/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Aşkalecancel

Erzurum Aşkale Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Aşkale Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Aşkale kiralık konut arıyorsanız bu rehberde bulabileceğiniz bilgiler ile ev arama sürecinize daha rahat bir şekilde devam edebileceksiniz. Konut arayan her kişinin, daha önceden seçilmiş ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Aşkale ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Aşkale Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Özellikleri

Öncelikle Aşkale ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzurum iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 2300 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.650 metredir. Erzurum il merkezinin 53 kilometre kadar batı tarafında bulunmaktadır ve benzer bir şekilde Erzincan il merkezinin de 120 kilometre kadar doğ u tarafında bulunmaktadır. Tarihî İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Güncel tarihte ise Erzurum ve Erzincan arasındaki yol ile Erzurum-Bayburt-Trabzon illeri arasındaki yol üzerinde de yer almaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu il ve ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu tarafında Ilıca ve Aziziye ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Erzincan iline bağlı olan Çayırlı ve Tercan ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Bayburt il merkezi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında ise Çat ilçesi bulunmaktadır.

Aşkale Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan diğer illerdeki gibi karasal iklim özellikleri görülmektedir. Bu da kış aylarında soğuk, uzun ve karlı hava koşulları anlamına gelmektedir. Bunun tam tersine, yaz ayları sıcak ve kurak geçmek ile birlikte kış mevsimlerine göre çok daha az sürede etkisini yitirmektedir. 

Aşkale kiralık ev düşünenler için ilçede oturan çoğu kişi, gelirini tarım ve hayvancılık sektörlerinden sağlamaktadır. Sanayi sektörü henüz pek gelişmemiştir. Arazinin dağlık ve engebeli olduğu alanlarda ise daha çok hayvancılık sektörü rağbet görmektedir.

Aşkale Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçenin Nüfus Özellikleri 

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Aşkale ilçesinde toplam 23.589 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,02'si erkek olup geriye kalan %49,98'ini ise kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, her ne kadar hafif ve düzenli bir nüfus düşüşü gözlemlense bile son senede aynı şekilde bir nüfus artışı görülmüştür. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,98 olarak tespit edilmiştir. 

Tahmin edileceği üzere, ilçede orta yaşlı ve genç nüfus çoğunluktadır. İlçe sakinlerinin eğitim düzeyi verilerine göre, Aşkale'de en çok lise mezunu bulunmaktadır. Lise mezunlarından sonra ilkokul mezunları gelmektedir. Üçüncü sırada ilköğretim mezunları, dördüncü sırada ise okur-yazar olmayan kesim gelmektedir. Her ne kadar ilçede yaşayan kişilerin birçoğu Erzurumlu olsa da başka şehirlerden gelip Aşkale'de yaşamayı tercih edenler bulunmaktadır. Bu kişilerin en çok Ağrı, Erzincan, Trabzon ve Bayburt illerinden geldiği tespit edilmiştir.

Aşkale Kiralık Konut Araştıran Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalleler

Aşkale ilçesine bağlı toplam 75 adet mahalle bulunmaktadır. Aşkale eşyalı kiralık daire arayan okuyucularımızın tercih edebileceği en popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İstasyon Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Şafak Mahallesi,
 • Çarşı Mahallesi,
 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Kandilli Mahallesi,
 • Kıbrıs Mahallesi.

Aşkale müstakil eşyalı kiralık daire arayan kişiler, ilçede bulunan emlakçılara başvurabilir. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Aşkale Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.