/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Birecikcancel

Şanlıurfa Birecik Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Birecik Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Birecik kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Birecik ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Birecik ilçesi kelaynakları ile meşhurdur. Fırat Nehri’nin kattığı doğal değer ile birlikte, tarihî açıdan da mühim bir yerdir. İlçede yer alan Birecik Köprüsü, Türkiye’de bulunan ikinci en uzun ırmak köprüsüdür. 

Birecik Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Birecik ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şanlıurfa iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 852 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 450 metredir. Şanlıurfa il merkezine 83 kilometre, Gaziantep iline ise 63 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Birecik ilçesi, Fırat Nehri’nin kıyısında konuşlanmıştır. İlçenin doğu yönünde Baba Dağı ve Arat Dağı; güneydoğu yönünde Beko Dağı ve kuzeybatı yönünde ise Kalazan Dağı bulunmaktadır. Şanlıurfa ilinin güneybatı yönünde yer almaktadır. Gaziantep ili ile sınırı mevcuttur. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Halfeti ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeydoğu yönünde Bozova ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde Suruç ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde ise Karkamış ile Gaziantep iline bağlı olan Nizip ilçesi bulunmaktadır. 

Birecik Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Birecik kiralık daire arayanlar için Birecik ilçesinde genel olarak karasal iklim görülmektedir. Sıcak ve ılıman hava koşulları hakimdir. Kış aylarında, yaz aylarına nazaran daha fazla yağış görülmektedir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 17,8 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Birecik ilçesine düşen yağış miktarı ortalama 384 milimetredir. Temmuz ayı en kurak ay iken Ocak ayı en çok yağış görülen aydır. Ortalama 30,3 santigrat derece ile Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayı ise ortalama 5,9 santigrat derece ile yılın en soğuk ayıdır. 

Birecik sakinleri için antepfıstığı yetiştirmek oldukça önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Ancak tarım haricinde, ilçenin doğal ve tarihî değerinden ötürü turizm sektörü de ilçe ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

Birecik Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Birecik ilçesinde toplam 95.149 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,84’ü kadın olup geriye kalan %50,16’sını ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,92 olarak tespit edilmiştir. 

Birecik ilçesinde 82 adet mahalle mevcuttur. Birecik kiralık 1+1 ev arıyorsanız seçebileceğiniz en popüler mahalleri aşağıda listeledik:

 • Meydan Mahallesi,
 • Mezra Mahallesi,
 • Kurtuluş Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Kural Mahallesi,
 • Saha Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Sancak Mahallesi,
 • Güzelyurt Mahallesi.

Birecik sahibinden kiralık 1+1 ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Birecik Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.