/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Harrancancel

Şanlıurfa Harran Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Harran Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Harran kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Harran ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Harran topraklarında dünyanın ilk bilim merkezlerinden bir tanesi kurulmuştur. Kuzey Mezopotamya’nın da önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi idi. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. İlçenin bulunduğu topraklara dair en erken yazılı kanıt M.Ö. 2250 yılından bir tablettedir. Harran ismi Sümercede ve Akatçada “kervan” ya da “seyahat” anlamına gelen “haran-u” kelimesinden alınmıştır. 

Harran Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Harran ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şanlıurfa iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 704 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 137 metredir. Suriye sınırına oldukça yakın bir yerde konuşlanmıştır. Şanlıurfa il merkezine 44 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır. İlçe arazisi genellikle pek engebeli bir karakteristiğe sahip olmayan Harran Ovası’ndan meydana gelmektedir. İlçenin dört tarafını Fırat Nehri ve nehrin kolları çevrelemiş haldedir. 

Harran Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Harran kiralık ev arayanlar için ilçede karasal iklim görülmektedir. Genellikle sıcak ve ılıman bir hava yaşanmaktadır. Kış aylarında, yaz aylarına nazaran daha fazla yağış vardır. Harran ilçesinin yıllık ortalama sıcaklığı 18,0 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Harran ilçesine düşen ortalama yağış miktarı 361 milimetredir. Yılın en kurak ayı Temmuz ayıdır. Yılda en çok yağış düşen ay ise Ocak ayıdır. Ortalama 30,4 santigrat derece ile Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Ortalama 6,0 santigrat derece ile ise Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır.

İlçenin ekonomisinde tarım faaliyeti büyük bir yer tutmaktadır. Özellikle kolaylıkla sulanabilir olma özelliği bu işi daha da kolaylaştırmıştır. Genellikle pamuk, mercimek ve burçak üretilmektedir. Hayvancılık da bir diğer önemli gelir kaynağıdır. 

Harran Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Harran ilçesinde toplam 87.843 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,99’u kadın olup geriye kalan %50,01’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %2,96 olarak tespit edilmiştir. 

Harran ilçesinde 108 adet mahalle mevcuttur. Harran kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

  • İmambakır Mahallesi,
  • Süleyman Demirel Mahallesi,
  • Tüccariye Mahallesi,
  • Hz. Yakup Mahallesi,
  • Demirli Mahallesi,
  • Kuruyer Mahallesi,
  • Selalmaz Mahallesi,
  • Göktaş Mahallesi,
  • Küplüce Mahallesi.

Harran İmambakır Mahallesi kiralık 1+1 ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Harran Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.