/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Arıcakcancel

Elazığ Arıcak Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Arıcak Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Arıcak kiralık konut arıyorsanız bu yazımızda edineceğiniz bilgiler ile ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edeceksiniz. Konut arayan her kişi, önceden seçilen ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaçla Arıcak ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi kısaca tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık. Eski zamanlarda "Merivan" ya da "Karabegan" olarak bilinen yerin adı ancak 1960'lı senelerden sonra "Arıcak" olmuştur. Arıcak, 1972 senesinde ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Arıcak Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Arıcak ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güney tarafında yer alan Elazığ ilçesine bağlıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında bir geçiş bölgesi durumundadır. İlçenin kuzey tarafında, Toroslar silsilesine bağlı olan Akdağlar bulunmaktadır. İlçenin arazisi engebelidir. Dağlık alanlar bolca bulunmaktadır. Dağlık alanlar haricinde meşelikler ve çalılıklar çoğunluktadır. İlçe sınırları içerisinde Dicle Nehri'nin ana kollarından biri olan Berkilin Çayı bulunmaktadır. İlçe engebeli bir karakteristiğe sahip olduğu için, Akdağlar'ın önemli tepeleri bu ilçede görülebilmektedir. İlçenin toplam yüz ölçümü 374 km2'dir. Bu bölgenin yarısından fazlası bozuk bataklık özelliği göstermektedir. İlçenin denizden yüksekliği 1.100 metredir.

İlçenin etrafında bulunan komşu ilçe ve diğer lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey tarafında Akdağlar ve Palu ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin güney tarafında İnceburun Dağları ile birlikte Hani ve Dicle ilçeleri bulunmaktadır. 
 • İlçenin doğu tarafında Servi Dağları ile birlikte Genç ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında ise Alacakaya ilçesi bulunmaktadır.

Arıcak Kiralık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Arıcak kiralık ev arayanlar için ilçe içerisinde genel olarak karasal iklimin karakteristikleri görülmektedir. Yaz mevsimleri sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları ise soğuk geçmektedir ve yağış görülebilmektedir. Ancak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne olan az mesafesi sebebi ile güney şeridi boyunca yaz ayları nispeten daha sıcak ve kurak geçerken kış mevsimleri ılık ama yine yağışlı geçmektedir. 

İlçe sakinlerinin temel geçim kaynağı hayvancılık ve yaylacılık sektörlerinden elde edilmektedir. Türkiye'nin çoğu ilçesinde görülebilen tarım sektörünün bölgede pek yaygın olmamasının sebebi, arazinin engebeli karakteristiğidir. Yaylaya çıkış zamanları Nisan ortası ila Mayıs sonu olarak gelmiştir. Göçe katılacak hayvan sürülerinin karışmaması için gerekli işlemlerin yapılması sonrası, yayladan dönüşler Ağustos ila Eylül aylarında gerçekleşmektedir.

Arıcak Kiralık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, ilçede toplam 17.028 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,83'ü erkek olup geriye kalan %48,17'yi kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçede düzenli bir nüfus artışı ya da azalışı görülmemektedir. Ancak son senede gözle görülebilir bir nüfus artışı gerçekleşmiştir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %16,87 olarak tespit edilmiştir. 

Arıcak ilçesine bağlı olan toplam 23 adet mahalle ve 11 adet köy bulunmaktadır. Arıcak kiralık ev arayan okuyucularımızın kolaylığı için, en popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Cami Mahallesi,
 • Ziyaret Mahallesi,
 • Kışla Mahallesi,
 • Serinevler Mahallesi,
 • Vali Göktayoğlu Mahallesi,
 • Saman Mahallesi,
 • Pınarbaşı Mahallesi.

Eğer siz de Arıcak Cami Mahallesi kiralık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara danışmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Arıcak Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.