/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Licecancel
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Lice Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Lice Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Rehberi

Lice kiralık konut arayanlar için ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi bu yazıda topladık. Yazının sonunda ilçe hakkında bilmeniz gereken hemen her şeyi öğrenmiş olacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Lice, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır iline bağlı bir ilçedir. Diyarbakır, bölgenin en gelişmiş illerinden biridir ve on yedi yerleşim biriminden meydana gelmiştir. Lice, bu yerleşim birimleri arasında nüfus bakımından  on birinci sırada yer almaktadır. Kısacası kentin en kalabalık on birinci semtidir. İlçe, kent nüfusunun yaklaşık %1.51’ine ev sahipliği yapmaktadır. Semt, doğal güzellikleri ve sahip olduğu stratejik önemle bölgenin öne çıkan ilçelerinden biri halini almıştır. 

Lice Kiralık Konut Bakanlara Semtin Coğrafi Konumu ve İklimi

Lice kiralık daire arayanların ilk olarak semtin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Lice ilçesi, kent nüfusunun kuzeydoğusunda yer almaktadır. Semt, 1083 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır ve semtin yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ilçesidir. Lice ilçesinin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 1125 metredir. Bu rakam ilçe merkezinde bin metre ve civarına düşmektedir. Lice, çok dağlık ve engebeli bir arazi üzerine konumlanmıştır. Yükselti, karasal iklim koşulları ile birleştiğinde ilçede soğuk kışların yaşanmasına neden olur. Lice’de de benzer bir durum söz konusudur. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. 

Lice Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Ekonomik Durumu

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce o semtin veya ilin ekonomik koşulları, istihdam potansiyeli ve bölgedeki hakim ekonomik sektörler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu sebeple yazının ikinci bölümünde Lice kiralık ev bakanlar için semtin ekonomisinden bahsedeceğiz. Lice ilçesinde ekonomi tarım ve hayvancılığa bağlı olarak gelişmiştir. Yerel halkın önemli bir bölümü bu iki faaliyetten biri ile geçimini sağlamaktadır. Bölgede nar, badem, fıstık, incir, domates, biber, patlıcan ve salatalık üretilmektedir. Parçalı bir yapıda olan tarım arazileri, tarım olanaklarını kısıtlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak hayvansal gıda üretimi yaygındır. Peynir, süt, yoğurt, çökelek ve tereyağ üretilmekte ve pazarlarda satılmaktadır. 

Lice Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu 

01 Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre semtte hayatını sürdürenlerin sayısı 26.163 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede ikamet edenlerin %52.57’si erkek, geriye kalanı  %47.43 ise kadındır.İlçe şehir nüfusunun yaklaşık %1.51’ine ev sahipliği yapmaktadır.İlçenin nüfusu 2011-2017 yılları arasında sürekli olarak azalmıştır. Ancak 2017 yılından sonra önemli bir artış meydana gelmiştir ve bugün popülasyonun artış hızı %7.5 ile kent ortalamasının üzerindedir. İlçe, mahalle ve köylerden meydana gelmektedir ve bu mahalleler Diyarbakır Lice kiralık ev düşünenler için gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Karahasan Mahallesi
  • Üç Adamlar Mahallesi 
  • Dernek Mahallesi
  • Zümrüt Mahallesi
  • Kali Mahallesi
  • Oyuklu Mahallesi
  • Duru Mahallesi
  • Mulla Mahallesi
  • Keyvan Mahallesi
  • Yeni Şehir Mahallesi

Eğer Lice kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılarla görüşebilir veya sahibinden Lice kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.