/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ünyecancel

Ordu Ünye Kiralık Ev

araması için 3 ilan bulundu

Ünye Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Ünye kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ünye ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Yapılan arkeolojik araştırmaların sonuçlarına göre, Ünye ilçesi ve çevresi Anadolu Bölgesi’nde yapılan en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. İlçenin mimarisi özellikle dikkat çekmektedir. Osmanlı mimarisinden kalan yapılar bugüne kadar devam etmektedir. Mesela 1710 senesinde yapılmış olan Saray Cami hâlâ ilçe sakinleri tarafından kullanılabilmektedir. Ancak eski mimarinin yanında bir de yeni mimari de açıkça fark edilebilmektedir. Aşırı betonlaşma ve çarpık kentleşmenin etkileri ilçe boyunca görülebilmektedir.

Ünye Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Ünye ilçesi, Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan Ordu iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 487 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 10 metredir. Ordu il merkezine 63 kilometre, Samsun il merkezine ise 90 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçe rakımının bu denli düşük olması, Ünye’yi Doğu Karadeniz Bölümü’nden tamamı ile ayrıştırmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Fatsa ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Terme, Çaybaşı ve İkizce ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde Akkuş ve Kumru ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde ise Karadeniz bulunmaktadır. 

Ünye Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ünye kiralık ev arıyorsanız ilçede klasik bir Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bilinmektedir. Her mevsimde önemli miktarlarda yağış düştüğü gözlemlenmiştir. Bu nedenle ilçenin bir yıldaki bulutlu gün sayısı ile birlikte yıllık yağış miktarı da Türkiye’nin diğer ilçelerine nazaran çoğunlukla daha fazladır. 

Tarım sektörü, ilçe ekonomisinin başlıca gelir kaynağını oluşturmaktadır. Tarım sektöründe de özellikle yoğun bir fındık üretimi göze çarpmaktadır. Fındık kırma tesisleri ve fındık ticareti yapan lokasyonların ilçe ekonomisine ayrıca büyük bir katkısı bulunmaktadır. Fındık haricinde ilçede pancar, kivi, hurma ve mısır da büyük miktarlarda üretilebilmektedir. 

Ünye Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ünye ilçesinde toplam 126.702 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,29’u kadın olup geriye kalan %49,71’ini erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,78 olarak tespit edilmiştir. 

Ünye ilçesinde 85 adet mahalle mevcuttur. Ünye kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahallelerin en çok tercih edilenlerini aşağıda listeledik:

 • Atatürk Mahallesi,
 • Çınarlık Mahallesi,
 • Kaledere Mahallesi,
 • Saraçlı Mahallesi,
 • Liseler Mahallesi,
 • Fevzi Çakmak Mahallesi,
 • Gölevi Mahallesi,
 • Bayramca Mahallesi.

Ünye Burunucu Mahallesi kiralık ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Ünye Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.