/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hafikcancel

Sivas Hafik Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Hafik Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Hafik kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Hafik ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Hafik ilçesinin, bugüne kadar bilinen en eski adı yine Hafik’tir. 1200’lü yıllardan 1873 yılına kadar da böyle olmuştur. O yıl “Koçhisar” olarak adı değiştirilmiştir. Ancak 1926 senesinde adı yeniden Hafik olmuştur. İlçe içerisinde Tuzhisar Kilisesi ve Hükümet Konağı gibi tarihi önem taşıyan yerler de mevcuttur. 

Hafik Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Hafik ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Sivas iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 2.382 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.350 metredir. Sivas ilinin doğu bölümünde kalmaktadır. Sivas ili ile Erzincan ilini birbirine bağlayan karayolu üzerinde, Kızılırmak Havzası’nın üstünde konuşlanmıştır. Sivas il merkezine 39 kilometrelik bir mesafesi vardır. İlçe sınırları içerisinde iki adet önemli doğal göl bulunmaktadır: Hafik Gölü ve Lota Gölü. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin kuzey yönünde Tokat iline bağlı olan Reşadiye ve Almus ilçeleri ile birlikte Sivas iline bağlı olan Koyulhisar ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde Kangal ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin doğu yönünde Zara ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzeybatı yönünde ise Yıldızeli ilçesi bulunmaktadır. 

Hafik Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Hafik kiralık daire arayışında olanlar için ilçede karasal iklim görülmektedir. Kış ayları soğuk ve sert hava koşulları ile geçer. Hemen kuzeyinde yer alan Karadeniz iklimindeki kadar yağış yoktur ancak havanın ılıman özelliği oradan gelmektedir. Güney kesimlerde bozkır ikliminin etkileri daha fazladır. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri kesin olarak ayrıştırılamaz. 

Hafik ekonomisinin temel gelir kaynağını tarım ve hayvancılık faaliyetleri karşılamaktadır. Küçük boyutta da olsa ilçe içerisinde çarşı ve sanayi kuruluşları bulunmaktadır. Yine küçük çapta ve mevsimlik çalışan maden yerleri vardır. İlçe sınırları içerisinde yer alan Hafik Gölü’nün etrafı ise dinlenme ve gezinti yeri olduğundan ayrı bir ilgi görür. 

Hafik Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Hafik ilçesinde toplam 10.062 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,64’ü erkek olup geriye kalan %48,36’sını kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %16,99 olarak tespit edilmiştir. 

Hafik ilçesinde 6 adet mahalle ve 75 adet köy mevcuttur. Hafik kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri, nüfusu en fazladan en aza olacak şekilde aşağıda listeledik:

  • Çay Mahallesi,
  • Fatih Mahallesi,
  • Koç Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi,
  • Tepe Mahallesi,
  • Günyamaç Mahallesi.

Hafik Çay Mahallesi kiralık ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Hafik Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.