/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Afyonkarahisar Çobanlar Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Çobanlarcancel
Afyonkarahisarcancel

Çobanlar Satılık Daire Bakanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Çobanlar satılık daire düşünenler için, ilçedeki ev arayışlarını kolaylaştıracak, kafalarındaki sorulara kolayca yanıt bulmalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra semtin coğrafi özelliklerinden demografik yapısına kadar birçok konu hakkında fikir sahibi olacaksınız. Çobanlar, ülkemizin Ege ile İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçiş noktası özelliği taşıyan Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. Kent merkezinden tam yirmi beş kilometre uzakta bulunan ilçe, 402 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur. Çobanlar’ın denizden yüksekliği ise 990 metre olarak ölçümlenmiştir. Ovalık bir arazi üzerinde yer alması nedeniyle, ilçede engebe azdır. Semtin kuzeyinde Bayat, kuzeydoğusunda İscehisar, güneydoğusunda Çay ve doğusunda ise Bolvadin ilçesi yer almaktadır. Afyonkarahisar’ın en önemli ilçelerinden biri olan Çobanlar, hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Çobanlar Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi 

Çobanlar satılık ev tercihinde bulunacaklar, semtin coğrafi konumunun yanı sıra, tarihi hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Akarçay kenarına kurulmuş olan ilçede, bilinen ilk yerleşim Tunç Çağı’nda gerçekleşmiştir. Bu sebeple, bölgenin çok eskilere dayanan oldukça köklü bir geçmişi olduğunu söyleyebiliriz. İlçeyi merkez alarak kurulan Anabura antik kentinin kalıntılarına, çay kenarında yapılan arkeolojik kazılarda ulaşılmıştır. Ayrıca kent merkezinde bulunan arkeoloji müzesindeki Artemis heykeli başta olmak üzere, birçok eser buradan çıkarılmıştır. İlçe 1200’lü yılların başında Osmanlı Devleti’nin kurucu ailelerinden biri olan Avşar Boyu tarafından ele geçirilmiştir. Bölgede kurulan Danişment Beyliğinden sonra, ilçede Dulkadiroğulları ve en nihayetinde Osmanlı Devleti egemenlik kurmuştur.  Osmanlı Devleti’nin tapu tahrir kayıtlarında Çobanlar-ı Kebir ismi ile anılan ilçe, Kurtuluş Savaşı’nda stratejik bir öneme sahip olmuştur. 

Çobanlar Satılık Daire Arayanlara İlçedeki Ekonomik Yapı

Herhangi bir bölgede, bir konut satın almadan önce ilçenin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyelinin durumu hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Bu sebeple Çobanlar satılık konut düşünenlere için, yazının bu kısmı özellikle önemlidir. Bölgedeki en temel ekonomik faaliyet, tarım ve hayvancılıktır. İlçede özellikle hububat üretimi yaygındır. Yerel halkın büyük bir bölümü geçimini buğday, arpa, nohut, patates, şeker pancarı, ayçiçeği ve haşhaş üretiminden sağlamaktadır. Kentin şeker pancarı deposu olarak da bilinen ilçede, tarım faaliyetleri belediye ve kooperatifler aracılığı ile desteklenmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın oldukça yaygın olduğu ilçede, irili ufaklı birçok ürün işleme tesisi vardır. Semtte bulunan un fabrikaları, yerel halkın küçük bir kısmına iş olanağı yaratmıştır. 

Çobanlar Satılık Daire Tercih Edeceklere Mahalle Bilgisi 

1990 yılında çıkan bir kanun ile ilçe statüsüne kavuşmuş olan Çobanlar, bir belde, üç köy ve on altı mahalleden meydana gelmektedir. 2019 yılının Şubat ayında açıklanan TÜİK raporuna göre ilçede ikamet edenlerin sayısı 14.503’tür. Bu kişilerin %50.25’i erkek, geriye kalan %49.75’i kadındır. Nüfus artış hızının %1.64 olduğu semtte, popülasyon son üç yılda sürekli olarak artma eğilimindedir. Afyonkarahisar Çobanlar satılık ev tercihinde bulunmayı düşünenler, ilçenin en kalabalık ve en gelişmiş on yerleşim biriminden birinde araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

  • Zafer Mahallesi
  • Bucak Mahallesi
  • Işık Mahallesi 
  • Karadede Mahallesi
  • Sırakapı Mahallesi
  • İstiklal Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Fatih Mahallesi
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Yavuz Sultan Selim Mahallesi 

Eğer Çobanlar satılık daire arayışınızda kararlı iseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Afyonkarahisar Çobanlar satılık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.