/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Acıgölcancel

Nevşehir Acıgöl Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Acıgöl Kiralık Konut Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Acıgöl kiralık konut almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Acıgöl ilçesi, İç Anadolu Bölgesi’nin Kapadokya Bölümü’nde yer alan Nevşehir il merkezinin güneybatısında, il merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan bir ilçesidir. İlçe, bağlı olduğu Nevşehir ilinin batısında, Acıöz Çayı’nın çevresinde kurulmuştur. İlçenin çevresinde volkanik olaylar sonucu sönmüş yanardağlar mevcuttur. Bu dağlar lava ve tüf püskürtmüş, bu püskürük maddeler çevrede kalın tabakalar halinde Maar adı verilen bir tortulaşma göstermiştir. Şu anda içinde su bulunmayan ve ilçenin ismini almasını sağlayan Acıgöl çukurluğu da aslında yanardağ ağzıdır. İlçede bulunan tek akarsu Acıöz Çayıdır. Bu çay Tepeköy’den çıkar ve Tatların sulama barajından sonra Kızılırmağa dökülmektedir. Bitki örtüsü tipik İç Anadolu bozkır bitki örtüsü şeklindedir. Ancak toprak ve su şartlarının elverişli olmasına bağlı olarak bazı bölgelerde farklı yeşil bitkiler görülebilmektedir. Niğde-Nevşehir karayolu üzerinde bulunan ilçe, Niğde’ye 50, Kayseri’ye 110, Aksaray’a 80 kilometre uzaklıktadır. Tüm bu illere direkt olarak karayolu bağlantısı bulunmaktadır. Çevre bölgelerdeki illere de kolaylıkla karayolu ulaşımı sağlanabilmektedir. Acıgöl kiralık konut düşünenler için ilçenin bulunduğu coğrafyada olduğu gibi tipik karasal iklim özellikleri göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak, kış mevsiminde soğuk ve kar yağışlıdır. Hacıbektaş ilçesi arazisinin büyük bir kısmında tarım yapılmakta olup, yapılan ağaçlandırma çalışmaları sayesinde yeşil alan yüzölçümü de gün geçtikçe artış göstermektedir.

Acıgöl Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Tarihi Bilgileri

İlçe genelinin tarihine bakıldığında ilk yerleşmelerin M.Ö. 7000 yıllarına kadar uzandığı bilinmektedir. Sırası ile Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağlarını yaşamış olan bölgede Asur Koloni Çağı, Hitit, Frigler, Lidya, Pers, Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarının hakimiyeti altına girmiştir. İlçenin ilk isminin Topada olduğu bilinmektedir. Bu isim daha sonra Dobada olarak kullanılmıştır. İlk çağlarda Kapadokya ismi ile anılan bölgenin ortasında bulunan bu ilçe, 3. 4. Yüzyıllar arasındaki Hristiyanlık aleminin buhranlı dönemlerinde önemli bir yerleşme alanı olarak kullanılmıştır. Hititlerin, Friglerin, Perslerin ve İskender İmparatorluğunun hakimiyetinde kalmış, Roma idaresinde bulunmuş ve bu imparatorluğun ikiye ayrılmasıyla da Bizans sınırları içerisinde kalarak pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Acıgöl kiralık daire düşünenler için bilinmelidir ki ilçe Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. 

Acıgöl Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

Acıgöl’de ev kiralamayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

 • Kuzeyinde Gülşehir ve Nevşehir Merkez ilçesi,
 • Güneyinde Niğde il sınırı,
 • Batısında Aksaray il sınırı,
 • Doğusunda Nevşehir Merkez ve Derinkuyu ilçeleri ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 19.561’dir. Bu sayının yüzde 49,19’u kadın, yüzde 50,81’i erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 456 kilometrekare, rakımı ise 1.250 metredir. Nevşehir Acıgöl sahibinden kiralık konut gibi özellikle bir bölge arayışında olanlar için ilçenin 4 beldesi vardır. Bunlar; İnalli, Kurugöl, Tatların ve Karapınar Beldeleridir. Aynı zamanda ilçede 8 köy ve 8 mahalle bulunmaktadır. Bu mahalleleri ve nüfusları şöyledir; 

 • Bahçeli Evler Mahallesi nüfusu 2.204 kişi,
 • Yukarı Mahallesi nüfusu 1.818 kişi,
 • Ballık Mahallesi nüfusu 1.810 kişi,
 • Bahçeli Mahallesi nüfusu 1.123 kişi,
 • Cumhuriyet Mahallesi nüfusu 1.983 kişi,
 • Kale Mahallesi nüfusu 438 kişi,
 • Mustafapaşa Mahallesi nüfusu 711 kişi,
 • Çayırlık Mahallesi nüfusu 924 kişidir.

İlçede bulunan köyler ise; Topaç Köyü, Karacaören Köyü, Çullar Köyü, Ağıllı Köyü, Yuva Köyü, Kozluca Köyü, Tepeköy Köyü, Bağlıca Köyüdür. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Acıgöl Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.