Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sasoncancel
Batmancancel

Batman Sason Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu

Sason Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölge Rehberi

Sason satılık daire arayan kişiler için hazırlanan bu yazıda bölgenin nüfusu, coğrafyası, ekonomisi gibi önemli bilgiler göreceksiniz. Öncelikle Sason ilçesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinin Batman ilçesine bağlıdır. Batman ilinin altı büyük ilçesinden bir tanesidir. Bu altı ilçeden en önemlileri Batman Merkez ilçesi ve Kozluk ilçesi iken Sason ilçesi en büyük üçüncü ilçesidir. Sason ilçesinde birçok doğal güzellik ve derin bir tarihî geçmişe sahip olması gerekçeleriyle Türkiye'nin mühim turizm yerlerinden bir tanesidir.

Sason ilçe merkezi Helkıs Dağı'nın etek kısımlarına kurulmuştur. İlçeye girer girmez şifalı içmeler bulunmaktadır. Sason Dağlarının bir tarafı Kozluk ilçesi üzerinden Bitlis iline çıkmaktadır. Dağların diğer tarafı ise Muş Ovası'na çıkmaktadır. Sason ilçesi içerisinde yer alan Mereto Dağı, 3000 metre civarında bir yükseltiye sahip olmakla birlikte, Diyarbakır Havzası'ndan çok net bir şekilde görülebilmektedir ve bu neden ile yörenin de en yüksek dağı olarak bilinir. İlçenin geneline bakıldığında, toplam yüz ölçümü 661 km2'dir. İlçenin denizden yüksekliği ise 950 metre olarak ölçülmüştür.

Sason Satılık Daire Bakanlar için Kısa Bir Bölge Tarihçesi

Öncelikle Sason isminin kökenine bakacak olursak Ermenice "Sasun" veya "Sanasunk" adlarının üçüncü yüzyıl itibarı ile Arap, Süryani, Rum-Bizans ve Ermeni kaynaklarında kaydedildiğini görürüz. Bölgede tarih boyunca Ermeniler yaşamıştır. Bununla birlikte aynı zamanda Arap ve Kürt unsurlara da çok eski zamanlardan beri rastlanır.

1800'lü yılların sonlarına doğru Sason ilçesi, Ermeni milliyetçi hareketinin en mühim odak noktalarından biri haline gelmiştir. Hınçak Partisi'nin girişimi ile birlikte 1891 senesinde başlamış olan Sason İsyanı, çok süre geçmeden Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak) denetimi altına girmiş olup 1904 senesine dek devam etmiştir. Söz edilen isyan, yine aynı tarihlerde Batı taraftaki devlet tarafından müdahale edilerek sona ermiş olup isyan lideri olarak bilinen Antranik Ozanyan yurt dışına sürgün edilmiştir.

Bundan da öncesine gidecek olursak 2700 sene kadar öncesinde, Sason ilçesinin bulunduğu bölge İskitlerin hakimiyeti altındaydı. Hristiyanlık sonrası Ermeniler yerleşik bir yaşam tarzı sürdürürken bölgedeki Araplar aşiretler halinde göçer bir hayat yaşıyorlardı. 1871 yılındaki kaynaklara bakıldığında Sason ilçesinin Siirt iline bağlı olduğunu görürüz. Cumhuriyet sonrası da aynı şekilde Siirt'e bağlı halde bulundu. 1990 senesinde Batman'ın bir il olmasıyla birlikte bu şehre bağlandı.

Sason Satılık Daire Arayanlar için Bölge Popülasyonu

Batman Sason satılık ev arayan kişilerin bilmesi gerekecek önemli noktalardan biri de ilçe içerisindeki nüfustur. Nüfus miktarından, çeşidinden o bölgede ne tarz bir hayat yaşandığına dair fikirler edinilebilir. Batman'ın Sason ilçesinde de 2018 yılında yapılan nüfus araştırmalarına göre, 32.907 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %51,38'i erkek olup geriye kalan %48,62'lik oran kadın nüfusa aittir. Ancak ilçede son on senede büyük bir nüfus düşüşü yaşanmasına rağmen 2017 senesinde önemli derecede artış göstermiştir. Bölgede görülen en yüksek nüfus artışına sahiptir. Sason bölgesinde bulunan nüfusun %56,82'sini gençler oluşturmaktadır. Bu nedenle Sason satılık daire arayan kişiler, bölgedeki konut arayışları sürecinde bölge ortamını az çok tahmin edebilirler.

Sason Satılık Daire Arayan Kişiler için Mahalle Seçenekleri

Sason ilçesinde 36 tane mahalle ve 50 tane de köy bulunmaktadır. Sason satılık daire arayan kişilerin tercih edebileceği en popüler mahallelerin listesi aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Orta Mahallesi,

  • Aşağı Mahallesi,

  • Aykut Ozan Mahallesi,

  • Yıldız Mahallesi,

  • Aydınlık Mahallesi,

  • Koçkaya Mahallesi,

  • Yaylatepe Mahallesi.

