Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Afyonkarahisar Çay Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Çaycancel
Afyonkarahisarcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çay Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Yol Rehberi

Emlakjet.com yeni ev arayışında olanlara destek olup yol göstermeye devam ediyor. Çay satılık daire arayışında olanlar hazırlamış olduğumuz ilçe hakkında genel bilgileri içeren rehberi inceleyerek, ilçenin tarihi, iklimi, nüfusu, mahalleleri, eğitimi ve konut kira piyasası ile ilgili olarak bilgi edinebilirler. Afyonkarahisar’ın önemli ilçelerinden biri olan Çay, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasında yer almaktadır. Kesişim noktası oluşu sebebi ile günümüzde de Çay satılık daire arayan vatandaşların sayısı oldukça fazladır. İlçenin batısında Şuhut ve Afyon, doğusunda Sultan Dağı, Kuzeyinde Bolvadin ve güneyinde ise Yalvaç yer almaktadır.

 

Eski Tunç Çağı’ndan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, güney-kuzey, doğu-batı antik dönem yollarının kesişim noktası olarak önem taşımıştır. 1155 yılında Selçuklu Devleti tarafından Oğuz Türklerinin yerleştirildiği bölgeye, Çay Değirmeni ismi verilmiştir. İlçe II. Murat Dönemi’nde Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan orduları tarafından işgal edilen ilçe, 1921 yılında işgalden kurtarılmış ve 1958 yılına gelindiğinde ise ilçe statüsüne kavuşmuştur.  İlçe İlk elektriğine il merkezinden önce, 1935 yılında kendi kurduğu santral ile ulaşmıştır. Sultan Dağları’nın kuzey eteklerine kurulan ilçenin büyük bir bölümü yüksek düzlüklerden ve akarsulardan oluşmaktadır.  Çay satılık daire arayışında olan vatandaşların bilmesi gerekenlerden biri de ilçe içerisine yer alan Sultan Dağları ve Karakuş Dağları ilçenin daha engebeli bir yapıya sahip olmasına neden olduğudur. Akarsu bakımından zengin olan bölgede Eber Gölü’nün güney bölümü yer almaktadır. İlçede gölü besleyen Akarçay Nehri ilçenin kuzey sınırını oluşturur.

 

Çay Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Ekonomisi

Afyon Ovası’nın bir kısmını içerisinde barındıran ilçe il merkezine 48 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Yüzölçümü 830 kilometrekare olan ilçenin içerisinde Eber Gölü ve Karamık Gölü yer almaktadır. İlçede yer alan göllerde sazan, turna ve kuş avcılığı yapılmaktadır. Verimli toprakları ve mesire yerleri ile ünlü olan Afyonkarahisar Çay satılık daire arayan vatandaşların da sayısı her geçen gün artmaktadır. İlçede yer alan ünlü mesire yerleri:

 

  • Çağlayan Parkı,
  • Kardelen Parkı,
  • Çağlayan Şelalesi,
  • Kanlı Yer Kavaklığı’dır.

 

İlçe topraklarının verimli olması sebebi ile büyük bir bölümünde tarım, geri kalan engebeli alanlarda ise mera hayvancılığı yapılmaktadır. İlçede yetiştirilen tarım ürünlerinden başlıcaları; haşhaş, tahıl ve şeker pancarıdır. İlçede yoğun bir tahıl üretimi yapılması sebebi ile un fabrikaları yer almaktadır.

 

Çay Satılık Daire Arayanlar İçin Konut Satış Piyasası ve Mahalleleri

Emlakjet Bölge Raporu Nisan 2019 verilerine göre ilçede toplam 10 bin 719 adet konut ve 2 bin 148 iş yeri yer alıyor. Hane başına düşen kişi sayısının 1,91 olarak tespit edildiği ilçede, dairelerin ortalama alanlarının 120 metrekare olduğu bilgisine ulaşıldı. Çay satılık daire arayan vatandaşların karışışına çıkan daire başı ortalama metrekare fiyatının 1.176 olarak tespit edildiği ilçede ortalama konut fiyatları 141 bin 120 seviyesinde yer alıyor. Konutların ortalama geri dönüş sürelerinin 24 yıl olduğu ilçede 26 mahalle ve 20 köy yer alıyor. Afyonkarahisar Çay’da uygun satılık ev tercihinde bulunacak olanların tercihte bulunabileceği mahallelerden başlıcaları. Aktaş Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Afyon Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Ali İhsan Paşa Mahallesi, Aşağı Mahallesi, Ali Kaleli Mahallesi, Beşevler Mahallesi, Köprübaşı Mahallesi, Cedit Mahallesi, Karabulut Mahallesi, Demirağaç Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Elibiz Mahallesi, Yaka Mahallesi, Köprübaşı Mahallesi, Vakıf Mahallesi, Orta Mahallesi, Tekke Mahallesi, Seka Mahallesi, Şirinevler Mahallesi’dir.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Çay Satılık Daire
Akkonak Köyü (Akhürrem Mahallesi)Akkonak Köyü (Baltacı Mahallesi)Akkonak Köyü (Cumhuriyet Mahallesi)Akkonak Köyü (Hürriyet Mahallesi)Akkonak Köyü (Milli Egemenlik Mahallesi)Aktaş MahallesiAli İhsan Paşa MahallesiAli Kaleli MahallesiArmutlu KöyüAşağı MahallesiAydoğmuş KöyüBahçelievler MahallesiBulanık KöyüCedit MahallesiCumhuriyet KöyüÇayırpınar KöyüÇayıryazı KöyüDemirağaç MahallesiDeresinek Köyü (Gündoğdu Mahallesi)Deresinek Köyü (Kahraman Mahallesi)Deresinek Köyü (Zafer Mahallesi)Devederesi KöyüDumlupınar MahallesiEber Köyü (Orta Mahallesi)Eber Köyü (Tekke Mahallesi)Eber Köyü (Yeni Mahallesi)Eber Köyü (Yukarı Mahallesi)Elbiz MahallesiGöcen Köyüİnli Köyü (Alpaslan Mahallesi)İnli Köyü (Cumhuriyet Mahallesi)İnli Köyü (Evren Mahallesi)İnli Köyü (Kavaklı Mahallesi)İnli Köyü (Kocatepe Mahallesi)İnli Köyü (Yayla Mahallesi)İstasyon MahallesiKadıköy KöyüKaramıkkaracaören Bld. (Aşağı Mahallesi)Karamıkkaracaören Bld. (Bağlar Mahallesi)Karamıkkaracaören Bld. (Seka Mahallesi)Karamıkkaracaören Bld. (Yukarı Mahallesi)Karamık Köyü (75. Yıl Mahallesi)Karamık Köyü (Cumhuriyet Mahallesi)Kılıçyaka KöyüKoçbeyli Köyü (Aşağı Mahallesi)Koçbeyli Köyü (Göçmezler Mahallesi)Koçbeyli Köyü (Gülbaharlı Mahallesi)Koçbeyli Köyü (Yeni Mahallesi)Köprübaşı MahallesiMaltepe KöyüOrhaniye KöyüOrta MahallesiPazarağaç Bld. (Afyon Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Beşevler Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Karabulut Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Orta Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Yukarı Mahallesi)Pınarkaya KöyüŞirinevler MahallesiTekke MahallesiVakıf MahallesiYaka MahallesiYeşilevler MahallesiYeşilyurt Köyü
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.