/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Damalcancel

Ardahan Damal Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Damal Satılık Daire Alacaklar İçin İlçe Rehberi

Damal satılık daire arayanlar için, arayış süreçlerini kolaylaştıracak ve akıllarına takılan tüm sorulara cevaplar verecek bir yazı hazırladık. Bu yazıda ilçenin tarihinden, coğrafi konumuna, ekonomisinden nüfusuna kadar birçok konuya değindik. Yazıyı okuduktan sonra ilçeyi daha yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Damal, Türkiye’nin kuzeydoğu köşesinde Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde toprağı bulunan Ardahan iline bağlı bir ilçedir. Bölgede Dadali Türkmenlerinin yaşadığı bilinmektedir. Damal, 15 Haziran ile 15 Temmuz arasında dağlarında beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür ve medyada genellikle bu yönü ile yer alır. Karadağ sırtlarına vuran bu gölge, her gün yaklaşık 20 dakika kadar izlenmektedir.

Damal Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Damal satılık ev düşünenler, ilçenin coğrafi konumu ve iklim yapısı hakkında fikir sahibi olmak isteyebilirler. Damal ilçesi Ardahan merkez ile Posof ilçesi karayolu üzerinde yer almaktadır. İlçe, yaklaşık 280 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine yayılmıştır. Damal, batı ve güneyinde Hanak sınırı, doğusunda Çıldır ve Gürcistan ve kuzeyinde Posof illeri ilçe çevrilidir. Engebeli ve dağlık arazi yapısı nedeniyle ulaşımın zaman zaman zorlaştığı ilçe Ilgar Dağı, Sivri Dağ, Kel Dağ ile çevrilidir ve tipik bir Doğu Anadolu Bölgesi ilçesi olma özelliği göstermektedir. İlkbaharda eriyen karlar, akarsuların debisini arttırmaktadır. Bölgede karasal iklim hüküm sürmektedir. İl geneline göre, daha az yağış alan ilçede kışın sıcaklıkları -40 dereceye kadar düşmektedir. Bölgenin denizden yüksekliği ortalama 2100 metredir.

Damal Satılık Daire Arayanlara İlçenin Ekonomisi

Bir bölgenin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli o bölgedeki Emlakların şimdiki ve gelecekteki değerini belirlemede önemli bir etkendir. Bu sebeple Damal satılık konut arayanlar muhakkak ilçenin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Bölgenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ilçede yalnızca soğuğa dayanıklı ürünler yetiştirilmektedir. Kışların uzun ve sert geçtiği ilçede, sebze, bağ ve bahçe ziraatı yapılamamaktadır. Tarıma uygun arazilerin önemli bir kısmında arpa yetiştirilmektedir. Arpayı, çavdar, buğday, yulaf ve patates takip etmektedir. Bölgede tüm bunlara ek olarak büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır. Çayır ve meraların çokluğu büyükbaş hayvancılık için semti uygun hale getirmiştir. İlçede üretilen bal ise dünyaca ünlüdür.

Damal Satılık Daire Bakanlara İlçenin Demografisi

Ardahan’ın en az nüfuslu ilçesi olan Damal’da hayatını sürdürenlerin sayısı 01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporuna göre 5.802’dir. İlçe Ardahan nüfusunun %5.87’sine ev sahipliği yapmaktadır. Burada ikamet edenlerin %56.62’si erkek, geriye kalan %43.38’i kadındır. Nüfus cinsiyete dengeli bir şekilde dağılmamıştır. 2007 yılından 2017 yılına kadar sürekli düşüş gösteren ilçe nüfusu son iki yılda artış göstermiştir ve nüfusun artış hızı %8.55 olarak hesaplanmıştır. İlçe sekiz büyük mahalleden meydana gelmektedir. Bu mahallelerin en kalabalığı 863 kişiye ev sahipliği yaparken, en az nüfuslu olanında 108 kişi yaşamını sürdürmektedir. Ardahan satılık ev arayanlar aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanan mahallelerden bir veya birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler :

  • Mustafa Kemal Mahallesi

  • Serhat Mahallesi

  • Konuk Sever Mahallesi

  • Cumhuriyet Mahallesi

  • Ata Mahallesi

  • Çaybaşı Mahallesi

  • İnönü Mahallesi

  • Kalender Mahallesi

Eğer Damal satılık daire düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Damal bahçeli müstakil satılık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
İstanbullular ev bulamıyor!

İstanbullular ev bulamıyor!

17 Eylül 2021

Konut sektöründen düşük faizli kredi ...

Konut sektöründen düşük faizli kredi ...

17 Eylül 2021

İstanbul’da Taksi ve Otobüsler Anlık ...

İstanbul’da Taksi ve Otobüsler Anlık ...

15 Eylül 2021

İzmir’de metro istasyonları sanat gal...

İzmir’de metro istasyonları sanat gal...

15 Eylül 2021

Türk mühendislerden yıllık 700 milyon...

Türk mühendislerden yıllık 700 milyon...

15 Eylül 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.