/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hataycancel

Hatay Kiralık Ev

araması için 193 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Hatay Kiralık Konut Düşünenlere Kent Rehberi

Hatay kiralık konut tercihinde bulunmadan önce, kente dair tüm önemli bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı okumalısınız. Yazıyı okuduktan sonra, aklınızdaki soru işaretleri birer birer silinecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olan Hatay, ülkemizin en kalabalık on üçüncü şehridir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan kentin doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep illeri bulunmaktadır. Hatay ili, 5.403.00 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Şehrin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı 85 metre olarak ölçümlenmiştir.  Akdeniz’in önemli liman şehirlerinden İskenderun ve Antakya ilçelerine ev sahipliği yapan kentte, en önemli geçim kaynağı portakal ve turunçgildir.

 

Hatay Kiralık Konut Arayanlara Kentin Coğrafi Durumu

Hatay kiralık daire arayışınızı sonlandırmadan önce kentin coğrafi durumu hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Zira coğrafi koşullar, bilhassa da iklim kentin ekonomik yapısından yerleşim düzenine kadar birçok şeyi etkilemektedir. Hatay ilinin %46.1’ini dağlar, %33.5’ini ovalar ve geriye kalan %20.4’ünü ise platolar oluşturmaktadır. İlin kuzey güney hattında Nur Dağları bulunmaktadır. Bu sıradağlar, Gavur ve Amanos Dağları olarak da bilinmektedir. Amanos Dağları özellikle dik ve sarp araziler meydana getirmiştir. İlde yer alan Amik Ovası, kentin en geniş düzlüğüdür ve bölgede yoğun olarak tarım yapılmaktadır. Şehrin en önemli akarsuyu ise Asi Nehri’dir. Asi Nehri, Lübnan Dağları’nı ve Suriye’yi aşarak, Hatay’a ulaşır. Bu nehir, ters akış yönüne sahiptir.

 

Hatay Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre toplam 1.575.226 kişi Hatay’da yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %50.28’i erkek, geriye kalan %49.72’si Kadındır. Kilometrekareye 291 kişinin düştüğü ilde, yıllık nüfus artışı %2 civarındadır. Bir kilometrekare içerisinde yaşayan insan sayısı ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İskenderun’da bu sayı 1005’tir.Kent 15 ilçe ve bu belediyelere bağlı 593 mahalleden oluşmaktadır. Hatay kiralık ev tercihinde bulunacaklar, aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

 • Antakya
 • İskenderun
 • Defne
 • Dörtyol
 • Samandağ
 • Kırıkhan
 • Reyhanlı
 • Arsuz
 • Altınözü
 • Hassa

 

Kiralık ev arayışı özellikle yukarıda verilen ilk üç ilçede yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple Hatay Defne kiralık daire düşünenlerin, rekabeti yüksek bir emlak piyasasında hızlı karar vermeleri gerekebilir.

 

Hatay Kiralık Konut Metrekarelik Fiyat Bilgisi

Eğer Hatay kiralık konut arayışınızı daha keyifli sürdürmek isterseniz, bölgedeki emlakçılardan yardım isteyebilir veya Hatay günlük kiralık ev gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan bilgilere göre, Hatay’da toplam 648.827 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 3.99 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam, Türkiye ortalamasının üzerindedir. Kentteki evler ortalama 140 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen ortalama birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. Kısacası Hatay kiralık ev bakan bir kişinin 857 Türk Lirası ödeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak bu rakam seçtiğiniz konut tipine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Hatay merkezde eşyalı kiralık ev arıyorsanız, bu rakamın çok da yukarılara tırmanacağını söyleyebiliriz. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibidir:

 

 • 1+1, 50 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 700 Türk Lirası
 • 2+1,108 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 721 Türk Lirası
 • 3+1,150 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 871 Türk Lirası
İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlak Konut GYO, İstanbul Fikirtepe'd...

Emlak Konut GYO, İstanbul Fikirtepe'd...

30 Temmuz 2021

2021 Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği...

2021 Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği...

30 Temmuz 2021

Emlak Vergisinde Yeni Dönem Kapıda!

Emlak Vergisinde Yeni Dönem Kapıda!

30 Temmuz 2021

Türkiye'de 3D Yazıcı ile İlk Ev!

Türkiye'de 3D Yazıcı ile İlk Ev!

29 Temmuz 2021

Emlak yetki belgesi için kritik tarih...

Emlak yetki belgesi için kritik tarih...

29 Temmuz 2021

Hatay Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.