Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Solhancancel
Bingölcancel

Bingöl Solhan Satılık Daire

araması için 5 ilan bulundu

Solhan Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Tanıtım Rehberi

Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için özel olarak oluşturduğumuz ilçe rehberlerimiz artık sizlerle. Solhan satılık daire arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, tarihi, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları ile ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Solhan, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl iline bağlı, il merkezinin doğusunda 60 kilometrelik uzaklıkta bulunan bir ilçesidir. Bir doğa harikası olarak bilinen Yüzenada bu ilçede yer alır. İstanbul - İran transit yolu üzerinde yer alır. 1864 yılında Erzurum eyaletine bağlı olan Solhan, 1. Dkya Savaşı sırasında kısa bir süre Rus işgaline uğramıştır. 1929yılında nahiye olarak Muş’a daha sonra da 1936 yılında Bingöl’e bağlanmıştır. Kuzeyden sokulan nemli ve serin hava kütlelerine açık olması ve yüksekliğin etkisiyle Bingöl ilinin Solhan ilçesinde ve çevresinde yaz mevsimi sıcak kış mevsimi soğuk geçer. Karasal ve sert bir iklimi vardır. Coğrafi konum bir şehrin; toplumu, devlet ve bireysel hayatını şekillendiren en önemli etkenlerden birisidir. Dolayısıyla ilçenin coğrafi olarak bulunduğu konum açısından oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Tarihi olarak Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. İlçenin 2 kilometre batısında bulunan Mezgeft adı ile anılan yerde, ‘Beglon’ adında bir beyin yönetiminde kaldığı için bu ismi almıştır. 1932 yılında Solhan ismi verilmiştir. Bingöl Merkez’de bulunan havalimanı 2013 yılından beri havayolu ulaşımı için kullanılmaktadır. İlçeye ve ile havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşım rahatça sağlanabilmektedir. 

Solhan Satılık Daire Arayanlara İlçenin Mahalle ve Nüfus Bilgileri

Solhan ilçesinin çevresinde yer alan ilçeler şunlardır;

 • •Kuzeyinde Karlıova ilçesi ve Muş il sınırı,
 • •Batısında Bingöl Merkez ilçesi, 
 • •Güneyinde Genç ilçesi ve Diyarbakır il sınırıi
 • •Doğusunda Muş il sınırı ile çevrilidir.

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 33.618’dir. Bu sayının yüzde 49,67’si kadın, yüzde 50,33’ü erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1.033 kilometrekare, rakımı ise 1.395 metredir. Solhan satılık konut ya da Bingöl Solhan’da satılık ev gibi farklı seçenek arayışında olanların tercih edebileceği toplam 7 mahalle vardır. Bu mahalleler;

 • Yeni Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Halime Pınar Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Yeşilova Mahallesi,
 • Kültür Mahallesi,
 • Boğlan Mahallesidir.

8.146 kişilik nüfusu ile en fazla nüfusa sahip olan mahallesi Yeni Mahalledir. 

Solhan Satılık Daire Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı Kasım ayı verilerine göre Bingöl’ün Solahn ilçesinde bulunan satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 139 metrekare,
 • Metrekare birim satış ücreti en az; 890 TL,
 • Metrekare birim satış ücreti en fazla; 1.178 TL,
 • Ortalama konut satış fiyatı; 148.035 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Satın alacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, satış işlemlerini gerçekleştirmemeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Bingöl Solhan’da satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.