Eğer Batman Sason sahibinden satılık daire arayışınızda danışmanlık hizmeti ararsanız bölgedeki emlakçılara veya Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfalarına bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Sason Satılık Daire
Acar KöyüAcar Köyü (Güneşli Mezra Mahallesi)Acar Köyü (Hasanlar Mezra Mahallesi)Altındere KöyüAşağı MahallesiAykut Ozan MahallesiBalbaşı KöyüBalbaşı Köyü (Pazarcık Mezra Mahallesi)Bayramlar KöyüBeşevler MahallesiBoğazkapı KöyüCevizli KöyüÇağlı KöyüÇakırpınar KöyüÇakırpınar Köyü (Arpacık Mezra Mahallesi)Çakırpınar Köyü (Dağlıca Mezra Mahallesi)Çakırpınar Köyü (Deliktaş Mezra Mahallesi)Çalışırlar KöyüÇayırlı KöyüÇınarlı KöyüDağçatı KöyüDemetevler MahallesiDereiçi KöyüDereköy KöyüDereköy Köyü (Göşek Mezra Mahallesi)Dereköy Köyü (Şahinli Mezra Mahallesi)Derince KöyüDerince Köyü (Çakmaklı Mezra Mahallesi)Derince Köyü (Özlüce Mezra Mahallesi)Dikbayır KöyüDörtbölük KöyüDörtbölük Köyü (Ambarlı Mezra Mahallesi)Dörtbölük Köyü (Bozdoğan Mezra Mahallesi)Dörtbölük Köyü (Dibek Mahallesi)Dörtbölük Köyü (Şengirik Mezra Mahallesi)Dumlupınar MahallesiEkinlik KöyüEmek MahallesiErdemli MahallesiErgünü KöyüErgünü Köyü (Yukarı Ergünü Mahallesi)Erikli KöyüGeçitli KöyüGençler KöyüGürgenli KöyüGürgenli Köyü (Güvenç Mezra Mahallesi)Gürpınar MahallesiGüvercinlik KöyüHaydar MahallesiHeybeli KöyüHeybeli Köyü (Akbelen Mahallesi)Heybeli Köyü (Yeniyurt Mahallesi)İncesu KöyüKaleyolu KöyüKaleyolu Köyü (Giribani Mezra Mahallesi)Kaleyolu Köyü (Sarigan Mezra Mahallesi)Kaleyolu Köyü (Şehan Mezra Mahallesi)Kaleyolu Köyü (Yamanlı Mezra Mahallesi)Karameşe KöyüKarayün Köyü (Karaağaç Mahallesi)Karayün Köyü (Merkez Mahallesi)Karşıyaka MahallesiKaşyayla KöyüKaşyayla Köyü (Elmapınar Mezra Mahallesi)Kaşyayla Köyü (Günyecik Mezra Mahallesi)Kaşyayla Köyü (Taşyuva Mahallesi)Kaşyayla Köyü (Yayarlı Mahallesi)Kavaklı KöyüKayabaşı MahallesiKayadüzü KöyüKelhasan KöyüKınalı KöyüKilimli Köyü (Yoncadüzü Mahallesi)Kilis KöyüKöprübaşı KöyüKulaksız KöyüKurtuluş MahallesiMehmet Akif MahallesiMeşeli KöyüMeşeli Köyü (Güleç Mahallesi)Orta MahallesiÖrenağıl KöyüÖrenağıl Köyü (Çukurca Mahallesi)Örenağıl Köyü (Kayadibi Mahallesi)Örenağıl Köyü (Keçiler Mahallesi)Örenağıl Köyü (Kömürdür Mahallesi)Örenağıl Köyü (Taşlıca Mahallesi)Örenağıl Köyü (Yedigöz Mahallesi)Pınarbaşı MahallesiSarıyayla KöyüSarıyayla Köyü (Elagöz Mahallesi)Sarıyayla Köyü (Yıldızkaya Mahallesi)Sarıyayla Köyü (Yollaç Mahallesi)Sevek MahallesiSoğanlı KöyüŞirinevler MahallesiTaşyuva KöyüTekevler MahallesiTekinler MahallesiTopluca KöyüTurnalı Köyü (Merkez Mahallesi)Turnalı Köyü (Taşburun Mahallesi)Umurlu KöyüUmurlu Köyü (Merge Mahallesi)Yakabağ KöyüYaylatepe MahallesiYeniköy KöyüYeni MahallesiYeşilevler MahallesiYeşiller MahallesiYeşilova MahallesiYeşiltepe MahallesiYıldız MahallesiYiğitler KöyüYolüstü KöyüYolüstü Köyü (Akyemiş Mezra Mahallesi)Yukarı MahallesiYuvalar KöyüYuvalar Köyü (Sarıkız Mahallesi)Yuvalar Köyü (Üçdirek Mahallesi)Yuvalıçay KöyüYücebağ Bld. (Aydınlık Mahallesi)Yücebağ Bld. (Barış Mahallesi)Yücebağ Bld. (Binekli Mahallesi)Yücebağ Bld. (Günlüce Mahallesi)Yücebağ Bld. (Karşıyaka Mahallesi)Yücebağ Bld. (Koçkaya Mahallesi)Yücebağ Bld. (Tepe Mahallesi)Yücebağ Bld. (Yıldız Mahallesi)Yürekli KöyüZafer MahallesiZiyaret Köyü
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.