/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Kiralık Ev

araması için 237 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Diyarbakır Kiralık Konut Tercihinde Bulunacaklara İl Rehberi 

Diyarbakır kiralık konut arayışında olanlar için, şehre dair tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra kentin coğrafi konumundan, emlak piyasasına kadar çok çeşitli konularda bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kısımlarında yer alan Diyarbakır ili, Mezopotamya adı verilen tarihi bir bölgede yer almaktadır. Kentin doğusunda Siirt ve Muş, güneyinde Mardin, batısında Urfa, Adıyaman, Malatya ve kuzeyinde Elazığ ile Bingöl illeri yer almaktadır. 15.272 kilometrekarelik geniş ve dağlık bir arazi üzerine yayılmış olan şehrin, denizden yüksekliği 660 metre ve civarındadır. İsmini Bekr kabilesinden alan kent, Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Diyar-ı Bekr” adıyla anılmıştır. Halk arasında Diyarbekir’e dönen bu isim, 1937 yılında bugünkü adına kavuşmuştur.

 

Diyarbakır Kiralık Konut Arayanlar İçin Kentin Coğrafi Özellikleri

Diyarbakır kiralık konut tercihinde bulunmadan önce, kentin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, bölgeyi daha yakından tanımanızı sağlayacaktır. Diyarbakır’da sert bir karasal iklim hakimdir. Kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçen ilde, yazlar sıcak ve aşırı kuraktır.  İldeki en sıcak ay ortalama 31 derece iken, en soğuk ay ortalaması 1,8 derece olarak ölçülmüştür. Kentte görülen en düşük sıcaklık ise -24,2 derecedir. Bölgede yer alan Karakaya ve Atatürk Barajları, kentte geçen kurak yaz aylarının şiddetini azaltmıştır ve nisbi nemde ciddi bir artış meydana getirmiştir. Bahsi geçen barajlar sayesinde, toprakların verimi artmıştır. Genellikle otsu bitkilerden oluşan faunası ise oldukça canlıdır. Diyarbakır kiralık daire arayışında olanların, kentin soğuk kışlarına ve kurak yazlarına hazırlıklı olması gereklidir.

 

Diyarbakır Kiralık Konut Düşünenler İçin Kentin Demografik Durumu 

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre, kentte toplam 1.732.396 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin 875.468’i erkek, 856.928’i ise kadındır. Oransal olarak, kentin %50.54’ünün erkek, geriye kalan %49,46’sının ise kadın olduğunu söyleyebiliriz. Kentteki nüfus artış hızı %1.91’dir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü ili olan şehirdeki hareketli demografik yapı, emlak piyasasını da olumlu yönde etkilemiştir. Bu nedenle Diyarbakır kiralık ev tercih edenlerin sayısı günden güne artmaktadır.

 

19 ilçe ve 617 mahalleden oluşan Diyarbakır’ın merkez ilçesinde modern kent yaşamının bir parçası olan toplu konutlar ve küçük kullanım alanına sahip dairelere sıkça rastlanmaktadır. Örneğin eğer Diyarbakır 1+1 eşyalı kiralık daire arayışı içerisinde iseniz, kent merkezine yoğunlaşmanız gerekebilir. Diyarbakır kiralık daire toki düşünenlerin de yine aramalarını bu bölgede gerçekleştirmeleri isabetli bir karar olacaktır.

 

Diyarbakır Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, kentte toplam 470.823 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 5,23’tür. Bu bilgiden hareketle, kentteki konut talebinin bir hayli yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Bölgedeki evlerin ortalama kullanım alanı 145 metrekare ve civarındadır. Ortalama birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, Diyarbakır kiralık daire seçiminde bulunacakların yaklaşık 805 Türk Lirası kira bedeli ödemesi beklenmektedir. Konut tipine göre kira bedelleri ise şu şekilde değişiklik göstermektedir:

 

  • 1+1, 65 metrekare kullanım alanına sahip daireler, 566 Türk Lirası
  • 2+1, 100 metrekare kullanım alanına sahip daireler, 686 Türk Lirası
  • 3+1, 150 metrekare kullanım alanına sahip daireler 804 Türk Lirası
  • 4+1, 190 metrekare kullanım alanına sahip daireler 988 Türk Lirası

 

Eğer Diyarbakır kiralık konut arayışınızı mutlu sonla bitirmek isterseniz, bölgedeki emlakçılardan yardım alabilir veya Diyarbakır yeni hal kiralık daireler gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

27 Ocak 2022

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

26 Ocak 2022

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

26 Ocak 2022

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

26 Ocak 2022

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.