Emlakjet

Ankara Ayaş Satılık Daire İlanları ve Ankara Ayaş Kiralık Ev Fiyatları

araması için 1 ilan bulundu
search
Ayaşcancel
Ankaracancel

Ankara Ayaş Satılık Daire Arayanlara Tercih Rehberi

Ankara Ayaş satılık daire arayışında olanların, bir ev satın almadan önce ilçeye dair bilmesi gereken her şeyi bu yazıda topladık. Ankara’nın merkezinden 55 kilometre uzakta bulunan ilçe, verimli tarım arazilerinin yoğunlaştığı bir bölgede yer almaktadır. Tarım ve hayvancılığın geliştiği semtte, birçok çiftlik bulunmaktadır. İlçenin bir diğer dikkat çeken özelliği şifalı suları ile kaplıcalarıdır.

 

Uzun bir geçmişe sahip olan ilçenin ismi, Evliya Çelebi’nin seyahatnamelerinde dahi geçer. Tarih boyunca Ayvaz, Ayas, Ayaz adını taşımış olan ilçede genellikle Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Oğuz Boyları ikamet etmiştir. Bu açıdan bakıldığında Ayaşta satılık ev arayışında olan kimseler, esasında Türk tarihi için çok önemli bir bölgeyi kendilerine yuva olarak seçmiş durumdadır. 1854 yılında Ankara’nın bir kazası haline gelen, Cumhuriyet dönemi ile birlikte ilçe statüsüne kavuşan Ayaş, 1.113 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumdadır. Ortalama yükseltinin 900 metre olduğu ilçe, ekonomik gelişimini sürdürmektedir.

 

Ayaş Satılık Daire Arayanlar İçin İlçenin Demografik Durumu

Ankara Ayaş satılık daire bakanlar için bir diğer önemli kıstas, ilçenin demografik durumudur. Şehir ve kırsal alan olarak olan ikiye ayrılan ilçede, yerel halk kırsal alandan merkeze doğru göç etme eğilimindedir. TÜİK 2018 verilerine göre ilçe nüfusunun çok büyük bir bölümü merkezde yaşamını sürdürmektedir. 12.289 kişilik nüfusu ile Ayaş, Ankara’nın en büyük ilçelerinden biridir. Nüfusun %51.67’sini erkekler, %48.33’ünü kadınlar oluşturmaktadır. Nüfus artış hızının %0.11 olduğu ilçede, ekonomik kaynaklar dengeli bir şekilde dağılmış durumdadır.

 

Ankara Ayaş Satılık Daire Tercih Edecekler İçin Mahalle Bilgisi

Nüfusun merkez mahallelerde toplandığı ilçede 33 adet mahalle bulunmaktadır. En uzak mahallesi merkeze 37,4 kilometre uzaklıkta bulunan Gençali Mahallesidir. Ayaşta satılık ev düşünenler için, merkez mahalleleri aşağıdaki gibidir:

 

 • Hacırecep Mahallesi
 • Hacıvelı Mahallesi
 • Hacımemi Mahallesi
 • Derviş İmam Mahallesi
 • E.T.A. Mahallesi
 • Ferahfakı Mahallesi
 • Şıhmuhittin Mahallesi
 • Camiatık Mahallesi
 • Ömeroğlu Mahallesi
 • S. Cuma Mahallesi
 • S. Mahkeme Mahallesi
 • S. Hocasınan Mahallesi

 

İlçenin Ekonomik Durumu

İlçenin başlıca geçim kaynağı tarımdır. Yüksek tarım potansiyeline sahip ilçenin merkezinde de köylerinde de tarım yapılmaktadır. İlçede özellikle meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hububat, bakliyat, şekerpancarı gibi karasal iklime uygun, yetiştirilmesi kolay ürünlerin de tarımı yapılmaktadır. Ayaş, dutu, domatesi ve kirazı oldukça meşhurdur. Burada üretilen domates, Türkiye’nin domates ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Tarım olanakları sebebiyle, Ayaşta satılık bahçeli ev arayışının yoğun olduğu bilinmektedir.  Eğer siz de küçük bir bahçede kendi domatesinizi yetiştirmenin hayalini kuruyorsanız, Ayaş sizin için doğru bir adres olabilir.

 

İlçedeki öne çıkan bir başka ekonomik faaliyet ise turizmdir. Köklü tarihi ve sahip olduğu kültürel değerler açısından Ayaş, özellikle yerli turistlerin ilgisini çekmektedir. Tarihi İpek Yolu’nun kavşak noktalarından biri olan ilçede, birçok termal kaynak bulunduğundan sağlık turizmi oldukça gelişmiştir. Ayaşta satılık ev arayışında olanlar, bahsi geçen termal kaynaklara yakın bir noktada yer alan bir konutu tercih edebilirler.

 

Ankara Ayaş Satılık Daire Fiyat Bilgisi

Emlakjet  Bölge Raporlarına göre, ilçede toplam 9.723 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 3,65 olarak belirlenmiştir. Bölgedeki emlak piyasası oldukça hareketlidir. Ayaş’ta yer alan bir konut ortalama 103 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir. İlçeden bir ev satın almak istediğinizde, metrekare başına ortalama 988 Türk Lirası gibi bir bedel ödemeniz gerekecektir. Bu verilerden hareketle, ilçedeki ortalama konut fiyatlarının 101. 764 Türk Lirası olduğunu söyleyebiliriz. Eğer siz de Ankara Ayaş satılık daire, arayışı içerisindeyseniz bir emlakçıya danışabilir veya EmlakJet listemele sayfaları üzerinden ilanlara göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.