/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Durağancancel

Sinop Durağan Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Durağan Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Durağan kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Durağan ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Durağan ilçesi, eski İpek Yolu üzerinden geçmekteydi. Bu nedenle adı “Durak Han” olarak önceden anılmaktaydı. Zaman geçtikçe adı Durağan halini almıştır. 

Durağan Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Durağan ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Sinop iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 1.036 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 200 metredir. Anadolu’nun en büyük ırmağı olan Kızılırmak ile, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ırmağı olan Gökırmak’ın birleştiği yerde konuşlanmıştır. Sinop il merkezine 120 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Saraydüzü ile Kargı ilçelerini birbirine bağlayan karayolu üzerinde yer almaktadır. İlçede yapılan yerleşimin neredeyse tamamı dağınıktır. İlçe içerisinde bulunan yükseltisi en fazla olan yer 1.451 metre ile Dedemin Tepesi’dir. Benzer bir şekilde ilçede pek çok yayla ve ova bulunmaktadır. Bunlardan önemli olanları arasında Hatipoğlu Yaylası ve Gökırmak Vadileri mevcuttur. Her ne kadar ilçe içerisinde herhangi bir doğal göl bulunmasa da birçok baraj gölü mevcuttur. Ülkenin en verimli ve en büyük çeltik ovalarından bir tanesine sahiptir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Dikmen ilçesi,
  • Boyabat ilçesi,
  • Saraydüzü ilçesi.

Durağan Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Durağan kiralık ev arayanlar için ilçede Karadeniz iklimi hakimdir. Her mevsim önemli miktarlarda yağış düşmektedir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 13,2 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Durağan ilçesine düşen ortalama yağış miktarı ise 583 milimetredir. Temmuz ayı en kurak ay iken en çok yağış Aralık ayında düşer. Ortalama 21,9 santigrat derece ile Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Ortalama 4,5 santigrat derece ile Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır.

Tarım faaliyeti, Durağan ilçesinin ekonomisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle çeltik üretimi oldukça yaygındır. Kuru tahıl alanları içerisinde de tahıl ekimi yapılmaktadır.

Durağan Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Durağan ilçesinde toplam 19.650 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,69’u erkek olup geriye kalan %49,31’ini kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %7,08 olarak tespit edilmiştir. 

Durağan ilçesinde 5 adet mahalle ve 70 adet köy mevcuttur. Durağan kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri aşağıda listeledik:

  • Merkez Mahallesi,
  • Buzluk Mahallesi,
  • Altınkaya Mahallesi,
  • Gökırmak Mahallesi,
  • Yeşilyurt Mahallesi.

Durağan Merkez Mahallesi kiralık ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Durağan Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.