Emlakjet

Amasya Hamamözü Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu
search
Hamamözücancel
Amasyacancel

Hamamözü Satılık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Amasya Hamamözü satılık daire tercih edecekler için, semti daha yakından tanımalarına imkan sağlayacak bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra, ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabına ulaşacaksınız. Hamamözü, Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Amasya kentine bağlı bir ilçedir ve bu ilçe nüfus bakımından en küçük yerleşim birimidir. Kent merkezinden 90 kilometre uzakta yer alan semt, Çorum il merkezine daha yakın vaziyette yer almaktadır. 43 kilometre mesafede yer almaktadır.  Kızılırmak’ın yakınlarında kurulan ilçe, ilk olarak Hititler’e ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra bölgede Frigler, Kimmerler ve Romalılar hüküm sürmüştür. 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’yu yurt edinen Türkler, 1075 yılında ilçeyi fethetmiştirler. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun bir nahiyesi haline gelmiştir.

Hamamözü Satılık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafi Durumu 

Hamamözü satılık ev tercih edecekler, bölgeye yerleşmeden önce ilçenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kent merkezinden 90 kilometre uzakta yer alan ilçe, kentin batı hattında kurulmuştur. Semtin kuzeyinde Gümüşhacıköy, kuzeybatısında Osmancık ve güneyinde Laçin ilçesi yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak, semtin güneyinde Çorum kent merkezi yer almaktadır. Dağlar ile çevrili olan Hamamözü’nde İnegöl Dağları bulunmaktadır ve semtin en yüksek noktası burada yer almaktadır. 1991 yılında ilçe haline gelen Hamamözü, daha önceleri Amasya’nın bir başka ilçesi olan Gümüşhacıköy’e bağlı bir yerleşim birimidir. Samsun-İstanbul karayolu üzerinde yer alan ilçede, ılıman iklim kuşağı hakimdir. Bu iklim kuşağında, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. 

Hamamözü Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Ekonomisi

Hamamzö satılık konut düşünenler için bir başka önemli nokta, ilçenin ekonomisi ve istihdam potansiyelidir. Hamamözü, Amasya’nın en küçük ilçesidir ve sosyo-ekonomik açıdan en az gelişmiş yerleşim bölgesidir. Yerel halkın önemli bir bölümü, çevre ilçelerde istihdam edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak, ilçede yaşamını sürdürenlerin önemli bir bölümü tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. Arpa ve buğday üretiminin yaygın olduğu ilçede, sebze ve meyve üretimi nehir kıyısında, sulak alanlarda da sürdürülmektedir. İlçede kiraz, kayısı, elma ve vişne yetiştirilmektedir. Kısacası Hamamözü satılık ev arayan bir kişi eğer tarım ile uğraşıyorsa, burası onun için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Son olarak ilçede küçükbaş hayvancılık ve tavukçuluk yaygındır. Kamu kaynakları kullanılarak arıcılık faaliyetleri desteklenmektedir. 

Hamamözü Satılık Daire Bakanlara Mahalle ve Köy Bilgisi 

01 Şubat 2019 Tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, ilçede ikamet edenlerin sayısı 3.955 olarak belirlenmiştir. Bahsi geçen kişilerin 1.942’si erkek, geriye kalan 2.013’ü kadındır. Daha açık bir ifade ile nüfusun %50.90’sı kadın, geriye kalan %49.10’u erkektir. İlçede nüfus artış hızı %5.27’dir. 2007 yılından itibaren azalan nüfus, 2017 yılında ilk defa artış gösteren nüfus, bugün çevre ilçelerdekilerden daha büyük bir artış hızına sahiptir. 4 mahalle ve 18 köyden oluşan ilçenin, bucak yerleşimi bulunmamaktadır. Amasya Hamamözü satılık ev düşünenler, aşağıdaki yerleşim yerlerinden biri veya birkaçında arayışlarını yoğunlaştırabilirler:

  • Saray Mahallesi 
  • Arkutbey Mahallesi
  • Hamit Kaplan Mahallesi
  • Köprübaşı Mahallesi
  • Alanköy Köyü
  • Arpadere Köyü
  • Gölköy Köyü
  • Hıdırlar Köyü 
  • Tekçam Köyü 
  • Tutkunlar Köyü 

Eğer Hamamözü satılık daire düşüncenizde kararlı iseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Hamamözü satılık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.