/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ceylanpınarcancel

Şanlıurfa Ceylanpınar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Ceylanpınar Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Ceylanpınar kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ceylanpınar ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Ceylanpınar ilçesinin bulunduğu topraklar, geçmişte “Vaşşugar” adı ile Mitanni Devleti’nin başkenti konumundaydı. Ceylanpınar’ın Kürtçe adı olan “Serêkânî” ve Arapça adı “Ras el-Ayn”, Türkçede “pınarbaşı” anlamına gelmektedir. Ceylanpınar ismi için ise Habur Çayı’ndan geçen ceylanlardan esinlenilmiştir. Ceylanpınar, 14 Ocak 1982 tarihinde bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Ceylanpınar Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Ceylanpınar ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şanlıurfa iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 2.001 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 360 metredir. Şanlıurfa il merkezine 142 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır. 

Ceylanpınar Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ceylanpınar kiralık ev düşünenler için ilçede Akdeniz iklimi ile birlikte, daha çok güney kısımlarda yaşanan çöl/karasal iklim görülmektedir. Yaz mevsimleri oldukça sıcak ve kurak geçerken kış mevsimleri serin yaşanmaktadır. Yağışlar düzensizdir ve Kasım ayında başlayıp Nisan ayında sonlanır. Türkiye’nin en sıcak yerlerinden bir tanesidir.

Ceylanpınar’da Türkiye’nin en büyük devlet üretme çiftliği yer almaktadır. Bu nedenle ilçe ekonomisi için tarımın oldukça önemli bir yeri vardır. Yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda ayçiçeği, mısır, nohut, buğday, pamuk ve mercimek başta olmak üzere pek çok ürün üretilmektedir. Tarım haricinde, ilçe ekonomisine hayvancılık faaliyetinin de oldukça büyük katkıları vardır. Özellikle ceylan üretimi ilçeye özeldir. Ancak son zamanlarda ceylanlar koruma altına alınmıştır çünkü nüfusları hızla azalmaktadır. 

Ceylanpınar Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ceylanpınar ilçesinde toplam 87.684 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,43’ü kadın olup geriye kalan %50,57’sini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,93 olarak tespit edilmiştir. Son 10 yılda yapılan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ceylanpınar ilçesinde yavaş ancak düzenli bir nüfus artışı görülebilmektedir.

Ceylanpınar ilçesinde 49 adet mahalle mevcuttur. Ceylanpınar kiralık eşyalı ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

  • Ensar Mahallesi,
  • Bahçelievler Mahallesi,
  • 15 Temmuz Mahallesi,
  • Büyükçaylı Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Seydo Atilla Mahallesi,
  • Selahaddin Eyyübi Mahallesi,
  • Fatih Sultan Mehmet Mahallesi.

Ceylanpınar Cumhuriyet Mahallesi kiralık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ceylanpınar Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.