/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Muşcancel

Muş Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Muş Kiralık Konut Arayanlara Kent Rehberi

Muş kiralık konut arayışında olanlar için şehre dair tüm önemli bilgileri bu yazıda topladık. Muş’u daha yakından tanımanızı sağlayacak yazımızı okuduktan sonra, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Muş ili, 406.501 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Kentin denizden yüksekliği ise 1.400 metre olarak ölçümlenmiştir. Rakımı Türkiye ortalamasının üstünde olan şehrin doğusunda Ağrı’nın Patnos ve Tutak , Bitlis’in Ahlat ve Adilcevaz, kuzeyinde  Erzurum’un Karayazı, Hınıs, Tekman, Karaçoban ilçeleri, batısında Bingöl’ün Karlıova ve Solhan, güneyinde ise Diyarbakır’ın Kulp, Siirt’in Sason ve Bitlis’in Güroymak ve Mutki ilçeleri yer almaktadır. Şehir, Türkiye yüzölçümünün yalnızca %1.1’ini kaplamaktadır. 

 

Muş Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi 

2018 yılı TÜİK Verilerine göre, kentte toplam 407.992 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %51.09’u erkek, geriye kalan %48.91’i ise kadındır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Muş’un nüfusu geçen yıla göre 3.448 kişi artmıştır. İlde kilometrekareye düşen kişi sayısı 47’dir. Bu sayı Hasköy ilçesinde 98’e çıkmaktadır.  1 Şubat 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kent toplam 6 ilçe, 23 belediye ve bu belediyelere bağlı 121 mahalle ile 364 köyden oluşmaktadır. Siz de aşağıdaki ilçelerden birini yaşamak için seçebilirsiniz :

 

  • Bulanık
  • Hasköy
  • Korkut
  • Malazgirt
  • Merkez
  • Varto 

 

Muşta kiralık evler ilçelere dağılmış durumdadır. Ancak merkez ilçede kiralık ev sayısı artış göstermektedir. Örneğin Muş Hürriyet mahallesi kiralık daire son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

 

Muş Kiralık Konut Düşünenler için Şehrin Coğrafi Yapısı

Muş kiralık ev tercihinde bulunacakların, kentin zorlu coğrafi koşullarından ve iklim yapısından haberdar olmaları gerekmektedir. Türkiye’nin en yüksek illerinden biri olan Muş, dağlık ve yüksek bir yörede yer almaktadır. Kentin %34.9’unu dağlar kaplamaktadır. Muş’un güney kısmında genç sıradağlar yer aldığından, bu bölgelerde yükseklik 1250 metre ve civarındadır. Muş Ovası, verimli alüvyonların biriktiği yerdir. Bu sebeple de kentte temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Muş kiralık daire arayanlar, kentin sert karasal iklimine ayak uydurmakta zorlanabilirler. Zira ildeki en düşük sıcaklık -29 dereceye kadar düşmektedir. Senenin 120 gününde, sıcaklıklar 0 derecenin altına düşmektedir. Kar yağışlı geçen kışlar oldukça uzun sürmektedir. 

 

Muş Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporlarından elde edilen verilere göre Muş’ta toplam 59.573 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 4.08 olarak hesaplanmıştır. Kentteki evlerin ortalama kullanım alanı ise 130 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim kira ise 7 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Muş kiralık daire düşünenlerin yaklaşık 849 Türk Lirası kira bedeli ödemeleri gerekmektedir. Bu rakam, seçilen evin konut tipine ve evin yer aldığı lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Kent merkezinde yer alan evlerin kira bedeli daha yüksek olabileceği gibi, seçtiğiniz konutun kullanım alanı arttıkça kira bedeli de artış göstermektedir.  Örneğin Muş kiralık rezidans  tercih etmek isteyenlerin bütçelerini biraz daha esnek ayarlamaları gerekmektedir. Eğer Muş kiralık konut arayışınızı nihayete erdirmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz, kentte yer alan emlakçılardan birine danışabilir veya EmlakJet Bölge Raporlarında yer alan çok çeşitli ilanlara göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Muş Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.