/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Divriğicancel

Sivas Divriği Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Divriği Kiralık Konut Düşünenler İçin İlçe Hakkında Bilgiler

Emlakjet, Divriği kiralık konut arayışında olan tüm kullanıcılar için ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri tek bir kaynakta birleştirdi. Yeni bir ev seçimi yapmadan hemen önce Emlakjet’in birbirinden farklı ilan seçeneklerini inceleyebilir ve bölge hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. İlçenin genel coğrafi ve tarihi bilgileri, idari ve nüfus bilgileri, ilçenin mahalleleri, ilçede bulunan eğitim kurumları, ilçenin mahalle bilgisi ve ilçe konut piyasa bilgilerini içeren bölge rehberimiz sizlerle buluşuyor. 

Divriği, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sivas ilinin doğusunda Erzincan ve Malatya il sınırında bulunan bir sınır ilçesidir. Coğrafi konum bir şehrin toplumu devlet ve bireysel hayatını şekillendiren en önemli etkenlerden birisidir. Dağların yüksek, serin ve yaylacılığa elverişli şekilde otlaklarla kaplı olması, ayrıca toprak veriminin düşüklüğü yaylacılığı ön plana çıkarmıştır. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. İlçenin yerleşim yeri olarak kullanılması yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Geçmişte, Mezopotamya’ya demir ihraç ederek zenginliği arttıran yörede Ortaçağ’da inşa edilmiş olan Divriği Ulu Camii ve Daruşşifası en önemli tarihi eserleridir. Divriği kiralık konut arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer yerleşim bölgeleri şöyledir;

 • Kuzeyinde İmranlı ve Zara ilçesi,
 • Güneyinde Malatya ilinin Arguvan, Arapgir ve Hekimhan ilçesi,
 • Batısında Kangal ilçesi,
 • Doğusunda ise Erzincan’ın İliç ve Kemaliye ilçesi ile komşudur. 

Divriği Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin İdari ve Nüfus Bilgileri

Divriği ilçesinde yaşayan kişi sayısı, 2019 yılı TÜİK verilerine göre; 16.245’dir. Bu nüfusun yüzde 48,59’u kadın, yüzde 51,41’i erkekten oluşmaktadır. İlçede kiralık daire tercihi yapabileceğiniz toplam 26 mahalle bulunmaktadır. Bu mahalleler;

 • Güllübağ Mahallesi,
 • Demirdağ Mahallesi,
 • Ahmetpaşa Mahallesi,
 • Kocapaşa Mahallesi,
 • Turabali Mahallesi ve
 • Maden Mahallesidir. 

Divriği eşyalı kiralık daire ya da Divriği müstakil evler arayışında olan çocuklu aileler için ilçede Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren tüm kurumların sayısı 19’dur. 

Divriği Kiralık Konut Konut Piyasa Bilgileri

Emlakjet Bölge Raporu 2020 yılı Şubat ayı verilerine göre Sivas’ın il genelinde bulunan kiralık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 110 metrekare,
 • Metrekare birim kira ücreti en az; 6 TL,
 • Metrekare birim kira ücreti en fazla; 14 TL,
 • Ortalama konut kira fiyatı; 1.021 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde, deniz kıyısında ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Sivas Divriği sahibinden kiralık ev ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

Divriği Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.