/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kulpcancel

Diyarbakır Kulp Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Kulp Satılık Daire Tercih Edeceklere Bölge Rehberi 

Kulp satılık daire bakan EmlakJet ziyaretçilerinin bölge hakkında bilgi sahibi olmaları için bu yazıyı hazırladık. Kulp, Diyarbakır’ın ilçelerinden bir tanesidir. 1560 kilometrekareden oluşan yüzölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden yükseltisi 1015 metre dolaylarındadır. Şehir merkezine 123 kilometre mesafededir. İlçenin batısında Lice, güneyinde Silvan ilçeleri, kuzeydoğusunda Muş, doğusunda Batman ve kuzeyinde Bingöl illeri yer alır. 01 Şubat 2019 TÜİK verilerine göre ilçede yaşamını sürdüren insan sayısı 36.640’dır. 

Kulp Satılık Daire Arayanlara İlçenin Kısa Tarihi

İlçede terra rosa (kırımız toprak türü) olması ve dağ eteğinde kurulması nedeniyle bölge Peya Sor adıyla anılır. Tarihteki ilk yerleşmelerin meydan geldiği Mezopotamya’da yer alması ve su kaynakları bakımından zengin olması sebebiyle dikkat çeken bir yerleşim yeri olmuştur. Bölgeye ilk olarak Sümerler yerleşmişlerdir. Ardından Etiler bölgede hüküm sürmüşlerdir. Bölge İskender İmparatorluğu, Asurlular, Persler, Mitanniler, Urartular, Medler ve Kimmerlerin hakimiyet alanına girmiştir. Romalıların da hakimiyetine giren bölge 1515 senesinde Osmanlı Devletinin topraklarına dahil olmuştur. 1927’ye kadar Lice’ye bağlı bucakken bu tarihten itibaren ilçe konumuna getirilmiştir İlçedeki tarihi yapılar Kefrum Kalesi, İmam-ı Gazali Türbesi, Kanîkan Mağaraları, Kale-i Ulya, Cikse Kalesi, Tarihi kiliseler ve Telli Ağa Kasrıdır. 

Kulp Satılık Daire Bakanlara İlçe Ekonomisi

İlçe ekonomisi genellikle hayvancılığa dayanır. Kulp Çayında balıkçılık yapılır. Kulp balığı oldukça lezzetli bir tatlı su balığıdır. Dağlık bir arazide yer alması büyükbaş hayvancılıkla uğraşılmasına neden olmuştur. Arıcılık ve ipekböcekçiliği de yaygındır. Bölgede dut ağaçları oldukça fazladır. Dut ağaçlarıyla beslenen ipek böcekleri de ilçede ipekböcekçiliğin ön plana alınmasına sebep olmuştur. Bölge toprakları tarıma yeterince elverişli değildir. Yine de az da olsa tarım yapılır. İlçede yetiştirilen başlıca ürünler üzüm, elma, ceviz, armut ve küçük tatlı soğandır. Kulp Çayı ile Şakirhan Çayı yöre halkının keyifli vakit geçirmek için geldiği yerlerdendir. Özellikle yaz aylarında bu iki çay piknik ve gezmek isteyenlerin oldukça dikkatini çeker. Siz de bu ilçede yaşamak istiyorsanız Diyarbakır Kulp satılık ev arayışlarınızda sitemizden yararlanabilirsiniz. 

Kulp Satılık Daire Bakabileceğiniz Mahalleleri 

Kulp’un 57 mahallesi vardır. Bu mahalleler; Argün Mahallesi, Bağcılar Mahallesi, Demirli Mahallesi, Ağaçkorur Mahallesi, Elmalı Mahallesi, Çağlayan Mahallesi, Baloğlu Mahallesi, Ağaçlı Mahallesi, İnkaya Mahallesi, Aygün Mahallesi, Dolun Mahallesi, Hamzalı Mahallesi, Ağıllı Mahallesi, Karaorman Mahallesi, Düzce Mahallesi, Akbulak Mahallesi, Kayahan Mahallesi, Başbuğ Mahallesi, Kamışlı Mahallesi, Akçesir Mahallesi, Konuklu Mahallesi, İslamköy Mahallesi, Akdoruk Mahallesi, Merkez Yeni Mahallesi, Karabulak Mahallesi, Alaca Mahallesi, Güleç Mahallesi, Merkez Eski Mahallesi, Kayacık Mahallesi, Ayhan Mahallesi, Temran Mahallesi, Koçkar Mahallesi, Barın Mahallesi, Tuzla Mahallesi, Narlıca Mahallesi, Bayır Mahallesi, Yakıt Mahallesi, Taşköprü Mahallesi, Çukurca Mahallesi, Yeşilköy Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Güllük Mahallesi, Zeyrek Mahallesi, Uzunova Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Yuvacık Mahallesi, Saltuk Mahallesi, Karpuzlu Mahallesi, Uygur Mahallesi, Yaylak Mahallesi, Kaynak Mahallesi, Yayık Mahallesi, Salkımlı Mahallesi, Kurudere Mahallesi, Ünal Mahallesi, Özbek Mahallesi, Tepecik Mahallesi ve Üçkuyu Mahallesidir. Siz de Kulp satılık daire arayışlarınızı bu mahallerden dilediğinizde yapabilirsiniz. 

EmlakJet ev arayışlarınızı kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor. İlgili ilanlara en kısa sürede ulaşmak için emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Diyarbakır Kulp ilanlarına ve daha fazlasına sitemizden bakabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

9 Ekim 2020

Eminevim'den Yeni Kampanya

Eminevim'den Yeni Kampanya

8 Ekim 2020

Kulp Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.