Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Amasya Satılık Daire

araması için 226 ilan bulundu
search
Amasyacancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Amasya Satılık Daire Almak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

Amasya satılık daire almak isteyenler için önemli olan detayları bu yazımızda okuyucular için bir araya getirdik. Amasya Orta Karadeniz’de yer alan 5.628 km2 yüzölçümüne sahip bir ilimizdir. Amasya’da Karadeniz iklimiyle karasal iklim arasında geçiş iklimi etkili olmaktadır. Yaz ayları karasal iklimi etkili olurken kış ayları ise Karadeniz iklimi etkili olmaktadır. Amasya, İç Anadolu’yu Samsun Limanına bağlayan yol üzerindedir. Doğusunda Tokat, batısında Çorum ve kuzeyinde ise Samsun yer almaktadır. İstanbul’a 671 km, Ankara’ya ise 336 km mesafededir.

 

Amasya Satılık Daire Almak İsteyenler için Bölgenin Ekonomisi

Amasya halkı geçimini genellikle tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadırlar. Amasya’nın ekonomisinde diğerlerine oranla en çok yer edinen geçim kaynağı ise tarım ve tarımsal ürünlerin ticaretidir. Şehir tarımda en çok Amasya elmasıyla ünlüdür. Bunun yanında ilde önemli derecede kiraz, şeker pancarı, nohut, mısır, patates gibi ürünler elde edilmektedir. Amasya’nın iklim şartları sayesinde bölgede geniş otlaklar bulunmaktadır. Bu da bölgede hayvancılığın yapılmasına olanak sağlamaktadır.

 

Anadolu’nun en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Amasya aynı zamanda Şehzadeler şehri olarak da anılmaktadır. Amasya’da bulunan Harşena-Harşene Kalesi, Kral Kaya Mezarları, Aynalı Mağara, Amasya Müzesi, Şehzadeler Müzesi, Bimarhane (Darüşşifa) Tıp ve Cerrahi Müzesi gibi turistik mekanlar ziyaretçilerin dikkatini çekmekte ve ili her geçen gün daha fazla turistin ziyaret etmesini sağlamaktadır. Bu sayede turizme yönelik yeni gelir kaynakları da ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

Amasya Satılık Daire Arayanlara İlçe Bilgisi

2018 yılı TÜİK verilerine göre Amasya’nın merkez ilçesiyle beraber toplam 7 İlçesi, 8 belediyesi, bu belediyelerde 107 mahalle ve ayrıca 372 köyü bulunmaktadır. Amasya’nın ilçeleri şu şekildedir;

 

 • Merkez İlçesi,
 • Merzifon İlçesi,
 • Taşova İlçesi,
 • Hamamözü İlçesi,
 • Göynücek İlçesi,
 • Gümüşhacıköy İlçesi ve
 • Suluova İlçesi

 

329.888 nüfuslu Amasya’da nüfusun büyük çoğunluğu merkez ilçesinde yaşamaktadır. Amasya satılık daire arayanlar için Amasya’nın merkezinde bulunan Amasya Üniversitesi yakınları da tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Amasya merkezde satılık müstakil evler de yoğun ilgiyle karşılaşmaktadır. Amasya merkez ilçesinden sonra en kalabalık ilçe ise Merzifon’dur. Şehrin merkezinin diğer ilçelere uzaklıkları ise; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km ve Taşova 48 km’dir.

 

Amasya Satılık Daire Fiyat Bilgileri

Amasya’da toplam konut sayısı 164.167 tanedir. Hane halkı sayısı ise ortalama 2.67’dir. EmlakJet bölge raporlarına göre Amasya ev fiyatları ortalama 130 m2’de 185.250 TL olarak incelenmektedir. Amasya merkez ilçesinde ise bu fiyatlar ortalama 138 m2’de 198.720 TL olarak görülmektedir. Amasya geneline baktığımızda;

 

 • 60 m2’lik 1+1 bir daire 109.260 TL,
 • 108 m2’lik 2+1 bir daire 146.260 TL,
 • 145m2‘lik 3+1 bir daire 198.940 TL
 • 180 m2’lik 4+1 bir daire ise 240.120 TL olarak yer almaktadır.

 

Amasya Satılık Daire Arayanlara Ulaşım Bilgileri

Amasya satılık konut arayanlar için ulaşım havayolu, karayolu ve demiryolu olmak üzere üç şekilde yapılabilmektedir. Havayoluyla ulaşımda Amasya Merzifon Havaalanı yer almaktadır. Bu havaalanı şehrin merkezine yaklaşık 46 km uzaklıkta yer almakta ve iç hatlara haftanın her günü seferler düzenlenmektedir. Karayolunda ulaşımda Amasya Otobüs Terminali kullanılmaktadır. Demiryolu ulaşımında ise Amasya, Sivas-Samsun Demiryolu üzerindedir. Şehrin merkezinde olan gar sayesinde Samsun’a ve Sivas’a ulaşım rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Hayalinizdeki eve sahip olmak için yaşamak istediğiniz bölgeleri örneğin; Amasya Kirazlıdere satılık daire gibi listeleme sayfalarımızdan aratarak göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Krizi Nasıl Çözülür?

Konut Krizi Nasıl Çözülür?

8 Aralık 2022

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

8 Aralık 2022

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

8 Aralık 2022

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.