/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Diclecancel
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Dicle Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Dicle Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Dicle satılık daire arıyorsanız ev arayışında olan diğer insanlar gibi siz de daha önceden seçtiğiniz ilçe hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebilmeniz amacı ile bu yazımızda Dicle ilçesinin ekonomik durumu, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Dicle Satılık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Dicle ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Diyarbakır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.274 km2 olup denizden yüksekliği ise 970 metre olarak ölçülmüştür. Ergani Yolu üzerinden Diyarbakır il merkezine 92 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ancak 2013 senesinde yapılmış olan Eğil-Dicle Karayolu sayesinde bu sayı yalnızca 68 kilometre olmuştur. İlçenin büyük bir kısmı dağlar ve ormanlardan oluşmaktadır. Dağların arasında ise parça parça bir halde ovalar bulunmaktadır. Ormanlık alanların %30'u meşe ağaçları tarafından oluşturulmaktadır. Elazığ iline sınırı bulunan ilçenin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda verilmiştir:

 • İlçenin kuzey tarafında Elazığ ilçesine bağlı olan Alacakaya ve Arıcak ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Eğil ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu tarafında Ergani ilçesi ile Elazığ iline bağlı olan Maden ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında ise Hani ve Kocaköy ilçeleri bulunmaktadır. 

Dicle Satılık Daire Bakan Kişiler için Bölgenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ormanlık alanların bu kadar fazla olmasından ötürü Diyarbakır'ın diğer ilçelerine kıyasla çok daha fazla yağış almaktadır. İlçe içerisinde her ne kadar genel gelir kaynağı yine tarım ve hayvancılık sektörlerinden sağlanıyor olsa da hayvancılık faaliyeti tarım faaliyetlerine nazaran daha sık karşılaşılmaktadır. Hayvancılık sektörü içerisinde de küçükbaş hayvancılığı göze çarpmaktadır. 

Tarım ve hayvancılık sektörleri bir yana, ilçe içerisinde küçük tamirciler, mermer atölyeleri ve un değirmenleri de işletilmek ile beraber bu nedenden ötürü sanayi sektörü de göze çarpmaktadır. Dicle satılık ev düşünenler bilmelidir ki ilçe içerisinde çıkarılan madenler arasında kurşun, çinko ve mermer bulunmaktadır.

Dicle Satılık Daire Araştıran Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Dicle ilçesinde toplam 38.220 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,40'ı erkek olup geriye kalan %49,60'lık kesimi kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, nüfus içerisinde bugüne dek radikal bir azalış ya da artış görülmemiştir. Güncel nüfus artış hızı %-0,60 olarak tespit edilmiştir. İlçe içerisinde bulunan Dicle Üniversitesi de dolayısıyla ilçe nüfusunun yarısından fazlasını genç nüfus oluşturmaktadır. Dicle sakinlerinin eğitim düzeyi grafiğine göre, ilçede en çok ilkokul mezunu bulunurken ikinci sırada okur-yazar olmayan kesim gelmektedir.

Dicle Satılık Daire Bakan Kişiler için Mahalle Seçenekleri

Dicle ilçesine bağlı olan toplam 46 adet mahalle bulunmaktadır. Dicle satılık ev arayan okuyucularımızın kolaylığı için, bu mahallelerin en kalabalık olanlarının bir listesini aşağıda sıraladık:

 • 15 Temmuz Mahallesi,
 • Üzümlü Mahallesi,
 • Döğer Mahallesi,
 • Bozoba Mahallesi,
 • Arıköy Mahallesi,
 • Meydan Mahallesi,
 • Başköy Mahallesi.

Eğer siz de Dicle sahibinden satılık ev gibi bölge spesifiğinde araştırmalarınız süresince yerli emlakçılara başvurabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
İzmir’de ev satma süresi 5 güne iniyo...

İzmir’de ev satma süresi 5 güne iniyo...

7 Aralık 2021

Aşçıoğlu’nun Yeni Projesi Selenium Pa...

Aşçıoğlu’nun Yeni Projesi Selenium Pa...

7 Aralık 2021

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.