/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çaycancel

Afyonkarahisar Çay Satılık Daire

araması için 4 ilan bulundu

Çay Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Yol Rehberi

Emlakjet.com yeni ev arayışında olanlara destek olup yol göstermeye devam ediyor. Çay satılık daire arayışında olanlar hazırlamış olduğumuz ilçe hakkında genel bilgileri içeren rehberi inceleyerek, ilçenin tarihi, iklimi, nüfusu, mahalleleri, eğitimi ve konut kira piyasası ile ilgili olarak bilgi edinebilirler. Afyonkarahisar’ın önemli ilçelerinden biri olan Çay, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasında yer almaktadır. Kesişim noktası oluşu sebebi ile günümüzde de Çay satılık daire arayan vatandaşların sayısı oldukça fazladır. İlçenin batısında Şuhut ve Afyon, doğusunda Sultan Dağı, Kuzeyinde Bolvadin ve güneyinde ise Yalvaç yer almaktadır.

 

Eski Tunç Çağı’ndan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, güney-kuzey, doğu-batı antik dönem yollarının kesişim noktası olarak önem taşımıştır. 1155 yılında Selçuklu Devleti tarafından Oğuz Türklerinin yerleştirildiği bölgeye, Çay Değirmeni ismi verilmiştir. İlçe II. Murat Dönemi’nde Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan orduları tarafından işgal edilen ilçe, 1921 yılında işgalden kurtarılmış ve 1958 yılına gelindiğinde ise ilçe statüsüne kavuşmuştur.  İlçe İlk elektriğine il merkezinden önce, 1935 yılında kendi kurduğu santral ile ulaşmıştır. Sultan Dağları’nın kuzey eteklerine kurulan ilçenin büyük bir bölümü yüksek düzlüklerden ve akarsulardan oluşmaktadır.  Çay satılık daire arayışında olan vatandaşların bilmesi gerekenlerden biri de ilçe içerisine yer alan Sultan Dağları ve Karakuş Dağları ilçenin daha engebeli bir yapıya sahip olmasına neden olduğudur. Akarsu bakımından zengin olan bölgede Eber Gölü’nün güney bölümü yer almaktadır. İlçede gölü besleyen Akarçay Nehri ilçenin kuzey sınırını oluşturur.

 

Çay Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Ekonomisi

Afyon Ovası’nın bir kısmını içerisinde barındıran ilçe il merkezine 48 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Yüzölçümü 830 kilometrekare olan ilçenin içerisinde Eber Gölü ve Karamık Gölü yer almaktadır. İlçede yer alan göllerde sazan, turna ve kuş avcılığı yapılmaktadır. Verimli toprakları ve mesire yerleri ile ünlü olan Afyonkarahisar Çay satılık daire arayan vatandaşların da sayısı her geçen gün artmaktadır. İlçede yer alan ünlü mesire yerleri:

 

  • Çağlayan Parkı,
  • Kardelen Parkı,
  • Çağlayan Şelalesi,
  • Kanlı Yer Kavaklığı’dır.

 

İlçe topraklarının verimli olması sebebi ile büyük bir bölümünde tarım, geri kalan engebeli alanlarda ise mera hayvancılığı yapılmaktadır. İlçede yetiştirilen tarım ürünlerinden başlıcaları; haşhaş, tahıl ve şeker pancarıdır. İlçede yoğun bir tahıl üretimi yapılması sebebi ile un fabrikaları yer almaktadır.

 

Çay Satılık Daire Arayanlar İçin Konut Satış Piyasası ve Mahalleleri

Emlakjet Bölge Raporu Nisan 2019 verilerine göre ilçede toplam 10 bin 719 adet konut ve 2 bin 148 iş yeri yer alıyor. Hane başına düşen kişi sayısının 1,91 olarak tespit edildiği ilçede, dairelerin ortalama alanlarının 120 metrekare olduğu bilgisine ulaşıldı. Çay satılık daire arayan vatandaşların karışışına çıkan daire başı ortalama metrekare fiyatının 1.176 olarak tespit edildiği ilçede ortalama konut fiyatları 141 bin 120 seviyesinde yer alıyor. Konutların ortalama geri dönüş sürelerinin 24 yıl olduğu ilçede 26 mahalle ve 20 köy yer alıyor. Afyonkarahisar Çay’da uygun satılık ev tercihinde bulunacak olanların tercihte bulunabileceği mahallelerden başlıcaları. Aktaş Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Afyon Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Ali İhsan Paşa Mahallesi, Aşağı Mahallesi, Ali Kaleli Mahallesi, Beşevler Mahallesi, Köprübaşı Mahallesi, Cedit Mahallesi, Karabulut Mahallesi, Demirağaç Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Elibiz Mahallesi, Yaka Mahallesi, Köprübaşı Mahallesi, Vakıf Mahallesi, Orta Mahallesi, Tekke Mahallesi, Seka Mahallesi, Şirinevler Mahallesi’dir.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Çay Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.