/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Çorum Kargı Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu
search
Kargıcancel
Çorumcancel

Kargı Satılık daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Kargı satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, konut arayışınıza daha emin adımlarla ilerleyeceğinizi temin ediyoruz. Konut arayan herkes, seçilen bölge ya da ilçe hakkında daha önceden fikir sahibi olmalıdır. Bu sebepten ötürü, bu yazımıza ilçenin kısa bir tarihçesi, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgiler ekledik.

Öncelikle Kargı ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalan Çorum iline bağlıdır. Çorum il merkezine 106 kilometre uzaklıkta bulunan Kargı ilçesinin toplam yüz ölçümü 1.277 km2'dir ve denizden yüksekliği 450 metre olarak ölçülmüştür. İlçede genellikle Karadeniz ikliminin koşullarının hakim olduğu görülmektedir.

Kargı Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçede Yapılan Ekonomik Faaliyetler

Türkiye'de bulunan diğer pek çok ilçe gibi, Kargı ilçesinin de başlıca gelir kaynağı tarım sektöründen elde edilmektedir. Her ne kadar ormancılık sektörü de yan bir gelir olarak ilçe sakinlerine ekonomik kaynak sağlasa da bamya ve pirinç gibi maddi değeri daha yüksek tarım ürünleri ön planda bulunmaktadır. Çevrede bulunan Kızılırmak sayesinde, toprak ve iklim koşullarının da elverişli durumundan yararlanılarak pek çok tarımsal faaliyet gerçekleştirilebilmektedir. 

İlçenin kültürel zenginlikleri de ekonomik faaliyetlerinin bir yansımasını oluşturmaktadır. Kargı satılık konut almak isteyenler için ilçenin özel bir tulum peyniri ile ülke çapında meşhurdur. Yukarıda da belirtildiği gibi, pirinç ve bamyanın yanı sıra tulum peyniri de en çok üretilen ürünler arasındadır. İlçe içerisinde yetiştirilen tarım ürünleri doğal olarak bölgenin yemek kültürünü de etkilemiştir. Soğan kellesi, sac eti ve keşkek gibi yemekler, bölgeye özgü kültürel değerlerdendir. İlçeye has olan bir başka kültürel değer ise Kargı bezi dokumacılığıdır. Her ne kadar son zamanlarda unutulmaya yakın gözükse de canlandırmaya çalışılmaktadır. 

Kargı Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Bölgeye Türkler yerleşmeden önce, "Blaene" adı ile bahsedilmekteydi. Rivayetlere göre, 16. yüzyılda Türklerin bölgeye yerleşmesinden sonra adı Kargı olarak değişen bölge, aslında 11. yüzyılda Türk egemenliği altına çoktan girmiş olsa bile önemli bir konuma sahip olması uzun seneler almıştır. 1521 tarihli kayıtlar, bölgenin Çankırı Sancağı'na bağlı olan ve halkının neredeyse tamamının Müslüman kesimden olan bölgeyi 44 köyün bağlı olduğu küçük bir kaza olarak göstermektedir. 1579 senesinde ise bölge içerisinde bir nüfus patlaması yaşanmıştır. 1939 senesinde ilçe statüsüne kavuşarak önce Kastamonu iline bağlanmış, 1956 senesinde ise Çorum iline bağlanmıştır.

Kargı Satılık Daire Arayanlar için Bölgenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kargı ilçesinde toplam 15.684 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,72'si kadın olup geriye kalan %48,28'lik kesimi erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçenin nüfus artış grafiği, son on yıldan fazla bir süredir radikal hiçbir değişime şahit olmamıştır ve oldukça stabildir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %3,22 olarak ölçülmüştür.

Kargı Satılık Daire Arayanların Seçebilecekleri Mahalleler

Kargı ilçesine bağlı olan toplamda altı adet mahalle ve 58 adet de köy bulunmaktadır. Kargı satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Yeni Mahalle,
  • Orta Mahallesi,
  • Mihrihatun Mahallesi,
  • İmambey Mahallesi,
  • Fatih Mahallesi,
  • Bahçelievler Mahallesi.

Kargı sahibinden satılık ev arayan okuyucularımız süreç içerisinde bölgedeki emlakçılara başvurabilirler.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.