/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hazrocancel

Diyarbakır Hazro Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Hazro Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Hazro satılık daire arıyorsanız sizin de diğer konut arayan her kişi gibi seçtiğiniz bölge ya da ilçe hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bölge hakkında fikir sahibi olup konut arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebilmeniz için bu yazımızda Hazro ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Hazro Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Öncelikle Hazro ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 419 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.050 metre olarak ölçülmüştür. İlçenin güney tarafı ovalar ile kaplı iken tam tersine kuzey tarafı ise dağlar ile kaplı bir araziye sahiptir. İlçe merkezinin yükseltisi, diğer bölgelere göre daha fazla olduğundan ötürü nispeten daha çok yağış almaktadır. Yaz ayları nispeten daha serin geçerken kış aylarında karlı havalar da görülmektedir.

İlçe, Uzuncaeski Dağı'nın eteklerine kurulmuştur. İlçe genelinde karasal iklim sürmektedir. Zuğur Çayı, ilçenin sınırları içerisinde bulunan en önemli akarsudur. Sonrasında Bismil'den geçerek Dicle Nehri'ne akar. İlçenin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey tarafında Lice ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu ve güneydoğu taraflarında Silvan ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Kocaköy ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin güneybatı tarafında ise Diyarbakır il merkezi bulunmaktadır.

Hazro Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Ekonomik Faaliyetleri

İlçenin birincil gelir kaynağı madencilik sektöründe elde edilmektedir. İlçenin yer altı kaynaklarından bol bir miktar ile linyit madeni çıkarılabilmektedir. Linyit madeni dışında ilçede mermer de çıkarılır. Hazro satılık konut düşünenler için ilçenin üzerinde bulunduğu arazide tarımın elverişli sürdürülebilmesi için yeterli sulama bulunamadığından Hazrolu çiftçiler genellikle kuru tarım yapmaktadırlar. Ancak bu koşul, verimliliği oldukça düşürmektedir. Buna rağmen ilçede yetiştirilebilen tarımsal ürünler arasında kavun, karpuz, nohut, mercimek, buğday, arpa, tütün, çeltik ve sebzeler bulunmaktadır. Yan gelir olarak seracılık faaliyeti de görülebilmektedir. 

Hazro Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Hazro ilçesinde toplam 16.935 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,74'ü erkek olup geriye kalan %49,26'lık kesim kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçede bugüne kadar radikal bir nüfus artışı ya da azalışı gözlemlenmemiştir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,35 olarak tespit edilmiştir. 

Hazro Satılık Daire Araştıran Kişilerin Mahalle Seçenekleri

Hazro ilçesine bağlı olan toplam 31 adet mahalle bulunmaktadır. Hazro satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği en popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Dadaş Mahallesi,
 • Kırkkaşık Mahallesi,
 • Kırmataş Mahallesi,
 • Yazgı Mahallesi, 
 • Hürriyet Mahallesi,
 • Gözlü Mahallesi,
 • Kavaklıboğaz Mahallesi,
 • Ormankaya Mahallesi.

Eğer siz de Hazro sahibinden satılık ev bakıyorsanız bölgede bulunan yerli emlakçılara veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

10 Temmuz 2020

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

9 Temmuz 2020

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

8 Temmuz 2020

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

7 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

Hazro Satılık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.