Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Bitlis Ahlat Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Ahlatcancel
Bitliscancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Ahlat Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Ahlat satılık konut arayışındaki kişilerin daha rahat bir araştırma süreci geçirebilmeleri için bir rehber hazırladık. Bu rehberde konut arayan herkesin bölge hakkında bilmesi yararlı olacak önemli bilgiler bulacaksınız. Daha emin bir araştırma süreci için, bu yazımıza Ahlat ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi mühim noktaları ekledik.

Öncelikle Ahlat ilçesi, Van Gölü'nün kuzeybatısında yer alır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Bitlis iline bağlıdır. Ahlat'ın çevresinde bulunan ilçe ve illerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Muş iline bağlı olan Bulanık ve Malazgirt ilçeleri bulunur.

 • İlçenin batı yönünde Muş ili bulunur.

 • İlçenin güney yönünde Van Gölü bulunur.

 • İlçenin güneybatı yönünde Tatvan ve Bitlis il merkezi bulunur.

 • İlçenin doğu yönünde ise Adilcevaz ilçesi ve yine Van Gölü bulunur.

İslam dünyasında "Kubbet-ül İslam" olarak anılan ilçenin toplam yüz ölçümü 1.044 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.650 metre olarak ölçülmüştür.

Ahlat Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Coğrafi Özellikleri

Türkiye'nin önemli volkanlarından biri olan Nemrut, Ahlat ilçesinin batı yönünde kalır iken bir diğer volkan olan Süphan ise ilçenin doğu yönünde bulunur. İlçede genel olarak kara iklimi gözlenir. Kış mevsimi normale göre çok daha erken başlar ve uzun bir süre devam eder. Hava sıcaklığı ancak Nisan ayının ortalarına doğru yükselir. Her ne kadar bazı yıllarda yaz mevsimi Eylül ayını kapsasa da çoğunlukla Ağustos ayının sonunda yaz mevsimi biter. Hem Van Gölü'nün yanı başında olması hem de yıllık yağış bolluğu (yıllık ortalama miktar 1.000-1.500 mm.) yüksek olmasından ötürü Ahlat ilçesindeki doğal bitki örtüsü genelde bozkır olmasına rağmen onun dışında çok daha gür ve yeşil bir bitki örtüsüne sahiptir.

Ahlat Satılık Konut Arayanlar için Bölge Kültürü

Ahlat satılık daire arayanlar için ilçenin bölge kültüründe pek çok mezarlık vardır ve bir kısım insan ilçeyi bu nedenle tanımaktadır. Bu denli bilinmesinin sebebi, bahsedilen mezar taşlarının Selçuklu döneminden kalmasıdır. Bu mezar taşları bu nedenle Türk tarihi için büyük anlam taşımaktadır. Yine Selçuklular dönemine ait olan lahit mezar özelliğindeki kümbet mezarlar, Ahlat'a özgü taşlarla yapılmıştır. Bölgedeki diğer mezarlar da bu taşlardan yapılır. Anlaşılacaktır ki ilçede taş işlemeciliği oldukça ön plandadır. Taş işlemeciliğinin göze çarptığı bu kümbetlerde zamanın saygın insanlarına ait mezarlar vardır.

Taş işlemeciliğinin yanı sıra, Ahlat halkı bastonculuk geleneği ile de uğraşır. Bölgede önemli bir kültür-sanat aktivitesi olarak yer tutar. Bu bastonların her bir tanesi özel teknikler kullanılarak eşsiz biçimde üretilir. Bu nedenle bölge turizmine dair katkı oluşturur çünkü yerel ve yabancı halkların ilgisini çekmektedir

Ahlat Satılık Konut Bakanlar için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

Bir bölgenin nüfus özellikleri oldukça önemlidir çünkü ilçedeki yaşam tarzını belirleyen önemli güçlerden bir tanesidir. Bu nedenle Bitlis Ahlat satılık ev arayan okuyucularımız için bölgenin nüfusu bilgisini de unutmadık. 2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarına göre, bölgede 40.806 kişi yaşamaktadır. Bölgede 15 tane mahalle ve 26 tane köy vardır. Bu mahallelerin en popüler olanların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Erkizan Mahallesi,

 • Selçuklu Mahallesi,

 • İki Kubbe Mahallesi,

 • Tunus Mahallesi,

 • Kırklar Mahallesi,

 • Kale Mahallesi.

Bitlis Ahlat satılık müstakil ev arayışınız süresince danışmanlık hizmeti almayı düşünürseniz bölgede bulunan emlakçılara veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Bitlis Ahlat Satılık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Bitlis Ahlat Satılık Daire ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Bitlis Ahlat Satılık Daire fırsatları emlakjet.com'da!
 • Bitlis Tatvan Satılık Daire Fiyatları ve İlanları
 • Emlak Ofisinden Bitlis Tatvan Satılık Daire Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Bitlis Satılık Daire Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Gerede Yeni Mahallesi Satılık Daire Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Bolu Merkez Aktaş Mahallesi Satılık Daire Fiyatları
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.