/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Bursa Orhaneli Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Orhanelicancel
Bursacancel

Orhaneli Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Orhaneli satılık daire bakan okuyucularımız için hazırladığımız bu ilçe rehberinde, konut arayan herkesin bölge hakkında bilmesi gereken bazı önemli noktalara değinmeye çalıştık. Orhaneli ilçesinin ekonomik durumu, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi tanımlamaya yardımcı olacak bilgileri edindikten sonra, ev araştırmanıza daha emin adımlarla devam edeceğinizi umuyoruz.

Öncelikle Orhaneli ilçesi, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde kalan Bursa iline bağlıdır. Topografya bakımından Güney Marmara Bölümü ile Ege Bölgesi'nin kuzey tarafının birleşme noktasında bulunduğu için, avantajlı bir tarafı vardır. İlçenin toplam yüz ölçümü 764 km2'dir ve denizden yüksekliği 487 metre olarak ölçülmüştür. Bursa il merkezine 58 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Orhaneli'nin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Kuzey tarafında Nilüfer ve Osmangazi ilçeleri bulunmaktadır.
 • Güney tarafında Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri bulunmaktadır.
 • Batı tarafında Mustafakemalpaşa ilçesi bulunmaktadır.
 • Doğu tarafında Keles ilçesi bulunmaktadır.

Orhaneli Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

İlçenin coğrafi özelliklerine gelecek olursak Orhaneli ilçesinin üzerinde bulunduğu arazi, Bursa ilinin güney taraflarında kalan engebeli düzlükler üzerinde yer almaktadır. Ancak ilçe genelinde, var olan dağlar pek yüksek olmamakla beraber, bu yerler ormanlık araziler ile kaplı halde bulunmaktadır. Orhaneli ilçesinin dağlık alanlarında kayın, karaçam, meşe, ardıç ve kızılçam ağaçlarını içerisinde barındıran bir ormanlık alan bulunmaktadır. İlçe içerisinden Adırnaz Çayı geçmektedir. 

Orhaneli ilçesinde, baskın karakterde olan bir iklim görülememektedir. İstanbul, İzmir ve Bursa illerinde kendini gösteren farklı iklim çeşitlerini hatırlatan, karasal iklim ile ılıman Akdeniz iklimi arasında bir yerde bulunmaktadır. Kış mevsimlerinde düşen kar yağışı miktarı oldukça boldur. Yaz mevsimi çoğunlukla kurak ve sıcak geçmektedir. İlçeye düşen yağışlar çoğunlukla sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde düşmektedir.

Orhaneli Satılık Daire Bakan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

İlk olarak Orhaneli ilçesinin öne çıktığı yönlerden bir tanesi, ilçenin birçok madeni zenginliğinin bulunmasıdır. Pek çok yer üstü ve yer altı zenginlik görülebilmektedir. İlçeden linyit, krom, mermer, sıcak su ve maden suyu çıkarılmaktadır. Ancak bunlardan ekonomik olarak daha önemli olanlar ise krom madeni ve linyit kömürü olarak söylenebilmektedir. Göynükbelen Beldesi ve Topuk Köyü, krom madenini en fazla çıkaran bölgelerdir. Gümüşpınar, Dündar ve Altıntaş Köyleri ise en çok kömür çıkartılabilen yerler arasında baş konumlarda bulunmaktadır. 

Madeni zenginlikleri dışında, Sadağı Köyü'nde bulunan kanyon, doğa turizmi açısından büyük bir yere sahiptir. Köy içerisinde kaya hamamları da bulunmaktadır. Orhaneli satılık ev alacaklar için bölge turizmine katkı sağlayan bir başka yer ise Ağaçhisar Köyü'nde bulunan kaplıcalardır. Madencilik ve turizm, bölgeye önemli ölçüde gelir getiren sektörler olsa bile, yine en çok gelir tarım ve hayvancılık uğraşlarından gelmektedir. İlçe içerisinde bol miktarda vişne ve çilek yetiştirilmektedir. 

Orhaneli Satılık Daire Araştıranlar için Bölge Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Orhaneli ilçesinde toplam 19.492 kişi yaşamaktadır. Bu sayı geçtiğimiz on seneden fazla bir süredir düzenli bir şekilde düşüş göstermektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı -0,06 olarak tespit edilmiştir. Orhaneli ilçesine bağlı olan toplamda 61 adet mahalle bulunmaktadır. Ancak Orhaneli satılık ev arayan okuyucularımız için bu mahalleler arasından popüler olanları bir listede sıraladık:

 • Gazipaşa Mahallesi,
 • Karıncalı Mahallesi,
 • İsmetpaşa Mahallesi,
 • Gümüşpınar Mahallesi
 • 300 Evler Mahallesi,
 • Esentepe Mahallesi,
 • Karaoğlanlar Mahallesi, 
 • Göynükbelen Mahallesi, 
 • Fevzipaşa Mahallesi,
 • Akalan Mahallesi.

Eğer siz de Orhaneli Gazipaşa Mahallesi satılık ev arayışlarınıza devam etmek isterseniz bölgedeki emlakçılara veya sitemizdeki listeleme sayfalarına uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.