/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kayapınarcancel

Diyarbakır Kayapınar Satılık Daire

araması için 485 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Kayapınar Satılık Daire Düşünenlere İlçe Rehberi

Kayapınar satılık daire düşünenler için hazırladığımız bu yazının sonunda ilçe hakkında tüm önemli bilgilere ulaşmış olacaksınız. Sizi hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaştıracak bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerinden ve ikliminden, ikinci bölümünde kısaca ekonomisinden ve son bölümünde ise ilçenin demografik durumu ile mahallelerinden söz edeceğiz. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Kayapınar, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Diyarbakır iline bağlı on yedi yerleşim biriminden biridir. Bölgede bilinen ilk yerleşim Peyas Köyü’dür. 1991 yılında ilçe nüfusunun önemli bir kısmına sahip olan kent, 1991 yılında belde statüsü almıştır ve bundan yaklaşık 20 yıl sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bahsi geçen mahallede semt merkezi olmuştur. 

Kayapınar Satılık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Konumu

Kayapınar satılık ev tercih edeceklerin ilk olarak bölgenin fiziksel konumu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kayapınar ilçesi, 438 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı yaklaşık 730 metredir. Kayapınar ilçesi, Yenişehir ve Bağlar semtleri ile komşudur. Bağlar ilçesi, kentin merkez ilçesi olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında Kayapınar ilçesi, Diyarbakır, Urfa ve Elazığ illerinin kesiştiği bir noktada yer almaktadır. Bu nedenle semt önemli bir stratejik konuma sahiptir. Bölgenin orman varlığı, kent ortalamasının üzerindedir. Bu sebeple ilçede kerestecilik de yapılmaktadır. Semtte karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. 

Kayapınar Satılık Daire Bakanlara İlçenin Ekonomik Durumu 

Diyarbakır ili bölgenin en gelişmiş şehirlerindendir. Ancak her ilçe aynı ekonomik olanaklara sahip değildir. Bu nedenle emlak satın alacağınız ilin olduğu kadar, ilçenin de ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Biz de buradan yola çıkarak Kayapınar satılık konut düşünenler için ilçenin istihdam potansiyelini özetledik. 1991 yılında kurulan ilçe,  çevre semtlerden de göç almaktadır. Bölge ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlçede modern tarım yöntemleri ve sulu tarım metotları uygulanmaktadır. İlçede buğday, arpa, mısır, çavdar, şeker pancarı gibi tahıllar, hububatlar ve çok çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Tarımla ilgilenen yerel halkın önemli bir bölümü besicilik de yapmaktadır. İlçede inşaat önemli bir ekonomik faaliyettedir. Bölge halkının ciddi bir kısmına ekonomik istihdam olanağı sağlar. 

Kayapınar Satılık Daire  Seçeceklere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre semtte hayatını sürdürenlerin sayısı 363.407 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede ikamet edenlerin %51.16’sı erkek, geriye kalanı ise kadındır.İlçe şehir nüfusunun yaklaşık %20. 92’sine ev sahipliği yapmaktadır. Kayapınar, Bağlar semtinden sonra Diyarbakır’ın en gelişmiş ilçesidir. İlçenin nüfusu 2008 yılından beri sürekli olarak artmıştır. Bugün bölgedeki popülasyonun artış hızı %5.32’dir. İlçe, mahalle ve köylerden oluşmuştur ve bu mahalleler siz Diyarbakır Kayapınar satılık ev arayışı içerisinde olanlar için aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • Fırat Mahallesi 
 • Huzurevleri Mahallesi
 • Medya Mahallesi
 • Peyas Mahallesi
 • Mezopotamya Mahallesi
 • Dicle Kent Mahallesi
 • Talaytepe Mahallesi
 • Barış Mahallesi
 • Yolboyu Pirinçlik Mahallesi
 • Avcısuyu Mahallesi
 • Kaldırım Mahallesi

Eğer Kayapınar satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılarla görüşebilir veya sahibinden Kayapınar satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ankara’nın 1000 konutluk Rezidans, AV...

Ankara’nın 1000 konutluk Rezidans, AV...

26 Temmuz 2021

Emlakjet, Haziran verilerini yayınlad...

Emlakjet, Haziran verilerini yayınlad...

17 Temmuz 2021

Türkiye genelinde Mayıs ayında 59 bin...

Türkiye genelinde Mayıs ayında 59 bin...

13 Temmuz 2021

İnşaat Projeleri Yeniden Yükselişte!

İnşaat Projeleri Yeniden Yükselişte!

1 Temmuz 2021

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Kayapınar Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.