/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Aksaraycancel

Aksaray Satılık Daire

araması için 48 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Aksaray Satılık Daire Almak İsteyenlere Şehir Rehberi Emlakjetten!

 

Aksarayda yaşayan ve yerleşecek olanlar için Aksaray satılık daire rehberi yazımız ile karşınızda. Tarihi, coğrafi özellikleri. iklimi ve günlük yaşamı hakkında bilgi alabileceğiniz yazımız sizlerle. Aksaray da satılık daire alacak olanların bilmesi gerekenler arasında; tarihi bilgiler, konumu, nüfusu, iklim ve coğrafi özellikleri, satılık daire fiyatları gibi genel detaylar yer alıyor. Bu detayları öğrenerek çok daha doğru bir seçim yapabilirsiniz.

 

Aksaray’ın tarihine baktığımız zaman bulunduğu konum ile, çok eski dönemlerden beri yaşam merkezi ve önemli bir ticaret merkezi olduğunu görüyoruz.  Asur, Hitit, Roma ve Kapadokya Krallığı egemenliği altındaydı. İslam orduları tarafından 666 yılında fethedildi. Bir süre Bİzans ve İslam hakimiyeti arasında paylaşılamayan şehir, 1076 yılında Selçuklu topraklarına kalıcı olarak katıldı. 1318 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılması ile Karamanoğullarının hakimiyeti altına girdi. Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı topraklarına 1398 yılında katıldı. İstanbulun fethedilmesi ile, Aksarayda yaşayan halk, buraya yerleşti ve bu yere Aksaray adı verildi.

 

Aksaray satılık daire arayanlar için ilin konumuda önem kazanıyor. Aksaray; Samsun, Kayseri, Konya, Antalya karayolları ve Edirne, İstanbul, Ankara, Adana ve İskenderun karayolları üzerinde yer alır. 38-39 derece kuzey paralelleri ve  33-35 derece doğu meridyenleri ile arasında yer alır. Güneydoğuda Niğde, Kuzeyde Ankara,,Batısında Konya, Doğuda Nevşehir ve Kuzeydoğuda Kırşehir ile çevrilidir. Aksaray'ın yüzölçümü ise 7626 kilometre karedir.

 

Aksaray satılık daire arayanlar için ilin nüfus bilgisini araştırdığımızda ise her geçen sene bir önceki seneye göre artışın söz konusu olduğunu görmekteyiz. Aksaray nüfusu bir önceki yıla göre yüzde 5.731 artarak 2018 yılında 402.404 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Yüzde olarak ise: %50,24 kadın ve %49,76 da erkek nüfus bulunmaktadır.

 

Aksaray Satılık Daire Alacaklar İçin İlçeleri ve Mahalleleri:

 

Aksarayda 8 ilçe, 153 Mahalle ve 177 köy bulunmaktadır. Aksarayda satılık müstakil ev alacak olanların ilk hedefi gelişme göstermekte olan Merkez ilçesi oluyor. Aksaray’da satılık daire seçiminde bulunabileceğiniz toplamda 8 adet ilçe bulunuyor. Bu ilçeler;

 

  • Eskil
  • Ağaçören
  • Ortaköy
  • Gülağaç
  • Sarıyahşi
  • Güzelyurt
  • Sultanhanı
  • Merkez

 

Aksaray satılık daire Fatih mahallesi dışında ev almak isteyebileceğiniz Merkez mahalleler arasında ise; Aydınlar Mahallesi, Zafer Mahallesi, Alasakallı Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Bayrambaba Mahallesi, Bahçesaray Mahallesi, Boğaziçi Mahallesi, Aratol Mahallesi, Erenler Mahallesi, Divanoğlu Mahallesi, Çimeli Mahallesi, Çiftlik Mahallesi, Çerdiğin Mahallesi, Dere Mahallesi, Çalışkan Mahallesi, Ereğlikapı Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Coğlaki Mahallesi, Hacılar Harmanı Mahallesi, Küçük Böcek Mahallesi, Kirazlı Mahallesi, Kalanlar Mahallesi, Kırımlı Mahallesi, Hacı Hasanlı Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Hasas Mahallesi, Gülhane Mahallesi, Yenimahalle Mahallesi, Yeşilçam Mahallesi, Laleli Mahallesi, Gazi Mahallesi, Sofular Mahallesi, Parabaşlı Mahallesi, Selçuklu Mahallesi, Nakkaş Mahallesi, Meydan Mahallesi, Medeni Mahallesi yer alıyor. Bu mahallelere ek olarak; Zincirli Mahallesi, Somuncu Baba Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Pınar Mahallesi, Paşacık Mahallesi, Muhsin Çelebi Mahallesi, Minarecik Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Pamucak Mahallesi, Yeni Cami Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Tacin Mahallesi, Şeyh Hamit Mahallesi, Şifahane Mahallesi ve Taş Pazar Mahallesi bulunuyor.

 

Aksaray’ın İklimi ve Coğrafi Özellikleri 

Orta iklim kuşağında yer alan Aksarayda yaşayan emlakçılardan ya da Aksarayda sahibinden satılık ev almayı düşünüyorsanız, soğuk ve kara iklim tipine hazırlıklı olmalısınız. İlkbahar ve Kış aylarında yağışlar çok sık görülmektedir.Gece ve gündüz sıcaklık farkı fazladır. Yıllık ortalama sıcaklık 15 derecedir ve dalgalanmaları, havzanın karasal iklimini karakterize eder. Kurak ve step iklim türüne sahiptir. Türkiye’nin diğer bölgelerine göre farklılık gösteren Aksaray, bölge yüksekliği ortalama 950-1100 m olan bir yüksek platodur. Denizden gelen nemli hava, etrafı dağlarla çevrili bulunduğundan nemli hava iç bölgelere ilerleyememektedir. Bu da şehrin kurak kalmasına sebep olmaktadır.

 

Aksaray satılık daire metrekare fiyatları 

Aksarayda satılık daire piyasasında satılık konut fiyatları son bir ayda %1.09 artış gösterdi. Aksarayda satılık ev fiyatları metrekaresi 1.609 TL olurken, geri dönüş süresi 27 yıl olarak hesaplanmaktadır. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Aksaray şehrinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 120.704 TL ile 201.200 TL arasında oldu.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

8 Ekim 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.