/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Birecikcancel
Şanlıurfacancel

Şanlıurfa Birecik Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Birecik Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Birecik kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Birecik ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Birecik ilçesi kelaynakları ile meşhurdur. Fırat Nehri’nin kattığı doğal değer ile birlikte, tarihî açıdan da mühim bir yerdir. İlçede yer alan Birecik Köprüsü, Türkiye’de bulunan ikinci en uzun ırmak köprüsüdür. 

Birecik Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Birecik ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şanlıurfa iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 852 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 450 metredir. Şanlıurfa il merkezine 83 kilometre, Gaziantep iline ise 63 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Birecik ilçesi, Fırat Nehri’nin kıyısında konuşlanmıştır. İlçenin doğu yönünde Baba Dağı ve Arat Dağı; güneydoğu yönünde Beko Dağı ve kuzeybatı yönünde ise Kalazan Dağı bulunmaktadır. Şanlıurfa ilinin güneybatı yönünde yer almaktadır. Gaziantep ili ile sınırı mevcuttur. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Halfeti ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeydoğu yönünde Bozova ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde Suruç ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde ise Karkamış ile Gaziantep iline bağlı olan Nizip ilçesi bulunmaktadır. 

Birecik Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Birecik kiralık daire arayanlar için Birecik ilçesinde genel olarak karasal iklim görülmektedir. Sıcak ve ılıman hava koşulları hakimdir. Kış aylarında, yaz aylarına nazaran daha fazla yağış görülmektedir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 17,8 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Birecik ilçesine düşen yağış miktarı ortalama 384 milimetredir. Temmuz ayı en kurak ay iken Ocak ayı en çok yağış görülen aydır. Ortalama 30,3 santigrat derece ile Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayı ise ortalama 5,9 santigrat derece ile yılın en soğuk ayıdır. 

Birecik sakinleri için antepfıstığı yetiştirmek oldukça önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Ancak tarım haricinde, ilçenin doğal ve tarihî değerinden ötürü turizm sektörü de ilçe ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

Birecik Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Birecik ilçesinde toplam 95.149 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,84’ü kadın olup geriye kalan %50,16’sını ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,92 olarak tespit edilmiştir. 

Birecik ilçesinde 82 adet mahalle mevcuttur. Birecik kiralık 1+1 ev arıyorsanız seçebileceğiniz en popüler mahalleri aşağıda listeledik:

 • Meydan Mahallesi,
 • Mezra Mahallesi,
 • Kurtuluş Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Kural Mahallesi,
 • Saha Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Sancak Mahallesi,
 • Güzelyurt Mahallesi.

Birecik sahibinden kiralık 1+1 ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Birecik Kiralık Ev
Abdallı MahallesiAkarçay MahallesiAkpınar MahallesiAlmaşar MahallesiAltınova MahallesiArslanlı MahallesiAşağıalmaşar MahallesiAşağıeşme MahallesiAşağı Fatmacık MahallesiAşağı Habip MahallesiAşağı Karkutlu MahallesiAşağı Kuyucak MahallesiAyran MahallesiBağlarbaşı MahallesiBahçeönü MahallesiBentbahçesi MahallesiBozdere MahallesiBoztepe MahallesiBöğürtlen MahallesiCibinören MahallesiCumhuriyet MahallesiÇiçekalan MahallesiÇiftlik MahallesiÇoğan MahallesiDağören MahallesiDalocak MahallesiDamlıca MahallesiDışlık MahallesiDiktepe MahallesiDivriği MahallesiDorucak MahallesiDuyduk MahallesiDüzlüce MahallesiEkenek MahallesiGeçittepe MahallesiGöktepe MahallesiGünışığı MahallesiGüvenir MahallesiGüzelyurt MahallesiHan MahallesiHaydarahmet MahallesiHoca Şerif MahallesiIlgar Mahallesiİnceler Mahallesiİncirlidere Mahallesiİncirli Mahallesiİnnaplı MahallesiKarababa MahallesiKarşıyaka MahallesiKeskince MahallesiKocaali MahallesiKonak MahallesiKömağıl MahallesiKural MahallesiKurtuluş MahallesiKurucahöyük MahallesiMengelli MahallesiMerkez MahallesiMeteler MahallesiMeyanca MahallesiMeydan MahallesiMezra MahallesiOrta Fatmacık MahallesiÖzveren MahallesiSaha MahallesiSancak MahallesiSekili MahallesiSöğürtlen MahallesiSumaklı MahallesiSurtepe MahallesiŞekerköy MahallesiTüten MahallesiUğurcuk MahallesiÜnsal MahallesiYaylacık MahallesiYeniakpınar MahallesiYılmaz MahallesiYukarıhabib MahallesiYukarıincirli MahallesiYukarı Karabaş MahallesiYukarıyeniçağ MahallesiYuvacık MahallesiZiyaret Mahallesi
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.