/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ceylanpınarcancel
Şanlıurfacancel

Şanlıurfa Ceylanpınar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Ceylanpınar Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Ceylanpınar kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ceylanpınar ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Ceylanpınar ilçesinin bulunduğu topraklar, geçmişte “Vaşşugar” adı ile Mitanni Devleti’nin başkenti konumundaydı. Ceylanpınar’ın Kürtçe adı olan “Serêkânî” ve Arapça adı “Ras el-Ayn”, Türkçede “pınarbaşı” anlamına gelmektedir. Ceylanpınar ismi için ise Habur Çayı’ndan geçen ceylanlardan esinlenilmiştir. Ceylanpınar, 14 Ocak 1982 tarihinde bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Ceylanpınar Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Ceylanpınar ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şanlıurfa iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 2.001 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 360 metredir. Şanlıurfa il merkezine 142 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır. 

Ceylanpınar Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ceylanpınar kiralık ev düşünenler için ilçede Akdeniz iklimi ile birlikte, daha çok güney kısımlarda yaşanan çöl/karasal iklim görülmektedir. Yaz mevsimleri oldukça sıcak ve kurak geçerken kış mevsimleri serin yaşanmaktadır. Yağışlar düzensizdir ve Kasım ayında başlayıp Nisan ayında sonlanır. Türkiye’nin en sıcak yerlerinden bir tanesidir.

Ceylanpınar’da Türkiye’nin en büyük devlet üretme çiftliği yer almaktadır. Bu nedenle ilçe ekonomisi için tarımın oldukça önemli bir yeri vardır. Yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda ayçiçeği, mısır, nohut, buğday, pamuk ve mercimek başta olmak üzere pek çok ürün üretilmektedir. Tarım haricinde, ilçe ekonomisine hayvancılık faaliyetinin de oldukça büyük katkıları vardır. Özellikle ceylan üretimi ilçeye özeldir. Ancak son zamanlarda ceylanlar koruma altına alınmıştır çünkü nüfusları hızla azalmaktadır. 

Ceylanpınar Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ceylanpınar ilçesinde toplam 87.684 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,43’ü kadın olup geriye kalan %50,57’sini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,93 olarak tespit edilmiştir. Son 10 yılda yapılan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ceylanpınar ilçesinde yavaş ancak düzenli bir nüfus artışı görülebilmektedir.

Ceylanpınar ilçesinde 49 adet mahalle mevcuttur. Ceylanpınar kiralık eşyalı ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

  • Ensar Mahallesi,
  • Bahçelievler Mahallesi,
  • 15 Temmuz Mahallesi,
  • Büyükçaylı Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Seydo Atilla Mahallesi,
  • Selahaddin Eyyübi Mahallesi,
  • Fatih Sultan Mehmet Mahallesi.

Ceylanpınar Cumhuriyet Mahallesi kiralık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.