/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hanicancel
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Hani Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu

Hani Satılık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Hani satılık daire tercihe edecekler için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Hani, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır iline bağlı on yedi ilçeden biridir. Diyarbakır bölgenin en gelişmiş şehirlerindedir. İlçenin eski ismi Henı’dır. Henı Zazaca bir kelimedir ve çeşme anlamına gelmektedir. Zazaların eski yerleşimi olan semt, sahip olduğu tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile kentin önemli yerleşim yerlerindendir. İlçede İslam tarihi hakkında bilgi veren tarihi eserler bulunmaktadır. Salıkaf, Cafer-i Tayyar Yatırı, Seyyid Bedrettin yatırı gibi önemli lokasyonları barındırmaktadır. 

Hani Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Hani satılık ev tercih edecekler için derlediğimiz bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerine değineceğiz. Hani ilçesinin toplam yüzölçümü yaklaşık 450 kilometrekaredir. İlçe görece geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. Semtin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği ortalama 756 metredir. İlçe kent merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır ve şehir merkezinden tam doksan yedi kilometre uzakta bulunmaktadır. Dağlık ve engebeli bir arazi üzerinde yer alan ilçede rakım ilçe merkezinden uzaklaştıkça yükselmektedir. Hani ilçesinde, karasal iklim hüküm sürmektedir. Buna bağlı olarak da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Çetin geçen kış ayları yerini yağışlı ilkbahar aylarına bırakmaktadır. Ortalam yıllık yağış 687 mm ve civarındadır. 

Hani Satılık Daire Bakanlara Semtin Ekonomisi 

Hani satılık konut arayışınızda dikkat etmeniz gereken konulardan biri de ilçenin ekonomisidir. Hani ilçesi, kentin nüfus yoğunluğu bakımından en çok olan ilçesidir. Kilometrekareye altmış üç kişi düşmektedir. Bu kişilerin önemli bir bölümü köylerde, tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. Ovalık arazi üzerine konumlanmış olan bu köylerde arpa, buğday, mısır, çavdar, şeker pancarı gibi tahılllar, pamuk, yaş ve kuru meyve üretilmektedir. İlçede özellikle büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Buna bağlı olarak da çökelek ve tereyağı üretilmektedir. Özellikle tereyağının ekonomik getirisi yüksektir. Orman varlığı sebebiyle semtte kerestecilik yapılmaktadır. Ayrıca Hani’ye 18 kilometre mesafede bulunan Dicle Nehri’nde balıkçılık yapanlar bulunmaktadır. Dicle Nehri’nde bolca alabalık yetiştirilmektedir. 

Hani Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu 

01 Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre semtte hayatını sürdürenlerin sayısı 33.100 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede ikamet edenlerin %50.99’u erkek, geriye kalanı ise kadındır. İlçe nüfusu 2014-2015 yılları arasında artmış, sonra stabil kalmış ve yeniden artışa geçmiştir. Bölgedeki popülasyonun artış hızı %2.56 civarındadır. İlçe, yirmi altı mahalleden oluşmaktadır ve bu mahalleler gelişmişliklerine göre Diyarbakır Hani satılık ev arayanlar için aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • Merkez Mahallesi 
 • Gürbüz Mahallesi
 • Kuyular Mahallesi
 • Anıl Mahallesi
 • Belen Mahallesi
 • Çardaklı Mahallesi
 • Çukurköy Mahallesi
 • Sergen Mahallesi
 • Kırım Mahallesi
 • Zirve Mahallesi
 • Dereli Mahallesi
 • Abacılar Mahallesi

Eğer Hani satılık daire düşüncenizden eminseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Hani satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.