/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gercüşcancel

Batman Gercüş Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Gercüş Satılık Daire Arayan Kişiler için Kısa İlçe Rehberi

Gercüş satılık daire arıyorsanız bu yazıda bölgenin nüfusu, coğrafyası, tarihi gibi önemli noktalar hakkında bilgiler bulacaksınız. Öncelikle, Gercüş ilçesi Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Batman iline bağlıdır. Toplam yüz ölçümü 1.070 km'dir. Denizden yüksekliği 1.000 metre olarak ölçülmüştür. Mardin-Midyat Eşiği olarak anılan, yaklaşık 1.100 ila 1.200 metre yükseklikte olan dağların kuzeye bakan eteklerinde, etrafı dağlarla çevrili olan bir platoda kurulmuştur. Yıllık ortalama sıcaklık 20 santigrat derece civarındadır. Ancak yaz mevsimi süresince sıcaklık, 37 ila 40 santigrat dereceyi görebilmektedir. Kış aylarında ise 2 ila 6 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. İlçede karasal iklim çoğunlukla görülmektedir. Ortalama olarak yılda yağışlı gün sayısı 90 gündür.

Gercüş Satılık Daire Arayan Kişiler için Kısa Bölge Tarihçesi

İlçenin güney tarafında Midyat, kuzey tarafında Hasankeyf, doğu tarafında Dargeçit, batı tarafında Savur ve Bismil ilçeleri bulunmaktadır. Batman Gercüş satılık ev arayan kişilerin gidebilecekleri merkezî bir yer olan Batman iline 59 kilometre uzaklıktadır.

Gercüş'ün ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak çevresindeki yerleşim yerlerinin tarihi M.Ö. 7000 yılında başladığı bilinmektedir. İlçenin kuruluşuna göre birden fazla rivayet bulunmaktadır. Bunlardan biri M.Ö. 3000 yıllarında Gıre Tılhabate adlı bölgenin Gercüş'ün ilk kurulduğu yer olmasıdır. Gıre Tılhabate bölgesinin hemen yanındaki Gercüş Ovası'nda kurulmuş olan diğer başka yerleşim yerlerine bakıldığında, Hisar Kasabası'nın güney tarafında yerleşmiş olan Höyük, M.Ö. 7000 yılı civarında kurulmuşken Şarişe M.Ö. 3000 yıllarında kurulmuştur. Kantar'da bulunan kaya resimleri ile yapılan araştırmalara göre, resimler Kabataş Devri'nden kalmıştır. Bölge ve civarının ortak tarihine dair kesin olarak bilinen tek şey Hurrilerin M.Ö. 3000 yılı civarlarından beri bölgede yerleşik olduğudur. Hurriler, M.Ö. 13. yüzyıla ait olan Asur kaynakları içerisinde, Nairi ülkelerine bağlı olarak batı bölgesinde gösterilmiştir. M.Ö. 7. yüzyıla ait olan Asur kaynaklarında ise bölgenin adı, "Şupriya" olarak geçmektedir. M.Ö. 1240 yılından itibaren Asur Devleti bölgeyi hakimiyeti altına almıştır. Bugünkü Gercüş ilçesinin bulunduğu yeri de M.Ö. 744 yılında ele geçirmiştir.

Gercüş Ovası'nda yer almakta olan Zoravaya adlı yörede Asurlulara ait olan mühür ve tablet bulunmuştur. Bu eşyalar şu anda Mardin Müzesi'nde sergiye açık halde bulunmaktadır. Daha modern zamanlardan bahsetmek gerekirse Gercüş ilçesi 1800'lü yıllarda Diyarbakır vilayetinde bulunan Mardin Sancağı'na bağlı haldeydi. 30 Mayıs 1926 yılında Mardin iline bağlanarak ilçe statüsünü kazanmıştır. 16 Mayıs 1990 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile, Gercüş ilçesi Batman iline bağlanmıştır.

Gercüş Satılık Daire Bakanlar için Bölge Nüfusu ve Ekonomisi

2018 yılında yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına göre, Gercüş ilçesinde 20.484 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %49,74'ü kadın nüfus iken geriye kalan %50,26 oranındaki kısmı erkek nüfus oluşturmaktadır.

Bu insanlar geçimini çoğunlukla tarım ve hayvancılık yaparak sağlamaktadır. Maalesef ki sulanabilir alanlar dardır ve su kaynakları nispeten yetersizdir. Bu nedenle bu sektörlerde yapılan üretim, günlük hane ihtiyaçlarını bile karşılamaz. Bölgede üretilen tarım ürünleri aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Üzüm,

  • Buğday,

  • Arpa,

  • Mercimek,

  • Nohut,

  • Sebze.

Tarım ve hayvancılık haricinde 262 tane küçük esnaf da geçimini ticaret ile sağlamaktadır. Bölge içerisinde henüz bir sanayi kuruluşu bulunmamakla birlikte nüfusun büyük bir bölümü mevsimlik işçi statüsü altında başka yerlere göç etmektedir.

Batman Gercüş sahibinden satılık ev arayışlarınızı bir adım daha ileri götürmek isterseniz lütfen bölgedeki emlakçıları veya sitemizde bulunan listeleme sayfalarını ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

Gercüş Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.