Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Batman Gercüş Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Gercüşcancel
Batmancancel

Gercüş Satılık Daire Arayan Kişiler için Kısa İlçe Rehberi

Gercüş satılık daire arıyorsanız bu yazıda bölgenin nüfusu, coğrafyası, tarihi gibi önemli noktalar hakkında bilgiler bulacaksınız. Öncelikle, Gercüş ilçesi Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Batman iline bağlıdır. Toplam yüz ölçümü 1.070 km'dir. Denizden yüksekliği 1.000 metre olarak ölçülmüştür. Mardin-Midyat Eşiği olarak anılan, yaklaşık 1.100 ila 1.200 metre yükseklikte olan dağların kuzeye bakan eteklerinde, etrafı dağlarla çevrili olan bir platoda kurulmuştur. Yıllık ortalama sıcaklık 20 santigrat derece civarındadır. Ancak yaz mevsimi süresince sıcaklık, 37 ila 40 santigrat dereceyi görebilmektedir. Kış aylarında ise 2 ila 6 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. İlçede karasal iklim çoğunlukla görülmektedir. Ortalama olarak yılda yağışlı gün sayısı 90 gündür.

Gercüş Satılık Daire Arayan Kişiler için Kısa Bölge Tarihçesi

İlçenin güney tarafında Midyat, kuzey tarafında Hasankeyf, doğu tarafında Dargeçit, batı tarafında Savur ve Bismil ilçeleri bulunmaktadır. Batman Gercüş satılık ev arayan kişilerin gidebilecekleri merkezî bir yer olan Batman iline 59 kilometre uzaklıktadır.

Gercüş'ün ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak çevresindeki yerleşim yerlerinin tarihi M.Ö. 7000 yılında başladığı bilinmektedir. İlçenin kuruluşuna göre birden fazla rivayet bulunmaktadır. Bunlardan biri M.Ö. 3000 yıllarında Gıre Tılhabate adlı bölgenin Gercüş'ün ilk kurulduğu yer olmasıdır. Gıre Tılhabate bölgesinin hemen yanındaki Gercüş Ovası'nda kurulmuş olan diğer başka yerleşim yerlerine bakıldığında, Hisar Kasabası'nın güney tarafında yerleşmiş olan Höyük, M.Ö. 7000 yılı civarında kurulmuşken Şarişe M.Ö. 3000 yıllarında kurulmuştur. Kantar'da bulunan kaya resimleri ile yapılan araştırmalara göre, resimler Kabataş Devri'nden kalmıştır. Bölge ve civarının ortak tarihine dair kesin olarak bilinen tek şey Hurrilerin M.Ö. 3000 yılı civarlarından beri bölgede yerleşik olduğudur. Hurriler, M.Ö. 13. yüzyıla ait olan Asur kaynakları içerisinde, Nairi ülkelerine bağlı olarak batı bölgesinde gösterilmiştir. M.Ö. 7. yüzyıla ait olan Asur kaynaklarında ise bölgenin adı, "Şupriya" olarak geçmektedir. M.Ö. 1240 yılından itibaren Asur Devleti bölgeyi hakimiyeti altına almıştır. Bugünkü Gercüş ilçesinin bulunduğu yeri de M.Ö. 744 yılında ele geçirmiştir.

Gercüş Ovası'nda yer almakta olan Zoravaya adlı yörede Asurlulara ait olan mühür ve tablet bulunmuştur. Bu eşyalar şu anda Mardin Müzesi'nde sergiye açık halde bulunmaktadır. Daha modern zamanlardan bahsetmek gerekirse Gercüş ilçesi 1800'lü yıllarda Diyarbakır vilayetinde bulunan Mardin Sancağı'na bağlı haldeydi. 30 Mayıs 1926 yılında Mardin iline bağlanarak ilçe statüsünü kazanmıştır. 16 Mayıs 1990 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile, Gercüş ilçesi Batman iline bağlanmıştır.

Gercüş Satılık Daire Bakanlar için Bölge Nüfusu ve Ekonomisi

2018 yılında yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına göre, Gercüş ilçesinde 20.484 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %49,74'ü kadın nüfus iken geriye kalan %50,26 oranındaki kısmı erkek nüfus oluşturmaktadır.

Bu insanlar geçimini çoğunlukla tarım ve hayvancılık yaparak sağlamaktadır. Maalesef ki sulanabilir alanlar dardır ve su kaynakları nispeten yetersizdir. Bu nedenle bu sektörlerde yapılan üretim, günlük hane ihtiyaçlarını bile karşılamaz. Bölgede üretilen tarım ürünleri aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Üzüm,

  • Buğday,

  • Arpa,

  • Mercimek,

  • Nohut,

  • Sebze.

Tarım ve hayvancılık haricinde 262 tane küçük esnaf da geçimini ticaret ile sağlamaktadır. Bölge içerisinde henüz bir sanayi kuruluşu bulunmamakla birlikte nüfusun büyük bir bölümü mevsimlik işçi statüsü altında başka yerlere göç etmektedir.

Batman Gercüş sahibinden satılık ev arayışlarınızı bir adım daha ileri götürmek isterseniz lütfen bölgedeki emlakçıları veya sitemizde bulunan listeleme sayfalarını ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, Beşiktaş JK Erkek Basketbol...

Emlakjet, Beşiktaş JK Erkek Basketbol...

11 Ağustos 2022

Kiracı ile Ev Sahibi Anlaşmazlıkların...

Kiracı ile Ev Sahibi Anlaşmazlıkların...

9 Ağustos 2022

Bakan Kurumdan Yeni Açıklama 81 İlde ...

Bakan Kurumdan Yeni Açıklama 81 İlde ...

1 Ağustos 2022

“Yazlık Konutlar Sürekli Konuta Dönüş...

“Yazlık Konutlar Sürekli Konuta Dönüş...

25 Temmuz 2022

TOKİ 24 İlde Düşük Taksitli Evler İçi...

TOKİ 24 İlde Düşük Taksitli Evler İçi...

18 Temmuz 2022

Gercüş Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.