/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Oltucancel
Erzurumcancel

Erzurum Oltu Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Oltu Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Rehberi 

Oltu kiralık konut düşünenlere yol gösterecek bir yazı hazırladık. Yazıda ilçenin coğrafi özelliklerine, iklimine,  demografisine, mahalllerine ve tarihine değindiğimiz bir yazı hazırladık. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Oltu ili, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum iline bağlı yirmi yerleşim biriminden biridir. Erzurum’un en gelişmiş ve kalabalık ilçeleri sırasıyla Yakutiye, Palandöken, Azizeye, Horasan ve Oltu’dur. Kısacası Oltu, şehrin en gelişmiş ve en kalabalık beşinci yerleşim birimidir. İlçe, kent nüfusunun yaklaşık %4.03’üne ev sahipliği yapmaktadır. İlçe, doğal güzellikleri, tarihi ve stratejik konumu ile bölgenin öne çıkan yerleşim birimlerindendir.  Oltu, kendi ismini taşıyan taşı ile bilinmektedir.

Oltu Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Oltu kiralık ev düşünenlerin ilk olarak bölgenin coğrafi özellikleri, doğal yapısı ve iklim koşulları arasında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Oltu ilçesi, 1380 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin rakımı 1275 metredir. Kısacası bölgenin denizden yüksekliği 1275 metredir. Semt, Erzurum’un Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesişim noktalarında yer almaktadır. İlin ise kuzeydoğu hattında yer almaktadır. İlçe merkezinin rakımı 1400 metreye kadar çıkmaktadır. Semtte karasal iklim koşulları hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Kış aylarında hava sıcaklıkları -15 dereceye kadar düşebilmektedir. Çetin kış koşullarında ilçe merkezinin köyler ile bağlantısı zayıflamaktadır. 

Oltu Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgeye yerleşmeden önce, o yörenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Eğer yaşamayı düşündüğünüz ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olursanız, o bölge ile bağlarınız kuvvetlenecektir. Bu nedenle yazının ikinci bölümünde Oltu kiralık daire arayanlara ilçenin tarihinden söz edeceğiz. Semtte bilinen ilk yerleşim milattan önce beşinci yüzyılda başlamıştır. Hattilere, Hurrilere ve Urartulara ev sahipliği yapan ilçenin kaderi 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile değişmiştir. Alparslan komutanlarından Ebul Kasım tarafından ele geçirilen Erzurum yöresinde Saltuklu Beyliği kurulmuştur.  İlçede 1080 yılından sonra hep Türk yerleşimi olmuştur. 1878 yılında gerçekleşen Ayastefanos Antlaşması ile Rusların işgaline uğramıştır. 1917 yılına kadar Rusların elinde kalan semt, Kazım Karabekir komutasında Türk ordusu  tarafından geri alınmıştır. 

Oltu Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 da açıklanan TÜİK Raporu’na göre ilçede yaşamını sürdüren kişilerin sayısı tam olarak 30.966’dır. Semt nüfusunun %50.83’ü erkek, geriye kalan %49.17’si kadındır. İlçenin nüfusu 2014 yılından sonra azalmıştır. 2018 yılında da bu görünüm değişmemiştir. Popülasyonun artış hızı sıfıra eşitlenmiştir. Oltu, mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Köy altı yerleşimi yoktur. Erzurum Oltu kiralık ev seçecekler aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçında arayışlarını yoğunlaştırabilirler:

  • Yasin Haşimoğlu Mahallesi 
  • Karabekir Mahallesi
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Yusuf Ziyabey Mahallesi
  • Şehitler Mahallesi
  • Halit Paşa Mahallesi
  • Aslan Paşa Mahallesi
  • Ayvalı Mahallesi

Eğer Oltu kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılarla görüşebilir veya sahibinden Oltu kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.