Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Diyarbakır Çermik Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Çermikcancel
Diyarbakırcancel

Çermik Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçe Rehberi

Çermik satılık daire arayanlar için ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık. Yazının sonunda semtin coğrafi özelliklerinden iklimine, ekonomisinden mahallelerine kadar birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Çermik, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır iline baplı bir yerleşim birimidir. Diyarbakır, on yedi büyük yerleşim biriminden meydana gelmiştir ve Çermik ilçesi kentin en gelişmiş dokuzuncu semtidir. Şehir nüfusunun %2.93’ü burada yaşamını sürdürmektedir. Çermik’in daha önceki ismi daha doğrusu halk arasında kullanılan adı Aberna’dır. Bölgenin en meşhur özelliği ilçede bulunan ve iyileştirici etkiye sahip olduğu düşünülen kaplıcalardır. Artuklu Beyliği’nden kalma birçok tarihi eserin bulunduğu semt doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Çermik Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Çermik satılık ev tercihinizde dikkat etmeniz daha doğrusu mutlaka bilgi sahibi olmanız gereken konulardan biri semtin coğrafi özellikleri, iklimi ve doğal yağısıdır. Çermik ilçesi, 1032 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine kurulmuş vaziyettedir ve semtin denizden yüksekliği, daha klasik bir ifade ile rakımı yaklaşık 700 metredir. İlçe, Diyarbakır kent merkezi olarak kabul edilen Bağlar semtinden 108 kilometre uzakta bulunmaktadır. Çermik ilçesi, Diyarbakır’ın bir yerleşim birimi olan Çüngüş ve Ergani ilçeleri ile komşu vaziyettedir. İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kış aylarında ilçede ulaşım konusunda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır.

Çermik Satılık Daire Bakanlara İlçenin Ekonomisi 

Bir bölgenin ekonomisi, o şehrin ya da ilçenin yerleşimi ve emlak piyasası hakkında bilgi verir. Aynı zamanda bölgenin sosyokültürel durumunu anlamak için de oldukça önemlidir. Bu nedenle Çermik satılık konut düşünenler için bölgenin ekonomisine de değindik. Çermik ilçesinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Kümes hayvancılığı ve arıcık ise gelişmektedir. Bölgede sulu tarım yapılabilen arazilerin sayısı azdır. Bu durum birim alandan alınan verimi ve çeşitliliği azaltmaktadır. Ancak modern tarım yöntemleri ile bu durumun üstesinden gelen yerel halk, başta üzüm ve karpuz olmak üzere birçok tarımsal ürün yetiştirmektedir. Bölgede yetiştirilen tarımsal ürünler, çevre il ve ilçelere gönderilerek iç pazarın ihtiyacını karşılar.

Çermik Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 50.812 kişiye ulaşmış durumdadır.. İlçede yaşamını sürdürenlerin %50.34’’ü erkek, geriye kalan %49.66’si ise kadındır. Bölge popülasyonu 2007-2010 yılları arasında azalmış, daha sonra da dalgalı bir görünümle dönemsel olarak artışlar ve azalışlar meydana gelmiştir. İlçe popülasyonu 2018 yılı itibari ile azalma eğilimindedir. Semt mahalle ve köylerden meydana gelmiştir ve bu mahalleler gelişmişliklerine göre Diyarbakır Çermik satılık ev arayanlar için sıralanmıştır:

 • Tepe Mahallesi
 • Çukur Mahallesi 
 • Kala Mahallesi 
 • Petek Kaya Mahallesi 
 • Saray Mahallesi 
 • Aynalı Mahallesi 
 • Gürüz Mahallesi 
 • Kuşlukçayı Mahallesi 
 • Kuyu Mahallesi 
 • Yeşilova Mahallesi 
 • Alakoç Mahallesi 

Eğer Çermik Satılık Daire tercihinizden eminseniz ve harekete geçmek isterseniz, ilçede hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Çermik satılık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Çermik Satılık Daire
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.