Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Çanakkale Ayvacık Satılık Daire

araması için 60 ilan bulundu
search
Ayvacıkcancel
Çanakkalecancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ayvacık Satılık Daire Tercih Edeceklere Semt Rehberi

Ayvacık satılık daire düşünenler için bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerden, tarihine, demografik durumundan mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Ayvacık ilçesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Çanakkale iline bağlı on bir ilçeden biridir. Ayvacık, Çanakkale şehir nüfusunun yaklaşık %6.21’ine ev sahipliği yapmaktadır. Semt bugün kentin en gelişmiş beşinci ilçesidir. Ondan önce Merkez, Biga, Çan ilçeleri gelmektedir. Kaz Dağı’nın eteklerine kurulan semttin kuruluşundan ismini nasıl aldığına kadar birçok farklı konu hakkında çeşit çeşit rivayet bulunmaktadır. Fakat bugün Ayvacık, doğal güzellikleri ve çok eskiye dayanan geçmişi ile semt ilin en önemli yerleşim birimlerinden biridir. 

Ayvacık Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Ayvacık satılık ev tercih etmeyi planlayanlar için derlediğimiz bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi konumuna değineceğiz. Ayvacık ilçesi, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Anadolu’nun en uç noktası olan Bababurnu’nu içinde barındırmaktadır. Midilli Adası’ndan yalnızca dört mil uzakta yer alan ilçenin çok uzun bir sahil şeridi vardır. Bu sahil şeridi 78 kilometrelik uzunluğa sahiptir. İlçe, yaklaşık 874 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Semtin denizden yüksekliği, daha bilinen bir ifade ile rakımı yaklaşık 270 metredir. Volkanik bir plato üzerine kurulan ilçenin arazi yapısı dağlık ve tepeliktir. İlçe sınırları içerisinde yer alan en büyük ova Tuzla Ovası’dır. Yaklaşık 30 kilometrekarelik bir alana sahiptir. İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı ve serin geçmektedir. 

Ayvacık Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi 

Yaşamayı planladığınız yerde, sizden önce hangi uygarlıkların bulunduğunu, nasıl hayatlar sürdüğünü bilmek istemez misiniz? Biz hayatınızı geçirmeyi planladığınız bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanın o bölge ile bağlarınızı güçlendireceğine inanıyoruz. Bu nedenle Ayvacık satılık konut tercih etmeyi planlayanların da bu konuda mutlaka bilgi sahibi olması gerekiyor.  İlkçağlardan itibaren çok çeşitli kavime ev sahipliği yapan semtte, ilk yaşayanların Misyalılar olduğu düşünülmektedir. Onlardan sonra Luviler, Hititler, Persler ve Büyük İskender hüküm sürmüştür. Büyük İskender’den sonra ilçe Bergama Krallığına bağlanmış, daha sonrasında da Roma ve Bizans idaresine girmiştir. Selçuklular Döneminde semti de kapsayacak bir şekilde ilçede Karesiioğulları Beyliği kurulmuştur. Bu beylik I. Murad döneminde Osmanlı idaresine geçmiştir. Böylece Ayvacık ilçesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir nahiyesi haline gelmiştir. 

Ayvacık Satılık Daire Bakanlara İlçenin Demografik Yapısı 

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’na göre ilçede ikamet edenlerin sayısı 33.568’e ulaşmıştır. Bahsi geçen kişilerin 16.789’u erkek, geriye kalanları ise erkektir. İlçede nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. Bölgedeki popülasyon 2015 yılından sonra ciddi bir artış göstermiştir. Popülasyonun artış hızı ise 2018 yılında %4.46’ya ulaşmıştır. Ayvacık ilçesi, altı mahalle ve altmış dört köyden meydana gelmiştir. İlçede köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Çanakkale Ayvacık satılık konut tercih edecekler aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırarak, işlerini kolaylaştırabilirler:

  • Gökçetepe Mahallesi 
  • Hamdibey Mahallesi
  • Mıhlı Mahallesi
  • Sahil Mahallesi
  • Ümmühan Mahallesi
  • Fatih Mahallesi

Eğer Ayvacık satılık daire kararınızdan eminseniz ve hayallerinizdeki eve hemen kavuşmak için bir adım atmaya hazırsanız, ilçede yer alan emlakçılar ile görüşebillir veya sahibinden Çanakkale Ayvacık satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.