/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Şırnakcancel

Şırnak Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Şırnak Kiralık Konut Bakanlara İl Rehberi

Şırnak kiralık konut arayışınızda yalnız değilsiniz. Kente dair tüm önemli bilgileri içeren bu yazıyı sizler için hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra hayallerinizdeki eve ulaşmak için bir adım daha atmış olacaksınız. Şırnak ili, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kent, Irak ve Suriye ile komşudur. Şırnak,  7.172 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerinde yer almıştır ve 1990 yılında çıkan bir kanun ile Siirt’ten ayrılarak Türkiye’nin 73.ili haline gelmiştir. Aynı kanunla, Siirt ve Mardin’in bazı ilçeleri de Şırnak’a bağlanmıştır. Kent denizden 1.400 metre yüksekte kurulmuştur ve oldukça engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Şırnak isminin etimolojik kökeni ile ilgili çok çeşitli rivayet vardır. Bunlardan en geçerli olanı ise kentin isminin Şehr-i Nur’dan geldiğidir. 

 

Şırnak Kiralık Konut Düşünenlere Kentin Ekonomik Yapısı 

Şırnak kiralık ev tercih edecekler, kentin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında fikir sahibi olmak isteyebilirler. Kentin ekonomisi daha çok tarım ve ticarete dayanmaktadır. Kırsal bölgelerde, ticaretin yerini hayvancılık almaktadır. Çok sayıda yaylaya ev sahipliği yapan Şırnak’ta daha çok küçük hayvan beslenmektedir. Bu sebeple bolca tereyağı, peynir ve yün üretimi gerçekleştirilmektedir. Şehir çok engebeli ve dağlık bir arazi üzerinde yer aldığından ekim-dikim yapma olanakları kısıtlıdır. Yine de buğday, mercimek, arpa, üzüm ve pamuk üretimi gerçekleştirilmektedir. Sanayinin gelişmediği ilde, el zanaatları da önemli bir ekonomik faaliyet olarak göze çarpmaktadır. Bölgede yapılan bakır ve gümüş işlemelerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Kırsal alanlarda, yerli halkın halı dokumacılığı yaptığı da bilinmektedir. 

 

Şırnak Kiralık Konut Arayanlara Kentin Demografik Durumu

Bir kentin demografik yapısı, bölgenin gelişmişliği ve gelecekteki potansiyeli hakkında bize sağlam ipuçları vermektedir. Bu sebeple Şırnak kiralık daire düşünenlerin , şehrin demografik yapısı hakkında bilgi edinmeleri iyi olacaktır. 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kent nüfusu 524.190 kişiyi bulmuştur. Nüfus artış hızı ise %4.16  olarak hesaplanmıştır. Şırnak’ın nüfusu bir yılda 20.954 artmıştır. Bu nüfusun %52.96’sı erkek, geriye kalan %47.04’ü ise kadındır. Kentte kilometrekareye düşen kişi sayısı ise 73 olarak belirlenmiştir. Bu sayı Cizre ilçesinde 322’ye çıkmaktadır. Buradan hareketle, Şırnak Cizrede kiralık ev tercih edeceklerin kentin diğer yerleşim bölgelerine nazaran, çok daha hareketli bir emlak piyasası ile karşılaşacağını söyleyebiliriz. En yüksek nüfusa sahip olan ilçe ise kentin merkezidir. 

 

Şırnak Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi

Şırnak kiralık daire fiyatları ilçelere göre değişiklik göstermektedir. Seçtiğiniz konut tipine ve lokasyona göre bütçenizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. 01 Şubat 2019 TÜİK Verilerine göre Şırnak ili, yedi ilçe, bu ilçelere bağlı yedi belediye, 91 mahalle ve 194 köyden oluşmaktadır. Şırnak kiralık ev arayışı aktif bir şekilde devam edenler aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

  • Uludere : Kent merkezine 50 kilometre uzakta yer almaktadır.İsmini ilçede akmakta olan nehirden almıştır. 
  • Güçlükonak : Şırnak il merkezinden 83 kilometre uzakta yer almaktadır ve ilçeye sadece karayolları ulaşılmaktadır.
  • Silopi: İl merkezine 75 kilometre uzakta yer almaktadır. 
  • Beytüşşebap : 111 kilometrelik uzaklık ile kent merkezine en uzak ilçedir. 
  • İdil: Hava ve karayolu ile ulaşılabilen ilçe, kent merkezinden 75 kilometre uzaktadır. 
  • Cizre : Şırnak merkezinden 46 kilometre uzakta yer almaktadır ve kentin en kalabalık yerleşim noktasıdır. 

 

Eğer Şırnak Kiralık Konut arayışınızı mutlu sonla bitirmek isterseniz, kentte yer alan emlakçılardan birine danışabilir veya Şırnak Şaran sitesi kiralık daire  gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Şırnak Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.