Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tutakcancel
Ağrıcancel

Ağrı Tutak Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu

Tutak Satılık Daire Almayı Düşünenler İçin Yol Gösterici İlçe Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradığı evi binlerce ilan arasından kolaylıkla bulabilmesine yardımcı olmaya devam ediyor. Tutak satılık daire arayanlar için özel olarak hazırladığımız ilçe rehberimiz ile birlikte; ilçenin genel özellikleri, iklimi, nüfusu, tarihi, coğrafi bilgileri, ulaşım koşulları ve konut satış piyasası hakkında  yardımcı olacak pek çok bilgiye sahip olabileceksiniz.

 

Tutak, Ağrı’nın il merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan bir ilçesidir. İlçe ismi ‘’Dutax’’ olarak da söylenilmektedir.  Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat Bölümününde yer alan tipik bir Anadolu ilçesi görünümüne sahiptir. Osmanlı Döneminde Van Eyaletinin Beyazıt Sancağına bağlı iken 1919 yılında ilçe statüsü kazandırılarak 1927 yılında ise Ağrı iline bağlanmıştır. 

 

M.Ö. 15. yüzyıla kadar tarihi kaynaklarda yörede yaşamın bulunduğuna dair izler bulunmaktadır. Hurri-Mitani Krallığının kuzeydoğu ucunu teşkil ettiği ancak esas hakimiyetin Urartular’da bulunduğu kayıtlarda belirtilmektedir. Tarihi olarak; Medler, Persler, Romalılar, Sasani İmparatorluğu, Bizans, Moğollar, Timur İmparatorluğui Karakoyunlular, Safeviler ve Osmanlıların egemenliği altına girmiş kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış topraklara sahiptir. 1918’de Rusların geri çekilmesi ise Birinci Dünya savaşı sırasında uğradığı işgalden kurtulmuştur. 

 

Tutak satılık konut almayı düşünenler için çevresindeki diğer ilçeler şunlardır;

 

  • Doğusunda Hamur İlçesi,
  • Batısında Karayazı,
  • Güneyinde Patnos İlçesi,
  • Kuzeyinde Eleşkirt İlçesi ile komşudur.

 

2018 yılı nüfus sayımlarına göre 30.505 kişi yaşamaktadır. Bu nüfus 15.690 erkek ve 14.815 kadından meydana gelmektedir. Toplam yüzölçümü 1.562 kilometrekare, rakımı ise 1.535’tir. Fırat’ın iki önemli kolundan biri olan Murat Irmağı ilçe merkezinden geçmektedir. Yaz mevsimi kurak ve sıcak, kış mevsimi ise uzun sert ve kar yağışlı geçmektedir. Yağışlar genellikle kış mevsiminde ve kar şeklindedir. 

 

Tutak Satılık Daire Arayanların Tercih Edebileceği Mahalleleri

En çok nüfusa sahip olan Tutak Yeni Mahallesi satılık daire ilanlarına ulaşabilmek için listeleme sayfamıza göz atabilirsiniz. 2018 yılı TÜİK verilerine göre ilçenin idari yapısında 5 mahalle, 80 köy ve 19 mezra bulunmaktadır. Tutak satılık daire arayışında olanların tercih edebileceği mahalleleri şunlardır; 

 

  • Karşıyaka Mahallesi,
  • Murat Mahallesi,
  • Cami Mahallesi,
  • Pınar Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi.

 

Tutak Satılık Daire Almayı Düşünenler İçin İlçe Konut Satış Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre ilçede bulunan konut sayısı toplam 2.867, iş yeri sayısı 791’dir. Bu konutlarda yaşayan hane halkı ortalama 3,77 kişidir. Küçük bir kasaba görünümünde olduğu için ilçede bulunan konutların fiyatlarında büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Tutak satılık daire almayı düşünenler için; ilçe merkezinde evler genellikle betonarme az katlı binalardan ve taş evlerden oluşmaktadır. Kırsal kesimlerinde ise çoğunlukla bahçeli müstakil evler tercih edilmektedir. 

 

Tutak Satılık Daire Almayı Düşünenler İçin İlçenin Ulaşım Koşulları

Ağrı-Van karayolu üzerinde bulunan ilçenin ulaşım koşulları oldukça rahattır. Tutak-Eleşkirt ve Tutak-Karayazı yolları stabilize kaplıdır. Kar yağışlarının yoğun olduğu aylarda ulaşıma kapanabilmekte ancak görevli ekipler hizmeti ile yollar kısa süre içerisinde açılabilmektedir. Tutak Ağrı’ya 40, Karayazı’ya 66, Eleşkirt’e 70, Patnos’a 39, Hamur’a 28 kilometre uzaklıktadır. Sizde aradığınız evi kolaylıkla bulabilmek için en çok tercih edilen ilanları bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Ağrı Tutak’ta satılık müstakil ev fiyatları incelemek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.