/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Baskilcancel

Elazığ Baskil Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Baskil Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için Bölge Rehberi

Baskil kiralık konut arıyorsanız sizin de konut arama sürecinde olan diğer her kişi gibi, daha önceden seçtiğiniz ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sayede ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebilmeniz amacı ile bu yazımızda Baskil ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Baskil Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Baskil ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Elazığ iline bağlıdır. Aynı zamanda Elazığ ilinin merkezi olarak da geçmektedir. Elazığ ilinin 39 kilometre kadar batı tarafında yer almaktadır. İlçenin arazisi düzdür. Ancak etrafı tepeler ve dağ yükseltileri ile çevrilidir. İlçede vadiler mevcuttur, kendisi de zaten bir plato sahasıdır. Doğu tarafında Uluova ile Murat Vadisi bulunmaktadır. Batı tarafında ise Baskil Dağları vardır. Toplam yüz ölçümü 1.195 km2 olup denizden yüksekliği de 1.240 metredir. 

İlçenin etrafında bulunan komşu ilçe ve diğer lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu tarafında Elazığ ili bulunmaktadır.
 • İlçenin güneydoğu tarafında Sivrice ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Karakaya Baraj Gölü ve Malatya iline bağlı olan Arguvan ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Kale ve Doğanyol ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Keban ilçesi bulunmaktadır. 

Baskil Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçede genellikle karasal iklim görülmektedir. Yaz mevsimleri nispeten sıcak ve yağışsız geçerken kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Baskil kiralık daire arayanlar için ilke halkının neredeyse %65'i çiftçilik yapmaktadır. Devlette ve özelde çalışarak para kazanan kişilerin bolluğu sebebi ile ilçede okuma-yazma oranı nispeten oldukça yüksektir. Karakaya Baraj Gölü etrafında kayısıcılık yaygındır. Buna ek olarak seracılık da yan gelir olarak görev görmektedir. Sebze ve meyve yetiştiriciliği görülmektedir. İlçede üretilen tarımsal ürünler arasında arpa, buğday, mercimek, nohut, sebze ve yem bitkileri vardır. Son zamanlarda arıcılık ilgi görmektedir. 

Baskil Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Baskil ilçesinde toplam 20.505 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,48'i erkek olup geriye kalan %49,52'sini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus artış grafiğine göre, ilçenin nüfusu her sene oldukça düzensiz hareketler göstermektedir. Genelde nüfus düşüşü görülse de 2013 senesinde büyük bir artış yakalanmıştır. Sonrasında yine düşüşe geçen Baskil nüfusu, 2018 yılında hiç olmadığı kadar bir nüfus artışı göstermiştir. İlçenin güncel nüfus artışı %66,79 olarak tespit edilmiştir. 

İlçenin neredeyse yarısı, orta yaşlı nüfus dahilindedir. İlçenin eğitim düzeyi verilerine göre, ilçede en çok ilkokul mezunu kişi bulunmaktadır. İlkokul mezunlarından sonra okur-yazar olmayan kesim gelmektedir. Sonrasında ilköğretim mezunları gelmektedir ve dördüncü sırada ise lisans mezunları gelmektedir. Her ne kadar Baskil'de yaşayan çoğu kişi Elazığlı olsa da diğer şehirlerden gelip bu ilçede yaşamak isteyen kişiler de vardır. Bu insanlar genellikle Malatya ve Diyarbakır illerinden gelmektedirler.

Baskil Kiralık Konut Arayan Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalleler

Baskil ilçesine bağlı olan toplam altı adet mahalle ve 60 adet köy bulunmaktadır. Baskil kiralık ev arayan okuyucularımız için bu mahalleler, nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Canbeyler Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Şefkat Mahallesi,
 • Eskibaskil Mahallesi,
 • Mustafa Demirel Mahallesi,
 • Odabaşı Mahallesi.

Eğer siz de Baskil kiralık müstakil ev arıyorsanız bölgede bulunan emlakçılara danışmayı unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Baskil Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.