/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Nevşehircancel

Nevşehir Kiralık Ev

araması için 21 ilan bulundu
TÜM İLÇELER

Nevşehir Kiralık Konut Arayanlara İl Rehberi

Nevşehir kiralık konut düşünenler için, kente dair tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra kafanızdaki tüm soruların cevaplarını bulacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir ili Muşkara adlı bir köy iken 18. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde bugünkü ismini ve statüsünü almıştır. Cumhuriyet tarihinde de 1954 yılında çıkan kanun ile Kırşehir’den ayrılıp il haline gelmiştir. Kent 5.467 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerinde yer almaktadır. Şehrin denizden yüksekliği ise 1.150 metre olarak hesaplanmıştır.  Ülke topraklarının %7’sini kaplayan Nevşehir, doğudan Kayseri’nin Yeşilhisar, İncesu ve Merkez, kuzeydoğudan Yozgat’ın Boğazlıyan ve Şefaatli, güney ve güneybatısından ise Niğde ve Aksaray illeri çevrilidir. 

 

Nevşehir Kiralık Konut Tercih Edeceklere Kentin Ekonomisi 

Nevşehir kiralık daire arayışında olanlar, kentin ekonomik durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Nevşehir ilinin ekonomisi genellikle tarıma dayanmaktadır. Yerel halkın %75’i tarımdan geçimini sağlamaktadır. Ancak mevsim ve yağış rejimi nedeniyle tarım ürünleri çok çeşitli değildir. Bölgede yetiştirilen patates, Türkiye pazarının ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca kentte şekerpancarı, buğday, arpa, nohut, fasulye, mercimek ve çavdar da yetiştirilmektedir. Bölgede sanayi pek gelişmemiştir. Ancak son yıllarda özellikle turizm sektöründe çalışanların sayısı bir hayli artmıştır. Peribacaları ve kayalara oyulmuş kiliseler hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Turistik amaçlarla şehre gelenlerin birçok konaklama opsiyonuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Nevşehir kiralık ev günlük arayışında olanlar özellikle şehir merkezinde yer alan konutlardan birini tercih edebilirler.

 

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kentte yaşayan kişi sayısı toplam 298.339’dur. Bu kişilerin %50.58’i kadın geriye kalan %49.92’si ise erkektir. Kent nüfusu bir yılda, %2.04 gibi bir oranla artış göstermiştir. Kısacası, nüfus bir önceki yıla göre 5.974 kişi artmıştır. Nevşehir’de kilometrekareye düşen insan sayısı 55 olarak hesaplanmıştır. Bu sayı merkezde 249’a çıkmaktadır. Kent toplam 8 ilçe, 23 belediye, bu belediyelere bağlı 116 mahalle ile 153 köyden oluşmaktadır. Nevşehir kiralık ev  düşünenler aşağıdaki ilçelerden birini tercih edebilirler:

 

 • Acıgöl
 • Avanos
 • Derinkuyu
 • Gülşehir
 • Hacıbektaş 
 • Kozaklı
 • Merkez
 • Ürgüp

 

Bilhassa merkezde yer alan mahalleler, konut arayışı içerisinde olanların dikkatini çekmektedir. Son zamanlarda Nevşehir Ragıp Üner Mahallesi kiralık daire ile Nevşehir Emek Mahallesi kiralık daire tercih edenlerin sayısı bir hayli artmıştır.

 

Nevşehir Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’ndaki verilere göre, kentteki ev sayısı 142.320’dir. Hane başına düşen kişi sayısı ise 2.53 olarak hesaplanmıştır. Nevşehir’deki evlerin ortalama kullanım alanı ise 137 metrekaredir. Metrekare başına düşen ortalama birim kira ise 5 Türk Lirası’dır.Çok daha açık bir ifade ile, Nevşehir kiralık daire düşünenlerin yaklaşık 671 Türk Lirası kira bedeli ödeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak bu rakam seçilen evin lokasyonuna ve konut tipine göre değişiklik göstermektedir. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibidir:

 

 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama kira bedeli 545 TL
 • 3+1, 140 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama kira bedeli 664 TL
 • 4+1, 180 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama kira bedeli 929 TL

 

Eğer emlakçıdan veya sahibinden Nevşehir kiralık konut arayışınızı mutlu bir şekilde bitirmek isterseniz, bölgede yer alan emlakçılardan danışmanlık alabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarında yer alan ilanlara bakabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.