uzunlar İlkokuludur. Ortaokulları; Çukur Ortaokulu, Cumhuriyet Yatılı Bölge Ortaokulu, Gürbüz İmam Hatip Ortaokulu, Hürriyet İmam Hatip Ortaokulu, Topçular Ortaokulu, Uzunlar Ortaokulu, Şehit Teğmen Hakan Kabil Ortaokulu, Belen Ortaokulu, Anıl Canaydın Ortaokulu, Şehit Reşit Yıldız Ortaokulu, Sergen Ortaokulu ve Şehit Reşit Yıldız İmam Hatip Ortaokuludur. Liseleri; Hani Çok Programlı Anadolu Lisesi, Hani Borsa İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Gürbüz Çok Programlı Anadolu Lisesidir. 

Ev arayışlarınız devam ediyorsa ilgili ilanlara en hızlı EmlakJet üzerinden ulaşabilirsiniz. Siz de emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Diyarbakır Hani ilanlarına sitemizden bakabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Hani Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.