Emlakjet

Diyarbakır Çüngüş Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Çüngüşcancel
Diyarbakırcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çüngüş Satılık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Çüngüş satılık daire tercih etmeyi planlayanlar için işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda ilçenin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına kavuşmuş ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış  olacaksınız. Çüngüş, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır iline bağlı bir ilçedir. Diyarbakır on yedi yerleşim biriminden oluşmaktadır ve Çüngüş bölgenin en az nüfusa sahip ilçesidir. Çüngüş, kent nüfusunun yaklaşık %0.69’una ev sahipliği yapmaktadır. İlginç bir isme sahip olan ilçenin ismi Çınkuş’undan gelmektedir. Bu kuşa halk arasında çoban aldatan kuş da denmektedir.  İlçe doğal güzellikleri ve sahip olduğu endemik bitki ve hayvan türleri ile ülkemizin önemli yerleşim birimlerindendir. 

Çüngüş Satılık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafi Konumu ve İklimi

Çüngüş satılık ev tercih edecekler için derlediğimiz bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Çüngüş ilçesi, 489 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 1049 metredir. İlçe, kent merkezinin kuzeybatısında bulunmaktadır. Semtin doğusunda Çermik, kuzeyinde Elazığ iline bağlı Sivrice, batısında Malatya’ya bağlı Pütürge, ve güney bölümünde ise Gerger ilçesi bulunmaktadır. İlçeye can suyunu Fırat Nehri’ne bağlı Çüngüş Çayı ve Medye Çayı getirmektedir. Fırat Nehri üzerinde yer alan Karakaya Barajı bölge iklimini önemli ölçüde değiştirmiştir. Bölgede nem oranının fazla olması ile kış aylarında sıcak yükselmiştir. Ancak yine de ilçede kışlar zorlu ve çetin geçmektedir. 

Çüngüş Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Tarihi

Bir bölgede emlak satın almadan önce o ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Yaşamayı düşündüğünüz bölge ile olan bağlarınızı kuvvetlendirir. Çüngüş satılık konut arayanlar için de benzer bir durum geçerli olduğundan, yazının bu bölümünde semtin tarihinden söz edeceğiz. İlçenin tarihi milattan önce iki bin beş yüzlü yıllara kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçe, 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler tarafından yurt oalrak seçilmiştir. Bölgede kurulan Artuklu Beyliği önemli eserler bırakarak, semtin iskan edilmesini sağlanmıştır. İlçede uzun yıllar Ermeniler, Kürtler ve Türkler birlikte yaşamıştır. 1915 yılında gerçekleşen tehcirden sonra Ermeni nüfusu azalmıştır. Bir dönem Elazığ’a bağlı olan semt, daha sonraları Diyarbakır’a bağlanmıştır. 

Çüngüş Satılık Daire Seçeceklere Mahalle Önerisi 

Çüngüş ilçesinde yaşamına devam edenlerin sayısı 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre 11.927’ye ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %50.31’i erkek,  %49.69’u ise kadındır.  Cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılan nüfus 2010-2017 yılları arasında azalmıştır. 2017-2018 arasında ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Semtteki popülasyonun artış hızı %0.77 olarak hesaplanmıştır. Diyarbakır Çüngüş satılık ev arayanlar ilçenin otuz dokuz mahallesinden birkaçını arayışlarını sürdürebilir. Biz bu mahalleleri gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıraladık: 

 • Karşıyaka Mahallesi
 • Yeni Köy Mahallesi
 • Atalar Mahallesi
 • Yukarı Şeyhler Mahallesi
 • Camiisuk Mahallesi
 • Hindibaba Mahallesi
 • Camii Kebir Mahallesi
 • Sağ Tepe Mahallesi
 • Geçit Köy Mahallesi
 • Aydınlı Mahallesi
 • Balcılar Mahallesi

Eğer Çüngüş satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Çüngüş satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.