/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Halfeticancel
Şanlıurfacancel

Şanlıurfa Halfeti Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Halfeti Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Halfeti kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Halfeti ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Halfeti topraklarının geçmişte çok geri giden bir tarihi vardır. Asurlar, Hititler, Medler, Persler ve Makedonlar Halfeti topraklarında yaşamış olan medeniyetlerden yalnızca birkaç tanesidir. İlçenin önceki isimleri arasında “Rumkale” ve “Urumgala” mevcuttur. 1954 senesinde Halfeti, bir ilçe olma statüsü elde etmiştir. İlçenin bu önemli tarihi pek çok eser ile de belli olmaktadır. Bu eserlerden en önemlileri arasında Selçuklu Hanı, Nerses Kilisesi ve Rumkale de bulunmaktadır. 

Halfeti Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Halfeti ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şanlıurfa iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 646 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 450 metredir. Şanlıurfa ilinin batı bölümünde yer almaktadır. 35 kilometre uzunluğunda bir sahil yoluna sahiptir. Şanlıurfa il merkezine 112 kilometre, Gaziantep iline ise 105 kilometre uzaklıkta konuşlanmıştır. Sahil şeridinden hemen sonra sarp kayalıklar bulunmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin batı yönünde Gaziantep iline bağlı olan Yavuzeli, Nizip ve Araban ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Adıyaman iline bağlı olan Besni ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde Bozova ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise Birecik ilçesi bulunmaktadır. 

Halfeti Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Halfeti kiralık daire arayanlar için Halfeti ilçesinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu durumda Fırat Nehri’nin oldukça büyük bir etkisi vardır. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 17,7 santigrat derecedir. Genellikle sıcak ve ılıman bir hava vardır. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı 458 milimetredir. Temmuz ayı yılın en kurak ayıdır. Ocak ayı yılın en çok yağış düşen ayıdır. Ortalama 30,3 santigrat derece ile Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Ortalama 5,5 santigrat derece ile ise Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır. 

İlçe ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile meydana gelmektedir. Buğday, mercimek, arpa, antepfıstığı, bağ ve zeytin en çok üretilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bu faaliyetler haricinde, turizm faaliyetleri de belli bir gelir sağlamaktadır. 

Halfeti Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Halfeti ilçesinde toplam 41.142 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,95’i kadın olup geriye kalan %49,05’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %6,61 olarak tespit edilmiştir. 

Halfeti ilçesinde 44 adet mahalle mevcuttur. Halfeti kiralık apart arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

 • Argıl Mahallesi,
 • Karaotlak Mahallesi,
 • Siyahgül Mahallesi,
 • Yukarıgöklü Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Gürkuyu Mahallesi.

Halfeti Argıl Mahallesi kiralık eşyalı apart benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.