/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hataycancel

Hatay Kiralık Ev

araması için 270 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Hatay Kiralık Konut Düşünenlere Kent Rehberi

Hatay kiralık konut tercihinde bulunmadan önce, kente dair tüm önemli bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı okumalısınız. Yazıyı okuduktan sonra, aklınızdaki soru işaretleri birer birer silinecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olan Hatay, ülkemizin en kalabalık on üçüncü şehridir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan kentin doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep illeri bulunmaktadır. Hatay ili, 5.403.00 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Şehrin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı 85 metre olarak ölçümlenmiştir.  Akdeniz’in önemli liman şehirlerinden İskenderun ve Antakya ilçelerine ev sahipliği yapan kentte, en önemli geçim kaynağı portakal ve turunçgildir.

 

Hatay Kiralık Konut Arayanlara Kentin Coğrafi Durumu

Hatay kiralık daire arayışınızı sonlandırmadan önce kentin coğrafi durumu hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Zira coğrafi koşullar, bilhassa da iklim kentin ekonomik yapısından yerleşim düzenine kadar birçok şeyi etkilemektedir. Hatay ilinin %46.1’ini dağlar, %33.5’ini ovalar ve geriye kalan %20.4’ünü ise platolar oluşturmaktadır. İlin kuzey güney hattında Nur Dağları bulunmaktadır. Bu sıradağlar, Gavur ve Amanos Dağları olarak da bilinmektedir. Amanos Dağları özellikle dik ve sarp araziler meydana getirmiştir. İlde yer alan Amik Ovası, kentin en geniş düzlüğüdür ve bölgede yoğun olarak tarım yapılmaktadır. Şehrin en önemli akarsuyu ise Asi Nehri’dir. Asi Nehri, Lübnan Dağları’nı ve Suriye’yi aşarak, Hatay’a ulaşır. Bu nehir, ters akış yönüne sahiptir.

 

Hatay Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre toplam 1.575.226 kişi Hatay’da yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %50.28’i erkek, geriye kalan %49.72’si Kadındır. Kilometrekareye 291 kişinin düştüğü ilde, yıllık nüfus artışı %2 civarındadır. Bir kilometrekare içerisinde yaşayan insan sayısı ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İskenderun’da bu sayı 1005’tir.Kent 15 ilçe ve bu belediyelere bağlı 593 mahalleden oluşmaktadır. Hatay kiralık ev tercihinde bulunacaklar, aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

 • Antakya
 • İskenderun
 • Defne
 • Dörtyol
 • Samandağ
 • Kırıkhan
 • Reyhanlı
 • Arsuz
 • Altınözü
 • Hassa

 

Kiralık ev arayışı özellikle yukarıda verilen ilk üç ilçede yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple Hatay Defne kiralık daire düşünenlerin, rekabeti yüksek bir emlak piyasasında hızlı karar vermeleri gerekebilir.

 

Hatay Kiralık Konut Metrekarelik Fiyat Bilgisi

Eğer Hatay kiralık konut arayışınızı daha keyifli sürdürmek isterseniz, bölgedeki emlakçılardan yardım isteyebilir veya Hatay günlük kiralık ev gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan bilgilere göre, Hatay’da toplam 648.827 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 3.99 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam, Türkiye ortalamasının üzerindedir. Kentteki evler ortalama 140 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen ortalama birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. Kısacası Hatay kiralık ev bakan bir kişinin 857 Türk Lirası ödeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak bu rakam seçtiğiniz konut tipine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Hatay merkezde eşyalı kiralık ev arıyorsanız, bu rakamın çok da yukarılara tırmanacağını söyleyebiliriz. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibidir:

 

 • 1+1, 50 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 700 Türk Lirası
 • 2+1,108 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 721 Türk Lirası
 • 3+1,150 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 871 Türk Lirası
İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Hatay Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.