Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Diyarbakır Bismil Satılık Daire

araması için 6 ilan bulundu
search
Bismilcancel
Diyarbakırcancel

Bismil Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Bismil satılık daire arıyorsanız konut arayan diğer her kişi gibi önceden belirlediğiniz ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebilmeniz için, bu yazımızda Bismil ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Bismil Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri

Öncelikle Bismil ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Diyarbakır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.745 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 535 metre olarak ölçülmüştür. İlçe sınırları içerisinde yer alan Dicle Nehri, ilçedeki tarım faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Diyarbakır il merkezine 54 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. İlçenin merkezî şehirlere olan uzaklığının listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Batman iline 41 kilometre uzaklıktadır.
 • Şanlıurfa iline 199 kilometre uzaklıktadır.
 • Mardin iline 94 kilometre uzaklıktadır.
 • Ankara iline 1.050 kilometre uzaklıktadır.
 • İstanbul iline 1.500 kilometre uzaklıktadır.
 • İzmir iline 1.460 kilometre uzaklıktadır.
 • Bursa iline 1.400 kilometre uzaklıktadır.

Bismil Satılık Daire Arayanlar için Bölgenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçe genelinde karasal iklim özelliklerinin egemen olduğu görülmektedir. Bu nedenle yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış mevsimleri soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında il genelinde en yüksek sıcaklıkların bulunduğu yer ise Bismil Ovası'dır. İlçe tarihinde görülen en yüksek sıcaklık 1962 senesinde görülen 50,2 santigrat derecedir.

İklim ile bağlantılı olarak ilçe sakinlerinin gelirlerini sağladığı temel sektör tarımdır. Diyarbakır ilinde bulunan en fazla tarım arazisi bu ilçede bulunmaktadır. İlçede hububat ekimi yapılmaktadır. Ancak çevrede yapılan barajlar sayesinde, artık pamuk dahil olmak üzere endüstri bitkileri üretilmektedir. Son yıllarda sulu tarımda da büyük bir etkinlik görülmektedir.

Bismil Satılık Daire Araştıran Kişiler için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Urfa ve şu anki Arak Mezopotamya bölgesinden gelen Basmil Kabilesi tarafından kurulmuştur. Bölgede 250-400 senelik mezar taşları çıkarılmıştır. Bu mezar taşlarının Konya ve Musul tarafından geldiği düşünülmektedir. 1926 senesinde yapılan idari bölünme sırasında Şark Nahiyesi merkezi artık Seyithasan Mahallesi olarak belirlendiğinden ötürü, Bismil de o zamanki statüsünü bırakıp bu mahalleye bağlanmıştır. Ancak sonraları, Bismil tekrar bir nahiye statüsü almıştır ve bu sefer Seyithasan Köyü bu nahiyeye bağlanmıştır. 1936 senesindeki yeniliklere göre, Diyarbakır'ın altıncı şehri olmak ile beraber nüfus açısından da Diyarbakır Bismil satılık ev düşünenler için ildeki Ergani'den sonra gelen ikinci en kalabalık şehirdir.

Bismil Satılık Daire Bakanlar için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Bismil ilçesinde toplam 117.674 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,12'si kadın olup geriye kalan %49,88'i erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçenin nüfusunda bugüne kadar radikal bir nüfus artışı ya da azalışı hiç görülmemiştir. İlçenin güncel nüfus artış oranı %1,29 olarak tespit edilmiştir.

Bismil ilçesine bağlı olan toplam 122 adet mahalle bulunmaktadır. Bismil satılık ev arayışında olan okuyucularımızın bu mahalleler arasında daha kolay seçim yapabilmesi için en kalabalık 10 mahallenin listesini aşağıda sıraladık:

 • Akpınar Mahallesi,
 • Altıok Mahallesi,
 • Şentepe Mahallesi,
 • Dumlupınar Mahallesi,
 • Fırat Mahallesi,
 • Sanayi Mahallesi,
 • Esentepe Mahallesi,
 • Ulutürk Mahallesi,
 • Tepe Mahallesi,
 • Aralık Mahallesi.

Eğer siz de Bismil Akpınar Mahallesi satılık ev gibi bölge spesifiğinde ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Krizi Nasıl Çözülür?

Konut Krizi Nasıl Çözülür?

8 Aralık 2022

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

8 Aralık 2022

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

8 Aralık 2022

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

Bismil Satılık Daire
Ağılköy MahallesiAğıllı MahallesiAhmetli MahallesiAkbaş MahallesiAkçay MahallesiAkköy MahallesiAkpınar MahallesiAlıncak MahallesiAlibey MahallesiAltıok MahallesiAluç MahallesiAmbar MahallesiAralık MahallesiArıkgöl MahallesiAslanoğlu MahallesiAşağıdolay MahallesiAşağıoba MahallesiAtaköy MahallesiAygeçti MahallesiBabahaki MahallesiBademli MahallesiBaharlı MahallesiBahçe MahallesiBakacak MahallesiBalcılar MahallesiBaşhan MahallesiBaşköy MahallesiBaşören MahallesiBayındır MahallesiBelli MahallesiBoyacı MahallesiBozçalı MahallesiBölümlü MahallesiÇakallı MahallesiÇakıllı MahallesiÇatalköy MahallesiÇavuşlu MahallesiÇeltikli MahallesiÇorapa MahallesiÇölağan MahallesiÇöltepe MahallesiDerbent MahallesiDicle MahallesiDoruk MahallesiDumlupınar MahallesiEliaçık MahallesiErler MahallesiEsentepe MahallesiFatih MahallesiFırat MahallesiGedikbaşı MahallesiGöksu MahallesiGüngeçti MahallesiGüroluk MahallesiGüzelköy MahallesiHarmanlı MahallesiHasanpınar MahallesiIşıklar Mahallesiİsalı Mahallesiİsapınar MahallesiKağıtlı MahallesiKamışlı MahallesiKarabörk MahallesiKaracık MahallesiKaraçölya MahallesiKaragöz MahallesiKarapınar MahallesiKaratepe MahallesiKarayiğit MahallesiKavuşak MahallesiKayıköy MahallesiKazancı MahallesiKeberli MahallesiKenberli MahallesiKılavuztepe MahallesiKoğuk MahallesiKopmaz MahallesiKopuzlu MahallesiKorukçu MahallesiKoyunlu MahallesiKöprüköy MahallesiKöseli MahallesiKumrulu MahallesiKurtuluş MahallesiKurudeğirmen MahallesiKurudere MahallesiMerdan MahallesiMeydanlık MahallesiMirzabey MahallesiObalı MahallesiOfköy MahallesiOğuzlar MahallesiPınarbaşı MahallesiSanayi MahallesiSarıköy MahallesiSarıtoprak MahallesiSazlı MahallesiSeki MahallesiSerçeler MahallesiSeyrantepe MahallesiSinanköy MahallesiŞahintepe MahallesiŞentepe MahallesiTatlıçayır MahallesiTekel MahallesiTepecik MahallesiTepe MahallesiTilkilik MahallesiTopraklı MahallesiTürkmenhacı MahallesiUğrak MahallesiUğurlu MahallesiUlutürk MahallesiUyanık MahallesiÜçtepe MahallesiYağmurköy MahallesiYamaçköy MahallesiYasince MahallesiYenice MahallesiYukarıdolay MahallesiYukarıharım MahallesiYukarısalat Mahallesi
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.