Emlakjet

Ankara Akyurt Satılık Daire

araması için 28 ilan bulundu
search
Akyurtcancel
Ankaracancel

Akyurt Satılık Daire Alacaklara İlçe Hakkında Yol Gösterici Bilgiler

Emlakjet ev almak isteyenlerin araştırma yapmak isteyeceği tüm lokasyonlarda ilçe ya da il rehberleriyle sizlere yol gösteriyor. Ankara Akyurt satılık daire arıyorsanız listeleme sayfalarımızdaki ilanlar ile aradığınız evi bulabilir aynı zamanda ilçe rehberimiz sayesinde ilçe hakkında genel bilgilere sahip olabilirsiniz. İlçenin genel özellikleri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, tarihi ve konut satış piyasası hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız sizlerle buluşuyor.

 

Akyurt Satılık Daire Almak İsteyenler İçin İlçe Rehberi

Akyurt, Ankara’nın geniş ve düzgün bir arazi üzerine kurulmuş olan bir ilçesidir. Eski ismi tariih kaynaklarda Ravlı olarak geçmektedir. Ankara il merkezine 32 kilometre olan ilçenin yüzölçümü 258 kilometrekaredir. İlçenin en yüksek konumu denizde yüksekliği 960 metre olarak hesaplanmıştır. Akyurt satılık konut almayı düşünenler için ilçenin çevresindeki iller şunlardır;

 

  • Doğusunda Kalecik ilçesi,
  • Kuzeyinde Çubuk ilçesi,
  • Batısında Pursaklar ilçesi,
  • Güneybatısında Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır.

 

2017 yılı nüfus sayımlarına göre ilçede 32.863 kişi ikamet etmektedir. Bu nüfusun 16.778’i erken, 16.085’i kadından oluşmaktadır. Akyurt satılık daire seçimi yapabileceğiniz 26 adet mahallesi bulunmaktadır. Bunlar; Çam mahallesi, Şeyhler mahallesi, Haydar mahallesi, Uzunlar mahallesi, Çardakbağı mahallesi, Karacalar mahallesi, Samut mahallesi, Teberik mahallesi, Karacakaya mahallesi, Çınar mahallesi, Kozayağı mahallesi, Galaba mahallesi, Timurhan mahallesi, Elecik mahallesi, Cücük mahallesi, Ahmetadil mahallesi, Atatürk mahallesi, Büğdüz mahallesi, Kızık mahallesi, Güzelhisar mahallesi, Balıkhisar mahallesi, Saracalar mahallesi, Beyazıt mahallesi, Yeşiltepe mahallesi ve en fazla nüfusa sahip olan  Yıldırım mahallesidir.

 

Akyurt İlçe Tarihi

Akyurt ve çevresinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından yapılmış olan kazı çalışmalarında elde edilmiş bulgulara dayanılarak bölgenin Hitit çağından beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. İpek Yolu üzerinde bulunması ve Ankara iline olan yakınlığı sebebiyle tarihsel anlamda yerleşim bölgesi olarak seçilmesinde büyük önem bulunmaktadır. İlçenin eski adı olan Rahv ismi Rumcadan geldiği tahmin edilmekte ve anlamı bilinmemektedir. İsim 1961 yılında Akyurt olarak değiştirilmiştir.

 

İlçeye bağlı olan Balıkhisar mahallesi yakınlarında 15 metre yüksekliğe varan 200 x 300 metre çapında MÖ 3000 yılından itibaren kullanıldığı tahmin edilen Eski Tunç Çağı’na ait büyük bir höyük bulunmuştur. Bu bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından 1. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. İlçe genelinde bulunan tarihi mevkiilere yakın olarak en fazla tercih edilen Ankara Akyurt satılık müstakil ev ilanlarına ulaşabilmek için listeleme sayfamızda filtreleme sisteminden faydalanabilirsiniz.

 

Akyurt Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Ekonomisi

1995 yılına kadar ilçe ekonomisi tarım ve hayvancılıkla sınırlıyken daha sonraki dönemlerde sanayi tipine doğru yönlenmiştir. Havaalanına yakın olmasından ötürü tekstil, gıda, lojistik, elektronik, elektrik, mobilya ve otomotiv sektörüne ait firmalar ilçede faaliyet göstermektedir. Akyurt satılık daire arayanlar için bölgedeki istihdam kolları bu şekilde gerçekleşmektedir.

 

Akyurt Satılık Daire Almayı Düşünenler İçin Konut Satış Piyasası

Ankara Akyurt ilçe genelindeki konut piyasası hakkında Emlakjet 2019 Ocak ayı bölge raporunda bulunan bilgiler şu şekildedir. İlçede toplam 17.987 adet konut, 1.879 adet iş yeri bulunmaktadır. Konut başına yaşayan ortalama hane sakini 3,68 kişi olarak hesaplanmıştır. Ankara Akyurt satılık daire arayışında olanlar için ilçedeki konut projelerinden ADN Atlas Yapının Northgate Ankara projesine göz atabilirsiniz. Konut tiplerine göre satış piyasasına baktığımızda ilçenin ortalama konut alanı 127 metrekare, ortalama geri dönüş yılı 22, ortalama birim fiyatı ise 980 TL olarak hesaplanmıştır. Konut tiplerine göre ortalama satış fiyatları;

 

  • 2+1 100 metrekarelik daire satış fiyatı 95.700 TL,
  • 3+1 125 metrekarelik daire satış fiyatı 122.500 TL’dir.

 

Sizde aradığınız evi çok daha kolay ve pratik bir şekilde bulabilmek için emlakçıdan veya Akyurt’ta sahibinden satılık daire ilanları için listeleme sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.  

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.