/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Silvancancel

Diyarbakır Silvan Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Silvan Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Silvan kiralık konut arıyorsanız sizin de diğer konut arayan her kişi gibi seçtiğiniz bölge ya da ilçe hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bölge hakkında fikir sahibi olup konut arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebilmeniz için bu yazımızda Silvan ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Silvan Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Silvan ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.373 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 840 metre olarak tespit edilmiştir. Diyarbakır il merkezine 82 kilometre mesafede konuşlanmış olan Silvan ilçesinin arazi yapısı düzlük olsa da ilçe genelinde bazı bazı dağlık araziler de görülebilmektedir. Bu dağlık yerler içerisinde keskin kayalıklar da mevcuttur. Genellikle engebeli bir karakteristiğe sahiptir. Silvan'ın hemen arkasında rakımı 1.500 metre olan Albat Dağları bulunmaktadır. Ova boyunca bu dağlar Silvan'ı doğudan batıya doğru kesmektedir. Silvan ilçesinin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin batı tarafında Diyarbakır il merkezi ve Hazro ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Lice ve Kulp ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu tarafında Batman ili bulunmaktadır. 
 • İlçenin güney tarafında Bismil ilçesi bulunmaktadır.

Silvan Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için Bölgenin İklimi ile Ekonomik Faaliyetleri

Silvan ilçesine karasal iklim karakteristikleri egemendir. Silvan kiralık daire düşünenler için bilinmelidir ki yaz ayları oldukça sıcak geçer. Kış ayları ise Doğu Anadolu Bölgesi'nde görülen soğuk kış aylarına nazaran daha sıcak geçmektedir. Bugüne dek ilçe genelinde tespit edilen en yüksek sıcaklık 1937 senesinde 46,2 santigrat derece ölçülmüştür. Benzer şekilde bu zamana kadar tespit edilen en düşük sıcaklık ise 1933 senesinde yaşanan -24,2 santigrat derece olarak tespit edilmiştir. 

İlçenin doğal bitki örtüsü, çoğunlukla otsu bitkilerin oluşturduğu bozkır bitkilerinden oluşmaktadır. İlkbahar ayında yeşerip çiçeklense de yağışlar kesildiği gibi kurumaktadırlar. Orman alanı açısından oldukça yoksul olmasına rağmen dağlık yerlerde bazen meşe toplulukları bulunmaktadır. Ancak bu ormanlar ilçe genelinin onda birini bile oluşturmamaktadır. 

Silvan ilçesinde sanayi sektörünün gelişimine bakarsak ilçede bir adet orta boyutta bir sanayi sitesi mevcuttur. İlçede tarım arazilerinin genellikle elverişli olmaması, ilçede az bulunan tarımsal arazilerin de olabildiğince yararlanılmasına yol açmıştır. İlçedeki ormanların büyük bir kısmı bozuk baltalık ormanlardır ancak buna rağmen ormancılık sektörüne dair bir sanayi ekonomisi gelişmemiştir. İlçenin engebeli karakteristiği, tarım faaliyeti sırasında makine kullanımını engellemektedir. Bu nedenle var olan verimli topraklar da sulanamamaktadır. Buna rağmen üretilen tarımsal ürünler arasında buğday, nohut, tütün ve pamuk bulunmaktadır. Ancak mısır üretimi de günden güne gelişmeye başlamıştır. Hayvancılık faaliyetleri de tarım sektörüne bağlı durumdadır. İlçe sakinleri hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık faaliyetleri ile ilgilenmektedir. Ancak bu çoğunluk değildir ve yalnızca kırsal bölümlerde görülmektedir.

Silvan Kiralık Konut Arayanlar için Mahalle Seçenekleri

Silvan ilçesine bağlı olan toplam 93 adet mahalle bulunmaktadır. Silvan kiralık ev arayan okuyucularımızın daha kolay seçebilmesi amacıyla en kalabalık mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Feridun Mahallesi,
 • Mescit Mahallesi,
 • Bağlar Mahallesi,
 • Konak Mahallesi,
 • Cami Mahallesi,
 • Kale Mahallesi,
 • Selahattin Mahallesi,
 • Yenişehir Mahallesi.

Eğer siz de Silvan Bahçelievler Mahallesi kiralık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara uğramayı unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Silvan Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.